taxa de imatriculare

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul crapului

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
freecarp
veteran
Mesaje: 751
Membru din: 23 Oct 2005 21:12
Localitate: Gummersbach/Germania

Mesaj de freecarp » 07 Ian 2008 18:13

noutati ceva despre taxa?? :D

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

.

Mesaj de mosharu » 07 Ian 2008 21:02

freecarp scrie:noutati ceva despre taxa?? :D
Fi fericit ca esti "acolo" :lol:

Avatar utilizator
Sionut
senior member
Mesaje: 450
Membru din: 23 Apr 2003 12:58
Localitate: Popesti-Leordeni

Mesaj de Sionut » 07 Ian 2008 22:09

in Arad s-a castigat primul proces impotriva statului.Un judecator de acolo a declarat taxa ilegala.Precedentul s-a creat asa ca nu ramane decat sa dati statul in judecata pentru a va recupera banii.

Avatar utilizator
freecarp
veteran
Mesaje: 751
Membru din: 23 Oct 2005 21:12
Localitate: Gummersbach/Germania

Mesaj de freecarp » 07 Ian 2008 22:14

pai eu nu am nimic de recuperat :mrgreen:
vreau numai sa inscriu o masina si nu am chef sa platesc inca odata pretul masini pe taxe de inscriere.
si dupa cate am inteles, era vorba sa se schimbe din ianuarie 2008!!
numai la noi cum merg toate repedeeeeeeee!

Avatar utilizator
Sionut
senior member
Mesaje: 450
Membru din: 23 Apr 2003 12:58
Localitate: Popesti-Leordeni

Mesaj de Sionut » 07 Ian 2008 22:28

freecarp scrie:pai eu nu am nimic de recuperat :mrgreen:
vreau numai sa inscriu o masina si nu am chef sa platesc inca odata pretul masini pe taxe de inscriere.
si dupa cate am inteles, era vorba sa se schimbe din ianuarie 2008!!
numai la noi cum merg toate repedeeeeeeee!
e vorba ca se va schimba... de recuperat ma referisem la antevorbitorii mei :mrgreen:

Avatar utilizator
minu
junior member
Mesaje: 61
Membru din: 30 Sep 2005 18:25
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de minu » 07 Ian 2008 23:14

Sionut scrie:in Arad s-a castigat primul proces impotriva statului.Un judecator de acolo a declarat taxa ilegala.Precedentul s-a creat asa ca nu ramane decat sa dati statul in judecata pentru a va recupera banii.
SENTINTA NU E FINALA!!!!!!

George-Alexandru
senior member
Mesaje: 368
Membru din: 20 Dec 2007 23:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de George-Alexandru » 07 Ian 2008 23:30

eu cred ca zvonul ce/l mai plauzibil este ca se va schimba denumirea in taxa de poluare si va mai scadea la masinile E4.asta e tara in care traim.trebuie sa se vanda logane :lol: .e treaba de ciolan aici.
APCR-CS CARPZONE

Avatar utilizator
Vlasin Florin
maniac
Mesaje: 1131
Membru din: 10 Mai 2005 14:29
Localitate: TIMISOARA

Mesaj de Vlasin Florin » 11 Ian 2008 22:16

@freecarp
uite ce am gasit.

Noua viziune
Varianta finala privind modalitatea de calcul a taxei de prima inmatriculare auto va fi stabilita la sfarsitul lunii ianuarie, printr-un act normativ, a declarat, ieri, purtatorul de cuvant al Guvernului, Camelia Spataru. "Ministrul Economiei si Finantelor, Varujan Vosganian, a informat membrii Cabinetului, la sfarsitul sedintei de Guvern, in legatura cu aplicarea principiilor cerute de Comisia Europeana in privinta taxei pe poluarea provenita de la autovehicule. Aceasta propunere ia in consideratie observatiile si comentariile Comisiei Europene, iar modificarile vor fi discutate de expertii romani cu cei de la Bruxelles", a afirmat Spataru. In modificarile trimise de oficialul finantelor taxa se plateste in functie de vechimea masinii, urmand ca pentru o masina noua sa se plateasca mai mult inmatricularea decat pentru una veche. "Viziunea pe care am propus-o si pe care primul ministru a acceptat-o, si fiindca e vorba de o taxa care se plateste o singura data, este aceea de a se plati in functie de capacitatea de poluare a masinii pe durata sa de viata. Propunerea pe care am facut-o se refera la faptul ca o masina, cu cat ii scade valoarea de piata, la aceeasi cilindri, la aceeasi marca, ii scade si valoarea taxei. Deci mie mi se pare corect asa, nu stiu de ce Camera Deputatilor in 2006 a dat o alta formulare, dar mie mi se pare corect ca taxa sa fie in corelare cu valoarea masinii si atunci cred ca aceasta tema se va absorbi", a declarat Vosganian, in luna decembrie, intr-un interviu pentru HotNews.ro-BBC.
Tariceanu nu e dispus sa renunte
Sursele guvernamentale citate au tinut sa precizeze ca datele prezentate nu sunt valori definitive, si acestea urmand sa fie modificate usor.
De altfel, la inchiderea ziarului, echipa mixta de experti ai Ministerelor Mediului si Dezvoltarii Durabile si Economiei si Finantelor lucrau la definitivarea grilei de valori pe care urmau sa o trimita aseara Directiei de taxe a Comisiei Europene. "Se lucreaza inca la mici modificari, chestii de nuanta, in special la modul in care deprecierea valorii taxei sa creasca mai mult in functie de vechimea masinii. La noi deprecierea este de circa 15% in doi ani, iar Grecia a fost criticata de CE pentru o depreciere de 14%. Aici mai avem putin de lucrat, dar valorile nu vor diferi substantial", au mai declarat sursele citate.
De mentionat ca premierul Calin Popescu Tariceanu a declarat, anul trecut, in mai multe randuri, ca Romania nu va renunta la taxa de prima inmatriculare, care nu ar reprezenta doar o masura pentru protectia mediului, ci si pentru pastrarea a zeci de mii de locuri de munca din industria auto.
Masina noua, taxa de trei ori mai mare
Un autovehicul mai vechi de 20 de ani va avea o reducere a taxei de 90%, au declarat, recent, surse din Guvern. De exemplu, pentru o masina de 6 ani cu o capacitate cilindrica de 1600 cmc, in prezent, taxa ajunge undeva la 3000 de euro.
Daca vor intra in vigoare modificarile aduse de Vosganian taxa se va reduce si va ajunge la aproximativ 1800 de euro. Pe de alta parte, alte surse, ministeriale, au declarat, ieri, ca valoarea taxei de prima inmatriculare va creste chiar si de aproape trei ori in cazul masinilor noi, urmand sa scada proportional cu vechimea, in cazul autovehiculelor cu aceeasi cilindree si incadrate in aceeasi norma de poluare Euro, transmite Mediafax. "Noul principiu pe care-l introducem in modul de calcul al taxei este acela ca vechimea converge cu deprecierea in cazul masinilor din aceeasi clasa Euro si cu cilindree similara", au sursele citate.
Potrivit acestora, daca taxa actuala pentru o masina noua cu norma de poluare Euro 4 si cu cilindree de 1400-1600 de centimetri cubi este cu putin peste o suta de euro, in noua formula pe care Executivul o propune Comisiei aceasta creste pana la mai mult de 400 de euro. In acelasi timp, ea scade o data cu vechimea masinii, ajungand ca acelasi automobil, dar vechi de doi ani, sa fie taxat cu o suma mai mica cu 15%.
In cazul unei masini noi Euro 4 cu motor de 1600 cmc, taxa de prima inmatriculare va fi de circa 460 de euro, urmand sa scada progresiv in functie de vechimea masinii. O masina de acelasi tip si cu motorizare de peste 1900 de centimetri cubi va fi inmatriculata pentru o suma ce se apropie de 1000 de euro, au mai declarat sursele citate.
Cele mai noi masini de tip Euro 3 cu cilindree de 1400-1600 de centimetri cubi vor fi inmatriculate contra unei sume de aproape 1000 de euro. Cuantumul scade si in acest caz in functie de vechimea masinii. Valoarea de aproximativ 1000 de euro creste in cazul masinilor Euro 3 in functie de cilindreea motoarelor si scade apoi in cadrul fiecarei clase de motorizare in functie de vechime.
Acelasi mod de calcul este aplicat si in cazul celorlalte norme de poluare Euro, dar si in cazul masinilor non-Euro.
Pe noul sistem de calcul al taxei, cea mai mare valoare a acesteia este de circa 5500 de euro, fiind valabila in cazul unei masini non-Euro cu cilindreea de peste 3000 de centimetri cubi veche de circa zece ani.
Identitate RAR doar pentru EURO 4
Incepand de la 1 ianuarie 2008, Registrul Auto Roman (RAR) nu mai omologheaza si nu mai elibereaza carti de identitate autovehiculelor care nu respecta normele de poluare chimica EURO 4.
Aceste norme se aplica numai autovehiculelor noi, respectiv celor care nu pot face dovada unei inmatriculari anterioare introducerii in Romania. Obligativitatea introducerii lor este prevazuta de legislatia comunitara, la care Romania s-a aliniat. In aceste conditii, la inceputul lunii decembrie 2007, RAR a transmis adrese importatorilor, reprezentantilor autorizati ai producatorilor si constructorilor pentru aducerea la cunostinta a prezentelor reglementari si a conditiilor de acceptare a vehiculelor cu gradul de poluare chimica EURO 3 complete sau incomplete detinute pana la sfarsitul anului 2007, asta pentru ca la momentul respectiv inca mai detineau astfel de autovehicule

Avatar utilizator
freecarp
veteran
Mesaje: 751
Membru din: 23 Oct 2005 21:12
Localitate: Gummersbach/Germania

Mesaj de freecarp » 12 Ian 2008 16:58

merci Florin
deocamdata o scot din circulatien!! pe urma astept sa vad ce se mai schimba si in favoarea cui!!! daca se merita o inscriu daca nu o aduc inapoi si o vand! si am terminat balciul!

Avatar utilizator
craplex
junior member
Mesaje: 39
Membru din: 26 Mar 2007 11:28

Mesaj de craplex » 24 Mar 2008 17:36

Am si eu o intrebare si nu am vrut sa mai deschid alt topic. Atunci cand se schimba proprietarul unei masini ce taxe trebuiesc platite? Sau mai exact ce acte sunt necesare?
Pasiune pentru pescuit

Scrie răspuns