Concurs de aruncari

Anunturi, detalii desfasurare, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Concurs de aruncari

Mesaj de Vlad Pavlovici » 22 Noi 2005 11:11

O intrebare pentru organizatori, in special pentru Victor Oana: la concursul de aruncari din cadrul Cupei Pelicanul de anul viitor, care vor fi regulile?

Mai precis: cate aruncari are la dispozitie concurentul? Si ce echipament se va folosi: ce lanseta, ce mulineta, ce fir, ce inaintas, ce plumb? Daca am inteles bine din detaliile concursului din 2005, toti concurentii au aruncat cu aceeasi lanseta si mulineta. E clar ca uniformitatea asta ii avantajeaza din start pe unii concurenti si ii dezavantajeaza pe altii (ansamblul optim lanseta-mulineta nu e acelasi pentru toti), dar cel putin – daca se pastreaza regula – e important sa stii dinainte cu ce urmeaza sa arunci.

oanavictor
veteran
Mesaje: 720
Membru din: 25 Ian 2005 22:42
Contact:

Mesaj de oanavictor » 29 Noi 2005 18:43

Vlad,

Scuze ca iti raspund asa tarziu dar am fost in Delta.

In ceea priveste intrebarile tale cred ca va fi la fel ca anul trecut...sau daca sunt idei mai constructive...sunt deschis la propuneri.
Oricum la concursul de boilies va arunca fiecare cu cobra lui cate 10 bile la o distanta de 60 m intr-un cerc cu diametrul de 2 m.
La aruncarea cu lanseta, daca cei care concureaza vor fi de acord, sa arunce fiecare cu lanseta lui daca nu vom pune la dispozitie un singur bat ( Spod) pentru toata lumea cu fir de 0.35 inaintas de 8 metri, plumb de 120 gr
www.darvari.ro
Clubul de Pescuit Crap Pelicanul
Cea mai mare realizare a diavolului a fost accea ca a convins lumea ca nu exista!

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 30 Noi 2005 12:52

Victor, multumesc. Am inteles ca anul asta s-a rupt o lanseta, dupa care concursul a continuat cu alta. Evident ca nimanui nu-i convine sa-si vada lansetele rupte, pe de alta parte ar putea fi o ocazie publicitara foarte buna pentru firmele care vand lansete sa sponsorizeze acest concurs cu una sau doua lansete proprii.

Motivul pentru care intrebam eu e simplu: daca se face un concurs improvizat, cu o lanseta oarecare disponibila in ziua respectiva, performantele nu pot fi foarte mari. Din trei aruncari cu o lanseta necunoscuta, fara antrenament prealabil, nu ai cum sa sa scoti distante spectaculoase. In schimb, daca echipamentul este anuntat din timp in detaliu, orice potential concurent va avea posibilitatea sa faca rost de el si sa se antreneze, daca vrea. Dupa parerea mea, TREBUIE sa stii cu ce urmeaza sa concurezi. Cum ar fi daca s-ar anunta un concurs de crap fara sa se precizeze pe ce balta se tine?

Si mai buna mi se pare insa ideea de a da fiecarui concurent posibilitatea sa arunce cu echipamentul propriu. E in spiritul competitiilor profesioniste de surfcasting, iar regulile se pot prelua de acolo. De pilda, regulile de concurs ale federatiei Marii Britanii de sufcasting (UKSF) sunt urmatoarele:

* Lansete: nu exista restrictii de lungime sau material.
* Inele: minimum patru inele (trei plus varful) pe lanseta, cu firul trecut prin toate inelele.
* Mulinete: este admisa orice mulineta, atata vreme cat mulineta respectiva poate fi folosita si la pescuit.
* Inaintas: monofilament cu sectiune circulara si constructie uniform-cilindrica (adica nu inaintas conic). Ca grosime, cel putin 0,65mm pentru greutati de 125gr si 100gr, cu cel putin 8 spire complete pe mulineta, in momentul aruncarii.
* Linie principala: minimum 0,35mm pentru plumb de 175gr, 0,31mm pentru plumb de 150gr si 0,28mm pentru plumbi de 125gr si 100gr. Materialul nu se precizeaza.
* Plumbi: doar cei furnizati de UKSF, cu greutati admise de 175gr, 150gr, 125gr & 100gr. Este interzisa slefuirea ulterioara, facuta de concurenti.
* Aruncarea: cu doua maini, de pe o plansa sau dintr-un perimetru cu latura de 2,5 metri. Concurentul nu are voie sa calce afara din spatiul de aruncare inainte ca plumbul sa aterizeze.

UKSF are si o lista de proceduri detaliate, nu intru acum in ele, dar e important de stiut ca exista modele bine puse la punct, care pot fi adaptate la conditiile noastre.

Daca se adopta acest sistem, atunci echipamentul va avea un cuvant greu de spus si cine nu are ce-i trebuie s-ar putea sa concureze degeaba, dar pe de alta parte vom avea performante.

Opinii? In orice caz, cred ca regulamentul trebuie stabilit si comunicat din timp, nu supus negocierii sau improvizatiei in ziua concursului.

oanavictor
veteran
Mesaje: 720
Membru din: 25 Ian 2005 22:42
Contact:

Mesaj de oanavictor » 30 Noi 2005 16:26

Nu cred ca este cazul sa complicamlucrurile. Este un concurs de indemanare si nu de casting.
Cand m-am hotarat sa organizez cele doua concursuri de indemanare m-am inspirat din competitia organizata de Rod Hutchinson in Franta (World Carp Classic) unde am participat de doua ori.
Acolo firma Korda este sponsorul concursului de boillies iar Gray's al concursului de aruncare si se da un spod Gray's echipat cu mulineta Daiwa 5000, mono 0.35, inaintas textil 8 m., plumb 120 g si ai dreptul la 3 aruncari.
la concursul din mai, fiecare va veni cu lanseta lui, nu mai lunga de 4 m cu inaintas de maxim 8 m sau fara, plumb pana la 125 g, grosimea firului cat si mulineta la aprecierea concurentului.
Daca te-ai hotarat sa participi la primul tau concurs, anunta-ma, ca nu mai sunt locuri :lol: :lol: :lol:. Stiu ca la aruncare ai fi unul dintre favoriti (daca ai participa)
www.darvari.ro
Clubul de Pescuit Crap Pelicanul
Cea mai mare realizare a diavolului a fost accea ca a convins lumea ca nu exista!

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 01 Dec 2005 14:51

Vlad Pavlovici scrie: Motivul pentru care intrebam eu e simplu: daca se face un concurs improvizat, cu o lanseta oarecare disponibila in ziua respectiva, performantele nu pot fi foarte mari.
In calitate de castigator al concursului trecut de aruncare de la Darvari - te contrazic la acest aspect . Calitatea de a arunca bine nu tine cont de lanseta pe care o ai la un moment dat , lanseta pe care oricum ai ocazia sa o vezi si sa o simti la cei care arunca inaintea ta , ci pur si simplu de tehnica si forta .
Sa stii ca am avut din 3 incercari cele mai bune 2 aruncari din concurs ( cu cca 10 metri peste locul 2 ) - nu mai tin minte exact rezultatele - oricum in jur de 140 metri , cu o lanseta cu care din prima aruncare am avut cel mai bun rezultat din concurs . Locul 2 ( Robert Ceausu ) era castigator en - titre al concursului Rod Hutchinson din Franta .
Transformam concursul intr-o intrecere intre marci de lansete si nu intre pescari . Mutam intrecerea pe tehnologie si nu pe abilitati de adaptare , tehnica si putere .
Daca incepem sa venim cu sculele de acasa , pregatite special pentru casting , nu mai exista nici o provocare . Si eu arunc cu sculele mele mai mult decit am aruncat la acel concurs , dar provocare era sa arunci cu stilul si tehnica ta , cit mai departe cu un instrument pe care il "pipai" prima data . Aici e smecheria !
Devenim elitisti daca aducem de pe acasa arsenalul fiecaruia si zic eu ca nu este corect fata de vreo 120 pescari , care se inscriu la acest concurs .
Asta este parerea mea si nu inseamna ca imi apar vreun interes . Nu se va da cu lanseta mea , deci voi lua si eu ca si ceilalti un batz din care voi incerca sa dovedesc ca a arunca departe este o abilitate si nu tine de un portofel plin .
Dar repet - asta e parerea mea si mentionez inca o data ca particip la orice concurs de aruncare , in orice conditii stabilite anterior . Si asta nu numai la Darvari !

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 02 Dec 2005 10:05

Val, cum zice si Victor, eu nu sunt inscris in concurs, asa ca interesul meu e mai mult de principiu. M-as inscrie la concursul de aruncari daca s-ar tine separat de concursul de pescuit, pentru ca aici, spre deosebire de pescuitul propriu-zis, norocul nu joaca nici un rol. Performanta te reprezinta. Nu poti sa spui ca, desi ai pierdut, esti de fapt mai bun decat cel care a castigat, dar ai avut ghinion la tragerea la sorti etc.

Acum, lasand la o parte detaliile concursului de la Darvari si vorbind despre aruncari in general, ce spui tu suporta mai multe obiectii. Eu spusesem ca nu se pot obtine performante mari cu lansete cu care nu esti obisnuit sau nu ti se potrivesc. “In calitate de castigator al concursului trecut de aruncare de la Darvari, zici tu, te contrazic la acest aspect.” Nu ma contrazici deloc. Dimpotriva, imi dai dreptate. Ai castigat cu o aruncare in jur de 140 de metri. Asta ti se pare o performanta mare? Nu vreau sa-ti diminuez meritul, poate fi o performanta mare in raport cu lanseta respectiva, dar pentru un concurs de aruncari nu e foarte mult.

Alta observatie: “Daca incepem sa venim cu sculele de acasa, pregatite special pentru casting, nu mai exista nici o provocare.” Sau: “Devenim elitisti daca aducem de pe acasa arsenalul fiecaruia.“ Nu mai spune! Dar in concursul de pescuit nu vii cu sculele tale elitiste, pregatite special pentru pescuit? Ai mai concura daca ti s-ar da un set-sablon ne-elitist, acelasi pentru toti concurentii?

Zici ca nu e democratic. N-o fi. Dar sa pui pe toata lumea, unii inalti, altii scunzi, unii mai puternici, altii mai slabi, sa arunce cu acelasi spod-rod – asta e democratic? E democratic in aparenta, cum ar fi daca la o cursa de viteza toti concurentii ar alerga incaltati cu pantofi masura 45, indiferent cat poarta de fapt la picior, dar in realitate unii vor fi avantajati, iar altii, dezavantajati de echipament.

Mie mi se pare cu atat mai interesant daca fiecare are libertatea sa foloseasca echipamentul optim, nu o lanseta-sablon. Iti alegi echipamentul, te antrenezi, iti imbunatatesti rezultatele. Tu spui ca nu e o provocare. Eu zic ca este. “A arunca departe este o abilitate si nu tine de un portofel plin”, mai spui tu. Stiu asta. Dar a arunca nu doar departe, ci mai departe tine si de echipament, asa cum si la pescuitul propriu-zis echipamentul conteaza.

Repet, vorbesc in principiu, ca unul care e interesat si de teoria, si de practica aruncarilor la distanta. Nu concurez la Darvari si nu contest dreptul nimanui sa fixeze ce reguli vrea pe concursul propriu. Pot foarte bine sa arunc cu o lanseta pe care o vad pentru prima oara, uneori chiar mai mult decat proprietarul. Dar nu mai mult decat as da cu o lanseta si o mulineta specializate, cu care as avea posibilitatea sa ma antrenez.

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 02 Dec 2005 12:10

Eu unul nu as participa niciodata la un concurs de casting cu o lanseta necunoscuta.

Asa cum spune si Vlad si cum s-a mai discutat pe forum conteaza enorm antrenamentul, obisnuinta cu o lanseta.

Chiar zilele viitoare voi publica prezentarea unui concurs la care se impune folosirea ca nada "ceea ce dau organizatorii"!!!!!!!
Ati participa la asa ceva?
Nu face ce nu-ti place!

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 02 Dec 2005 14:00

oanavictor scrie:la concursul din mai, fiecare va veni cu lanseta lui, nu mai lunga de 4 m cu inaintas de maxim 8 m sau fara, plumb pana la 125 g, grosimea firului cat si mulineta la aprecierea concurentului.
Mi se pare corect.Argumentele lui Vlad sunt incontestabile.
Second BEST is FIRST loser

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 02 Dec 2005 16:27

@Vlad

nu vrea sa port o polemica cu tine pe acest subiect . Tu ai un punct de vedere diferit de al meu si atit .
Ce trebuie sa scot in evidenta insa , este ca acest concurs nu este un concurs de casting in cel mai corect sens al cuvintului , organizat dupa reguli aparte , ci pur si simplu , cel putin cel de anul trecut , s-a vrut un concurs de indeminare intre pescarii participanti la concursul de pescuit de la Darvari .
Cind se va organiza un concurs de casting separat de un concurs de pescuit , la care participarea sa nu fie conditionata de inscrierea in concursul de pescuit , putem sta de vorba . Totusi , la acest concurs de aruncare , exista o singura posibilitate de a te inscrie , sa fii inscris la concursul de pescuit , iar participantii nu pot avea toti sanse egale , din start . Nimeni nu este pregatit in special pentru casting , iar echipamentul este calibrat pentru pescuit si nu pentru aruncare la distanta . E o mica diferenta in aparenta , dar enorma in realitate .
Asa cum tu ai dat exemplul cu alergatorii in pantofi nr 45 , tot asa pot sa-ti dau si eu exemplul cu un grup de piloti de automobilism , care la inceputul unei curse , cu o zi inainte , sunt provocati de organizatori la un concurs de schimbare rapida a unor anvelope . Cred ca nimeni nu va dori sa vina cu autoturismul personal , pentru a dovedi ca la masina lui isi poate schimba rotile cu mult mai rapid decit la modelul pus la dispozitie de organizatori . Pina la urma ei s-au inscris pentru cursa , nu pentru activitati conexe care fac parte din "show-ul" cursei .
Sper ca nu am fost prea subtil cu aceste argumente si imi reafirm disponibilitatea de a participa la orice concurs de casting , chiar daca rezultatele mele sunt inca departe de asteptarile tale .

Scrie răspuns