Concursuri de Pescuit sezon 2008!!!

Anunturi, detalii desfasurare, etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 27 Dec 2007 15:45

sebas scrie:Intrebare:

Care este sensul acestor costisitoare :oops: concursuri, adica dai un ban dar care-i finalul (posibil ) ?
Sensul asta de pescuit nu l-am inteles nici eu. Te duci la un concurs, esti inconjurat de sute de Lansete, si daca prinzi un peste doi poti sa fi campionul.

Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa » 27 Dec 2007 16:30

@Sebas,

Calificarile pentru stabilirea lotului national au loc separat de celelalte concursuri din timpul anului.

Sensuri (motive) ar fi mai multe. Unii merg pentru castigul material, unii pentru glorie, altii doar din placerea de a fi impreuna cu echipe de xxx, de a mai invata cate ceva. OK, asta cu invatatul poti s-o faci si fara sa te inscrii la concurs, poti sa-ti iei cortul, lada frigorifica cu bere rece :lol: si sa te instalezi in apropierea unor echipe bune, sa vezi ce fac, cum pescuiesc si sa bagi la cap.

In alta ordine de idei, cel putin din punctul meu de vedere, la un pescuit de placere poate nu dai nici 50% din ce ai putea. Prinzi sau nu, conteaza mai putin, important e sa te relaxezi si sa te simti bine.
Pe cand in concurs nu mai merge... Daca vezi ca vecinul prinde si tu nu, inseamna ca ai o problema. De zona de pescuit, de monturi, de nada. Cauti mereu sa schimbi ceva si daca gasesti formula, satisfactia in astfel de momente nu pot sa ti-o descriu. Chiar daca nu castigi, se numeste ca ai mai invatat ceva.

Deci, testarea ta ca pescar la concurenta cu alte echipe foarte bune, testarea capacitatii de gandire sa-i spunem "pescareasca", testarea nadei (la un pescuit de placere, cu alte 2-3-4 echipe pe balta, poti sa prinzi si la ready made-uri sau la bile de o calitate indoielnica. in concurs nu prea, cand dl crap are de ales intre mai multe, sigur le va prefera pe cele bine facute).
Asta e parerea mea, poti fi de acord sau nu... :lol:
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 27 Dec 2007 17:02

carprom scrie: Sensul asta de pescuit nu l-am inteles nici eu. Te duci la un concurs, esti inconjurat de sute de Lansete, si daca prinzi un peste doi poti sa fi campionul.
Nu, Bruno: intr-adevar, baietii buni prind sute de kile intr-o mansa. Si cheltuie sute de euroi pe momeli. Dar sa dai si 1000-2000 pt participare, mi se pare... :oops:
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 27 Dec 2007 17:04

teacher64 scrie: Nu, Bruno: intr-adevar, baietii buni prind sute de kile intr-o mansa.
Dar ce si Ciortanii se pun :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 27 Dec 2007 17:08

carprom scrie: Dar ce si Ciortanii se pun :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Intreaba-i pe participanti :D
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa » 27 Dec 2007 17:13

@Bruno,

Depinde de balta. De regula se puncteaza de la 3kg.
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 27 Dec 2007 18:12

Vali Vesa scrie:@Bruno,

Depinde de balta. De regula se puncteaza de la 3kg.
Ok Vali, dar tot nu am inteles..pina la ce masura/kg se cosidera un "Crap" ciortan ?
Tin minte acuma citva ani, cind participa si Adriano pe la concursuri sa clasat pe locul 2 parca cu nu stiu eu cite Kg de peste. Dintre care 99% au fost asa numitii Ciortani. Ptr mine asta se numeste concurs de pescuit ci nu concurs de crap :-(

Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa » 27 Dec 2007 19:40

@Bruno,

Da, la Darvari, dar balta era deabia deschisa. Eu am avut medie in jur de 1.5kg. Dar uite ca la ultimile concursuri de pe Darvari media a crescut la 8kg!
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: .

Mesaj de mosharu » 27 Dec 2007 20:33

fara text
Ultima oară modificat 09 Ian 2008 05:15 de către mosharu, modificat 1 dată în total.

sebas
member
Mesaje: 263
Membru din: 27 Aug 2007 23:36
Localitate: madrid-spania

Mesaj de sebas » 27 Dec 2007 21:02

....
Ultima oară modificat 18 Ian 2008 04:20 de către sebas, modificat 1 dată în total.

Scrie răspuns