Fox/Adriano

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul crapului

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Fox
junior member
Mesaje: 55
Membru din: 07 Dec 2007 18:27
Localitate: Torino Italia(Maramures)
Contact:

Mesaj de Fox » 07 Ian 2008 21:05

Razvan.D scrie:puteti sa ma provocati ca de data asta nu va mai lipiti de scandal ;-)
Bravo Razvan, asta vroiam sa aud, nu ca as fi eu bagaret din fire dar istoria asta s-a cam extins prea mult si eu as fi de parere ca sunt alte probleme de revizuit pe forumul asta( tip publicitatea oculta).
Cat despre profesionisti.......................................
La cupa mondiala Sarulesti 2002 campionul mondial din 2001 Jurgen Becker ce a facut?
Dupa ce a mai schimbat si pozitia de pescuit.
Pe primele doua pozitii au iesit austriecii desi nemtii englezii si francezii erau favoriti.
A iesit pe 3 Bertoni si Passini.
Bertoni jos palaria dar Passini nu e in stare nici sa lanseze cum trebuie, si nu e singurul lui punct slab.Deci profesionistii................................
Hai sa coboram putin cu picioarele pe pamant.
Si putina modestie nu strica niciodata .
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Practicati C&R fratilor si a voastra va fi imparatia cerurilor....................

Avatar utilizator
Fox
junior member
Mesaje: 55
Membru din: 07 Dec 2007 18:27
Localitate: Torino Italia(Maramures)
Contact:

Mesaj de Fox » 08 Ian 2008 20:13

toni scrie:asa e fox, da niste lectii de modestie pescarilor romani, cu niste exemple de italieni si nemti/austrieci .... asta din torino italia ....

nu vrei niste sugestii de la mine , din bucuresti , cum ar trebui sa fii tu modest la torino, cu niste exemple din japonia ceva ? ca au fost si niste japonezi pe la sarulesti la un moment dat ... si erau de o modestie ...... de-a dreptul orientala :-) :-) :-)

fratzilor, nimeni nu va ia in raspar pescuitul vostru , ci doar se bucura atunci cand postati povestea unei partide reusite de pescuit ... in rest ..... mai tineti pt voi ce parere aveti de pescuitul competitional ....
Eu mi-am dat doar cu parerea iar parerea e a mea ok?
Pt ca pe site-ul asta nu suntem braconieri si nici nu mergem sa dam cu dinamita in apa iar de cele mai multe ori inclusiv la competitii depindem de instinctul pestelui de a manca.
Cat despre modestie am suficienta stai linistit, iar la cuvintele''pescuitul vostru'' prefer sa nu-ti raspund chiar daca e o mica rautate deci mai bine nu ma cobor........................
Sa ai fire intinse la toate competitiile si o sa-ti dau motive de comentarii la urmatoarele sesiuni de pescuit ''ale mele''.
Salut si numai bine '' de la Torino''.
Practicati C&R fratilor si a voastra va fi imparatia cerurilor....................

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 09 Ian 2008 01:28

Fox scrie:
Razvan.D scrie:puteti sa ma provocati ca de data asta nu va mai lipiti de scandal ;-)
Bravo Razvan, asta vroiam sa aud, nu ca as fi eu bagaret din fire dar istoria asta s-a cam extins prea mult si eu as fi de parere ca sunt alte probleme de revizuit pe forumul asta( tip publicitatea oculta).
Cat despre profesionisti.......................................
La cupa mondiala Sarulesti 2002 campionul mondial din 2001 Jurgen Becker ce a facut?
Dupa ce a mai schimbat si pozitia de pescuit.
Pe primele doua pozitii au iesit austriecii desi nemtii englezii si francezii erau favoriti.
A iesit pe 3 Bertoni si Passini.
Bertoni jos palaria dar Passini nu e in stare nici sa lanseze cum trebuie, si nu e singurul lui punct slab.Deci profesionistii................................
Hai sa coboram putin cu picioarele pe pamant.
Si putina modestie nu strica niciodata .
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Salut FOX Nico am vasut de fapt, din intamplare am citit mesajul tou de mai deasupra si tot din intamplare cunosc personal amandoua pescari de mai de asupra, mai mult, cu Pasini suntem chiar prieteni buni de ani de zile si sincer, asa til zic, fara sa ridicam polemici inutile, nu stiu unde ai vazut tu ca pasini nu stie sa arunce sau ca nu ar fi un pescar de proportie pentru ca as putea sa te contrazic cu fapte reale. Iata una:
Ultima oara cand Pasini a venit la sarulesti (era cu Mantovani...) a prins un crap dupa altu pe un platou la 170 m. aruncand cu lanteta(mai mult, Mantovani era ofticato rao de tot, ca la el nu tragea si sa mutat cu Massimo pescuind in 2 pe aceasi platou)atunci daca tu ma zici ca un pescar care arunca la 170 m. cu un plumb de 140 gr. este un pescar prost insemana ca 95% din pescari din lume sunt pescari slabi cu gaurii tecnice. Pasini este o persoana foarte amabila, calitate lui ca pescar nu se baga in discutie, am invatat multe de la el, este istet si priceput. Vrei sa stii de ce pasini rar il vezi pe riviste la jurnal sau sponsorizat de vreo firma si de ce Bertone il gasesti des?
Foarte simplu, Bertone este un carabiniere cu salariu minim pe economie, cu pescuitul 'rotunjeste' 'ciupeste' zicem ceva in plus si pescuitul nu i costa, atunci normal ca find field tester milo trebuie sa scrie si el ceva despre echipament, despre dinamite bait etc... Pasini? Pasini este de la nastere din famiglia foarte bogata, se plimba cu masini de lux, este un baiat aratos (acest atrage multe invidie din parte pescarilor..) si a avut capturi care alti le viseasa. Nu are nevoie pasini sa pierda timp sa faca field tester sau sa scrie pe jurnale, isi cumpara ce i trebuie si merge la pescuit linistit, unde vrea, Romania, SudAfrica, Franta etc...
Acesta postare a mea este o precizare si o parere personala, Nico nul lua ca un atac doamne fereste, este pacat sa stricam imagine la un pescar care oricum....era pe prima pagina cu un crap de 25 kg. la calendar GIPO din romania 7 ani anorma...Fratilor....Parfene la tancabesti are inca poza lui lipita la restaurant....provare per credere!!
Sar putea ca lai prins intro pasa proasta...toti avem zilele negre, si eu mai agat o montura la un copac, mai arunc stramb, sau sunt obosit si arunc mai putin ca toti de altfel...se intampla sa stii.
numai bine si respect

Avatar utilizator
Fox
junior member
Mesaje: 55
Membru din: 07 Dec 2007 18:27
Localitate: Torino Italia(Maramures)
Contact:

Mesaj de Fox » 10 Ian 2008 00:59

Sar putea ca lai prins intro pasa proasta...toti avem zilele negre, si eu mai agat o montura la un copac, mai arunc stramb, sau sunt obosit si arunc mai putin ca toti de altfel...se intampla sa stii.
numai bine si respect[/quote]

Tot ce-i posibil insa eu personal apreciez mult mai mult eforturile lui Bertone chiar daca e field tester la Milo mai sunt si alti field testeri si multi din ei buuuuuuuuuuni tare. Apropos. Ce zici de Sandro di Cesare?
E omul pe care-l stimez cel mai mult ca pescar. Si ca vorbeai de Mantovani e bun si el ca pescar dar eu personal sunt suparat pe el de cand vorbea in Italia cu pescarii sa nu mearga fara el in Romania ca romanii le fura sculele.Asta ca sa poata si el sa-si rotunjeasca buzunarele. Da poate ai auzit si tu povestile alea.
Iar eu sunt suparat foc pe el. Sti tu cum e cand ti se jigneste patria in afara nu e prea placut. Dar hai sa lasam astea in plata domnului, si sa ne salutam de la distanta in speranta de a ne vedea cat mai curand eventual la Torino. Oricum ms de observatie.Si nici nu se pune problema sa-ti iau nimic in nume de rau. Era doar o observatie la o alta observatie si fiecare are parerile sale asupra lucrurilor si le priveste din punctul sau de vedere.
Mi se pare corect sa tii apararea unui prieten bun.
Ciao pe curand si numai bine.
Practicati C&R fratilor si a voastra va fi imparatia cerurilor....................

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 10 Ian 2008 03:34

Salut fox, Despre Sandro ce sa zic, suntem prieteni buni, anul trecut lam adus sa pescuiesca la darvari la concurs organizat de forever impreuna cu max. Este o persoana deosebita, forte disponibil si amabila. Si de la Sandro am invatat cate ceva, este un mare 'Cautator' de crap mare, simte 'miros' chiar, eh,eh. Lam vazut ca dada in anumite locuri unde eu personal nu as fi dat, na, prindea peste si eu ma uitam la el :oops: .
Max este ca un frate, il cunosc de ani buni, am trait cu el, eh,eh, daca a zis asa ceva despre rumeni (nu ca a fi siz o minciuna integrala :lol: mie mau furat si portofel, si mobil,...si juvelnic cu peste inauntru...asa ca..adevarul este la misloc) cu siguranta nu la zis cu rautate...El iubeste romania, poate sa til confirmeaza romani care lau conoscut, Calina Alexandru, Marian Oprea, Cotelici, Bibu, asa ca de exemplu. El cu siguranta apara afacerea lui, de altfel avea dreptate, a fost primul care a venit in cuace si a inceput sa aduca italieni, cum se intampla peste tot, italieni smecheri au incercat sa i fure afacerea, cand nu au reusit, pentru ca nu aveao contacte si logistica pe care le avea max (culme cateva dintre ei mau contactat pe mine sa i ajut :shock: ), formate in lungul anilor, au inceput sa vina singuri si sa spuna vorbe urute despre max pentru sa i faca un rao. Cam asta ar fi istoria adevarata, Vezi cum schimba lucruri cand i vezi pe deaproape, cand i traiesti? Vezi cum se aduce vorbe urute? Sunt amandoua baieti buni, in iulie o sa fie amandoua la concurs organizat de fanucchi la pusiano, am inteles ca te interesasa balta respectiva, cu ocasie aceasta esti invitat meu pentru sa pescuiesti cu noi acolo, dupa ce i cunosti mai de aproape te dai seama ca in cercul pescarului cateodata vorba este spusa si din invidie. (nu de altceva dar ai vazut ultime capturi al lui max?). Te aurez numai bine.
PS. off topic: din curiositate...se prinde al Viverone?ciao
PS.2 o sa scrie Max direct pe forum si o sa traduc spusele lui.
Nu fi suparat pe el, nu are rost. ciao

Avatar utilizator
Fox
junior member
Mesaje: 55
Membru din: 07 Dec 2007 18:27
Localitate: Torino Italia(Maramures)
Contact:

Mesaj de Fox » 10 Ian 2008 20:02

Salut Adri. Da ai dreptate. Sandru citeste apa ca nimeni altul, si nu vreau sa exagerez dar la ora asta este printre cei mai buni nu din Italia dar din Europa. Si pe langa toate este un adevarat gentlemen. Toate cuvintele de lauda pentru Sandro sunt prea putin.Este un mit.
Deci la Darvari tu ai fost ''inculpatul'' ;-) .
Inainte sa plece am vorbit de vreo 5-6 ori cu Sandro la tel si o data cand era in Romania si mi-a fost zis ceva dar nu stiam ca erai tu cel care l-a chemat.
Si mi l-a dat si pe Max la tel de cateva ori desi el stia ca sunt suparat pe el.
Totul e ca eu chiar daca e sa cer o explicatie cuiva o cer faccia a faccia nu la telefon.Cei ce sunt gelosi pe el e treaba lor eu nu sunt gelos pe el din contra il admir ca pescar ii citesc artcolele pe carpfishing magazin si am aproape toate dvd-urile in care apare iar in clasa il pun alaturi de Coroi Forcolin Ripamonti etc. Eu sunt suparat pt. afirmatiile lui desi vreau din tot sufletul sa clarificam asta pt. ca eu o sa-i dau si numele celor ce mi-au zis chestiile astea. Si sper totusi sa o facem intr-un mod pacific.
Poate cand o sa-l intalnesc (probabil la Gonzaga) o sa discutam despre cea ce ma apasa pe suflet stai linistit. Si fara cearta.
Oricum sa generalizezi furtul pe seama ''romanilor'' e exagerat pt. ca nu toti romanii fura.
E ca si cum as zice eu ca toti italienii au pact cu cosa nostra desii poate ca majoritatea a cunoscut mafia la televizor.Nu o zic din rautate crede-ma.
Dar hai sa lasam balta subiectul asta ca deja s-a lungit deja si prea mult.
Desi sincer imi face placere sa te aud cum iti dai cu parerea chiar in romaneste.Felicitarile mele pt. ca ai invatat romaneste asa de bine.
Ia zi, nu ti-e dor de casa, si de o buna portie de pasta cu un pahar de Barolo? :P
Apropos de Barolo am o sticla de Barolo abazia dell'anunziata ratti de '64, Cand vi incoace sa o deschidem? :-) :-) :-) :-) :-)
La Viverone mai misca ceva pe la punta dell becco.Cand am timp mai dau cate o fuga.
Te salut.
Practicati C&R fratilor si a voastra va fi imparatia cerurilor....................

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 10 Ian 2008 22:51

Ciao Nico, am vorbit acuma cu Max si ma zis ca daca a siz asa ceva la zis la cateva persoane care vreau sa se aventureze in romania fara niciun suport macar de la romeni. I a dat informatii de pilda de ce am patit noi in Olt (eram si eu cu el), adica sa mergi in anumite locuri unde este foarte pericolos (acolo raduta ne a trimis cu bodigarzi, care de altfel au fost batuti crunt de localnici, tzigani cred ca erau). Eu am vrut sa plec imediat de acolo, dar el a insistat, pana la urma ne au bagat pe o insula unde nu era peste deloc. Este greu sa te aventurezi singur in anumite zone a deltei inca astaz nico, nu toata lume este civilizata sa stii, si, in particolar cand te vede neajutorat si strain. Se intampla peste tot, tu de pilda, te ai aduce in sud africa fara sa te sprijni de o asociatie care organizaza acolo?
Dupa, daca Max castiga din asta, imi se pare normal, nico, stii ce inseamna sa stai dupa 20 de italieni plini de fite care fac scandal daca nu prinde peste sau daca nu i convine ceva? Eu am stat acolo si am vazut, cateodata vream eu sa i zic...una buna... dar el a reusit mereu sa multumeasca pe toti.
Max are multe conostinte si putini prieteni, din acesti putini prieteni cateva din ei sunt romani sa stii. Max iubeste romani si romania (in particolar iubeste romancele eh,eh,) oricum, daca cineva vrea sal contacteze pe max pentru esplicatii sau altceva am permisiune lui pentru a posta adresa lui de mail: Mantomax@alice.it
Nico, despre sandro sper sal vedem in tara cat de curand cu max, si pentru sticla de barolo sal tii acolo ca vin cat de curand!! Numai bine te aurez. Ciao

Avatar utilizator
Fox
junior member
Mesaje: 55
Membru din: 07 Dec 2007 18:27
Localitate: Torino Italia(Maramures)
Contact:

Mesaj de Fox » 11 Ian 2008 20:33

Ciao carissimo.
In sfatsit avem un spatiu al nostru(scherzo).
Ziceam aseara sa inchidem subiectul asta ca poate cineva isi face impresia ca ne certam.
Ms de mail-ul lui Max oricum eu il am si pe cel vechi mantomax@iol.it si si nr. de tel. Oricum mersi, dar cred ca o sa vorbesc mai bine cu el la Gonzaga unde merg in prima zi pt. ca am de vorbit si cu Sandro.
Tu nu vi la fiera milenaria?
Sunt curios daca fox-ul aduce ceva noutati, de si nu prea cred in afara de cele din site-ul oficial.
Unde locuiesti, la Torino sau provincia di Torino?
Sticla de Barolo sta la rece deja de vreo 4 luni de cand am achizitionat-o la sarbatoarea vinului.
Te salut. ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-)
Practicati C&R fratilor si a voastra va fi imparatia cerurilor....................

mihai florescu
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 24 Mai 2004 19:48

Mesaj de mihai florescu » 12 Ian 2008 07:03

I a dat informatii de pilda de ce am patit noi in Olt (eram si eu cu el), adica sa mergi in anumite locuri unde este foarte pericolos (acolo raduta ne a trimis cu bodigarzi, care de altfel au fost batuti crunt de localnici, tzigani cred ca erau). Eu am vrut sa plec imediat de acolo, dar el a insistat, pana la urma ne au bagat pe o insula unde nu era peste deloc
Adriano , eu am venit in vizita la voi, poate iti aduci aminte, si....nu era nici un badigard.

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 12 Ian 2008 15:25

Salut mihai,
bodigarzi era intre ghilimele, erau de fapt paznici care raduta bagase acolo dupa concesionare (stii rulota de la intrare nu?), si la care i a 'ordonat' sa sta cu noi permanent si sa nu ni se intampla nimic, find acolo problemi antecedente intre sateni si tzigani care statau la baraj de piatra(unde era peste de fapt) si intre pescari localnici si raduta (la pescari 'abusivi' nu i convenea inchidere si privatizare o sursa de rhana...cred ca acest il stii daca stii zona..). Paznici de acolo (adica protectori nostri eh,eh,) erau batuti intr' un fel crunt de catre tzigani care nu vreau sa renunta la pescuitul de braconaj. (fratilor, fata sparta si taiaturi de cutit pe spinarea...daca voi vi se pare o rafuiala..)
Find o problema pana la urma sa pescuim noapte (adica exista riscul sa ni se fura echipament si sa avem probleme) ne au adus in un insula mica in misloc barajului, acest te aduci aminte?(si acolo nu am stat prea confortabil pentru ca erau niste poianjeni asa de mari care te speria frate, aveau cuiburi sub stuffu putresit si sareau cam 1 m. de inaltime...)Al treila dimineata am chemat un baiat de la mine sa vina sa ne ia cu un iveco si sa ne aduca a casa. Doamne ajuta, pescuitul in conditile aceaste nu face placere nimanui, asta e.
Discutia oricum nu trebuie generalizata, este un semn de ignoranta, niciunu zice ca romani fura toti neaparat, dar, ca inca astaz in tara sa pescuiesti noapte nu este sigur peste tot, si ca trebuie un pic de grija. Atat.
te aurez sanatate si respect.
numai bine. Adriano

Scrie răspuns