Macsu

Aici puteti sa va prezentati. Cine sunteti, de unde sunteti, de cand pescuiti etc.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Macsu
junior member
Mesaje: 35
Membru din: 23 Mai 2005 17:29
Localitate: Targu Mures
Contact:

Macsu

Mesaj de Macsu » 21 Iul 2005 18:46

Ma numesc Ioan Maxan , am 52 ani, locuiesc in Targu Mures, de profesie electronist. Pescuiesc de vreo 15 ani. La crap pescuiesc...de cand am prins primul crap, cam prin'95 :D Intotdeauna mi-a placut sa iscodesc si sa mesteresc fel de fel de chestii. Consider ca un mare dar de la viata si un mare noroc este sa poti face ceea ce te pasioneaza. DAPS-ul (Dispozitivul Automat pentru Pescuit Stationar) pe care l-am inventat s-a nascut chiar din aceasta imbinare a pasiunii pentru pescuit cu o permanenta neliniste a mintii.
Un alt dar de la viata e sa ai un prieten cu care sa impartasesti aceeasi pasiune. Despre Manaila Haja, coautor al inventiei, as putea spune ca intruchipeaza proverbul : "prietenul adevarat la nevoie se cunoaste". Dealtfel , pescuitul in sine este un minunat prilej de a lega noi si trainice prietenii . Pot zice ca am o familie foarte intelegatoare, sotia si cele doua fiice, una studenta,una liceeanca; e suficient sa las un biletel : "sunt la P" ca sa nu fie ingrijorate. De multe ori am fost impreuna la pescuit (acest pescuit se numeste iesire la iarba verde :-) ).
PESCUITUL ESTE O STARE DE SPIRIT. Sa legi un carlig, sa scormonesti dupa rame, sa intri dimineata pe la 5 in lac pentru a nadi, sa inventezi un DAPS, sa cumperi o mulineta, sa te lupti cu monstrii de zeci de kg sau zeci de grame, sa te uiti la ecranul monitorului si sa vezi luciul de apa al unei balti, toate astea sunt doar o infima parte din ce inseamna pescuit.
Pentru mine, pescuit inseamna si sa stau cu voi pe acest forum, acum ,cand o nenorocita de boala incurabila, numita SLA (un fel de paralizie progresiva generalizata) imi impiedica picioarele sa mai umble prin coclauri si degetele sa mai faca noduri la fire, dar nu si sa tasteze :-( .
Imi cer scuze ca m-am prezentat cam tarziu, dar am vrut sa o fac cu acte in regula, adica un avatar fain si niste poze in albumul personal ( a durat un pic pana am invatat sa le prelucrez,unele sunt mai vechi,unele sunt facute dupa secvente inregistrate de la TV).
Tin sa-l salut pe aceasta cale pe Cristinel si sa-i multumesc pentru increderea avuta la cumpararea DAPS-urilor si pentru reclama facuta . Ma bucur ca iti sunt de folos!
Pentru alte detalii va invit sa aruncati o privire si prin albumul meu personal:
http://www.crap.ro/forum/phpBB2/album_p ... ser_id=881
Ultima oară modificat 07 Aug 2005 12:14 de către Macsu, modificat 1 dată în total.
Orice momeli am folosi, pana la urma tot la viermisori ajungem !

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 21 Iul 2005 20:08

Imagine

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 21 Iul 2005 21:07

Te salut :-)

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 22 Iul 2005 08:09

bine ai venit !!!
><)))°>-------- Dani

macsumic
new member
Mesaje: 1
Membru din: 22 Iul 2005 23:25

Mesaj de macsumic » 22 Iul 2005 23:48

No apo' draga domnule, bine te-am gasit si de-abia astept sa mergem impreuna la o lupta mare cu monstrii de zeci de... ce-o da Domnu'.

Fir intins!

Avatar utilizator
Macsu
junior member
Mesaje: 35
Membru din: 23 Mai 2005 17:29
Localitate: Targu Mures
Contact:

Mesaj de Macsu » 23 Iul 2005 17:37

Bine v-am gasit Seniori Seniorissimi !

He , he, ce surpriza macsumic ! Acum, ca tot ai brevet de pilot, poate vii cu un avion si ma parasutezi in lacul ala cu crapi multi de la voi din Canada.
Atunci imi schimb si semnatura in "orice momeli am folosi, pana la urma tot la pestisori (piranha) ajungem". Sau astia traiesc doar in Amazon!
Sa speram, cine stie! Poate dam un pic si la somon.
Orice momeli am folosi, pana la urma tot la viermisori ajungem !

Avatar utilizator
nelubalaj
member
Mesaje: 261
Membru din: 09 Mar 2005 18:36
Localitate: Timisoara

Mesaj de nelubalaj » 07 Aug 2005 00:49

Salutam!
Frumoase imaginile! Cea cu rosioara e super :lol:
Nelu B.

Scrie răspuns