Amintiri, amintiri...:)

Aici puteti sa va prezentati. Cine sunteti, de unde sunteti, de cand pescuiti etc.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Amintiri, amintiri...:)

Mesaj de teacher64 » 11 Mar 2007 08:14

Salut, baieti ( si fete?)! Mi-s Marian Nitu, 45, Timisoara, fizician trasnit si pescar impatimit, mai rau cu timpul... in ultimii ani! Ceva despre mine? Am inceput, ca toti copiii de 6-7 ani, cu caras (caracuda ii zic banatenii, nejustificat...), si am crescut odata cu pestii din balta Dumbravita, deci...crapist din frageda pruncie. Anii '74-'79 sunt si acum adanc intipariti in memoria adolescentului de atunci! Mamaaaa... ce de peste era! Ctenii ( "chinezestii", "Ciu-En-Lai", etc) de 5-18 kg, ori cate un mustacios ( recordul meu: 21kg!) faceau deliciul nostru si... vorba unui prieten, "faceam curu' bashici" pensionarilor ce dadeau la caras:)). Scule simple si ieftine, telescoape si mulinete rusesti erau suficiente...Momeam ca apucatii "la plantat", saci de porumb fara aditivi si mergea treaba:)). Nu cred ca-i vreun cm patrat de fund pe balta sa nu fi pus piciorul:)) Si Ianova (ori, un pic mai tarziu Pischia )erau la mare voga, mai sunt pescari care-si amintesc de vremurile alea?:)
Cum ziceam, anii au trecut, prioritatile s-au schimbat, pasiunea a ramas ( boala grea, stiu pe unii ce s-au vindecat de cancer, dar nu si de pescuit...), am reusit in ultima vreme cam 5-6 iesiri pe an, si numai la balti slabe, ori ( aproape sigur!!!) am ramas eu in urma:) Exceptie , anul trecut, spre toamna, la Sacos. Cu momitoare incarcate cu un mix propriu si porumb din conserva am prins in 2 insi mai mult decat tot restul baltii, si nu erau putini chemati. Dar...tot am ramas cu nostalgia "plantatului" ( boala grea!!). Iar de boilies...astept "tineretul" sa ma initieze, sincer nu am incercat inca , dar mi-s deschis!:)) Deci, inca o data, bun gasit tuturor, ma bucur c-am gasit site-ul asta!! Poate deschidem un topic de "amintiri" ori "vintage"? Nu tot ce-i vechi e si prost!! Putem, cred extrapola din experienta "batranilor" si pe tehnicile noi! Bye!
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Schumi
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 01 Dec 2005 09:16
Localitate: Brasov

Mesaj de Schumi » 11 Mar 2007 08:22

BINE AI VENIT!
Imagine

vali nedelea
member
Mesaje: 144
Membru din: 06 Ian 2007 10:24
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de vali nedelea » 11 Mar 2007 10:40

SALUT,SI BINE AI VENIT 8) 8)
Vali NEDELEA
www.siweida.ro

Avatar utilizator
Vlasin Florin
maniac
Mesaje: 1131
Membru din: 10 Mai 2005 14:29
Localitate: TIMISOARA

Mesaj de Vlasin Florin » 11 Mar 2007 11:04

bine ai venit :bere:

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 11 Mar 2007 12:54

Bine ai venit :bere:
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

Avatar utilizator
freecarp
veteran
Mesaje: 751
Membru din: 23 Oct 2005 21:12
Localitate: Gummersbach/Germania

Mesaj de freecarp » 11 Mar 2007 14:56

Bine ai venit!!

ticu
Moderator
Mesaje: 605
Membru din: 30 Aug 2006 19:06
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de ticu » 11 Mar 2007 14:57

Bine ai venit :bere:

Avatar utilizator
radumatica
veteran
Mesaje: 632
Membru din: 26 Dec 2005 21:39

Mesaj de radumatica » 11 Mar 2007 18:54

Bine ai venit. :D
Practica , pe balta se face!!!

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

multam!

Mesaj de teacher64 » 11 Mar 2007 21:00

Multumesc, Domnilor, pentru primirea calduroasa!:-)

Vine ( a venit!!) primavara, mai devreme ca de obicei, unde facem "una mica", fie si cu "halbe", asa cum m-ati invitat? Evident, in jud Timis si, daca se poate, cu bata-n balta!:)
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Multam!

Mesaj de teacher64 » 11 Mar 2007 21:04

E a treia oara cand incerc sa raspund urarilor de bun-venit, oricum multumesc inca o data, dar incep sa-mi pierd rabdarea cu mine, ori cu...serverul! :evil: Pescar, ce sa-i faci! :mrgreen: Inc-o data, mersi, si accept cu placere invitatia la o bere, dar...pe balta, evident!:)
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Scrie răspuns