A fisherman's background-va rog sa nu ocoliti

Aici puteti sa va prezentati. Cine sunteti, de unde sunteti, de cand pescuiti etc.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
HORATIU
new member
Mesaje: 18
Membru din: 07 Sep 2005 13:57
Localitate: BUCURESTI

A fisherman's background-va rog sa nu ocoliti

Mesaj de HORATIU » 08 Sep 2005 08:14

Am inceput sa pescuiesc pe la 8 ani, cu 2 undite, undeva in imprejurimile orasului Targoviste. Prindeam doar pesti mici, dar, ca orice copil, eram f. incantat de capturi :D . Pana la 25 de ani, am pescuit ocazional cu cele 2 undite, ajungand de mai multe ori in zone mai interesante (pe la 14 ani undeva pe bratul Sf. Gheorghe, unde am prins caras si platica, apoi, de mai multe ori in zona Grindul Chituc sau lacul Corbu, unde am prins biban mic si caras asemenea) :oops: . La 25 de ani am fost la pescuit cu un prieten care pescuia cu niste lansete de 2.40 si care prindea pesti mai multi si mai mari decat mine. Mi-am cumparat si eu 2 lansete din 2 buc. DAM tot de 2.40 si am primit o alta no name, telescopica, tot de 2.40, echipate cu mulinete de proasta calitate, cu exceptia uneia (DAM cu trei rulmenti si tambur marisor - nu am alte date tehnice dar ma pot uita daca voi considerati relevant), pe care eu o consider bunicica. Presupun ca o sa radeti de mine :oops: , dar asta este situatia. Pescuiesc cu fir normal, cred ca monofilament, de 0.30 no name si forfac cu plumb cu arc pentru nadire, cu 3 carlige. NU AM PRINS NICIODATA UN CRAP. :oops: :oops: . De cand am lansetele, cele mai mari capturi au fost 3 somotei de 1-1,5 Kg in Dunare, langa Murighiol, un salau de 1,3 Kg pe Valea Argovei, pe ploaie, din barca, la twister, plus unul mai mare, ratat, adus pana langa barca (s-a indoit carligul), si mai multi carasi mari, 1-1,5 Kg undeva in delta (stiu ca am trecut din Tulcea cu bacul, apoi am mers vreo 10-15 Km pe malul drept al Dunarii, am trecut pe langa o ferma, ne-am rupt masinile, dar a meritat). Cert este ca de cate ori merg la pescuit, ceilalti prind mai mult. Am inceput sa citesc informatiile vehiculate pe site-urile de pescuit si am mai invatat cate ceva. Acum vreau sa-mi cumpar scule de pescuit pentru ca in prima jumatate a lunii octombrie voi pleca in delta (nu m-am hotarat inca unde). Va stau la dispozitie pentru neclaritati, si astept sa-mi aratati drumul pe care sa-l urmez pentru a deveni pescar. 99% sunt cel mai ne-pescar de pe site. :oops:
Îmi place munca, mă fascinează. Pot sta ore în şir să mă uit la ea.

vanghele
junior member
Mesaje: 86
Membru din: 26 Mai 2005 08:04

Mesaj de vanghele » 08 Sep 2005 11:55

Horatiu scrie:NU AM PRINS NICIODATA UN CRAP.
Horatiu scrie:Va stau la dispozitie pentru neclaritati
Cum ati reusit, domnule Horatiu, sa nu prindeti niciodata crap? Io cunosc persoane care au prins macar din greseala... Aveti o tehnica anume?

HORATIU
new member
Mesaje: 18
Membru din: 07 Sep 2005 13:57
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de HORATIU » 08 Sep 2005 14:12

Tocmai asta e problema ca n-am tehnica, in schimb stau prost cu sculele, si-am fost si bolnav cand eram mic Imagine
Îmi place munca, mă fascinează. Pot sta ore în şir să mă uit la ea.

Scrie răspuns