Faze faine de la pescuit? Bagati aici!

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul crapului

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Faze faine de la pescuit? Bagati aici!

Mesaj de teacher64 » 10 Feb 2008 12:33

Vara lui '82, parca. Pescuim in gasca, de vreo luna non-stop, pe Dumbravita, una din cele mai bune balti din judet, pe vremea aia. Intr-o dupa masa, plec si eu pana acasa ( am bunicii in sat, la 2-3 km), dupa provizii, sa ma mai spal si eu ca facusem turturi... :oops: Mai o vorba, mai o bere cu baietii-n sat, pana mai fierb niste porumb, iaca ora 2 din noapte. O iau frumusel spre balta, cu bicicleta, si cand ajung la dig, odata cu mine hop, si un Aro cu luminile stinse... Ati ghicit, al Filialei. Cu inca vreo 2 militieni din sat, in control, dupa braconieri. Adica, talharii la drumu' mare, care pescuiesc noaptea. :mrgreen:
Nu stau mult la povesti, tai-o pe langa ei pe bitzigla, bag viteza maxima pe mal, urland cat ma tin bojocii: "Controlu', controlu', scoateti betele!!!". Agitatie maxima, toti cei peste 50(!!) de "braconieri' se agita, unu' sa mulineze sa scoata monturile, altu'si taie firele, altu' arunca totul in papuris, ce mai, o harmalaie ca-n filmele cu Luis de Funes! :D :D
Eu, pescuind aproape de capat,mai in spate, eram mai ferit, am tot timpul sa ajung si sa-mi scot betele si sa le var in coliba din nailoane ce tinea loc de cort. Pana sa termin, ajung astia cu controlu' pana la prietenul Nicky, aflat cu vreo 50 m mai in fata mea. De-abia apucase asta sa-si scoata sculele, si cand ii vede pe militieni la 10m de el, isi da jos iute pantalonii si se pune pe vine in balarii, langa cort. Vin aia, il lumineaza c-o lanterna Elba de-aia mare, de ziceai ca-i far de Dacie:
- Ba!!! Ce faci aici, braconier ordinar?!
- Nu vezi ca ma cac?!! Si sloboade un vant naprasnic, ca se-aude pana pe malul celalalt ( era vestit ca putea trage basini la comanda).
Aia pleaca scarbiti, nu inainte de a ne trage la toti un perdaf pe cinste, mie personal o urecheala ( la figurat!) ca am alertat braconierii (" Las'ca te zic eu lui taica-tau, sa vada ce fecior necioplit are! :mrgreen: " - tata era ceva cu functie mare pe la Judet, jurist).
Dintre toti, cel mai nefericit a ramas tocmai Nicky al meu. Se pusese, in graba, cu curu' in niste urzici, dar nu putea sa zica nik pana nu plecau "gaborii"... :D :D :D
Daca v-a placut, mai am cateva cu aceleasi personaje, se strang de niste povesti in cateva decenii... ;-)
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Scrie răspuns