VIRUSI SITE APCR

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul crapului

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
vladut mateianu
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 23 Ian 2008 13:50
Contact:

VIRUSI SITE APCR

Mesaj de vladut mateianu » 16 Iun 2008 20:46

Vreau sa le cer scuze celor ce au fost afectati de virusul nenorocit care a blocat siteul APCR-ului si multe calculatoare......
Am rezolvat problema, dar urmele raman.
Sa speram ca vom afla si cine a facut asta, a fost un gest mirsav, o lovitura sub centura.
Principali suspecti : cotelici dan si v. oana. :oops:

Inca o data scuze celor infestati si astept un sfat de la cei care se pricep cum se pot curata calculatoarele "bolnave "....

Avatar utilizator
florinnae
junior member
Mesaje: 41
Membru din: 22 Aug 2007 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florinnae » 16 Iun 2008 21:04

Vlad, si eu am avut unele probleme legate de virusi (nu dupa acest site), prima varianta ar fi o scanare cu un antivirus performant (atentie cele care sunt kracuite nu sunt la nivelul celor licentiate), in cazul in care nu vin rezultate in urma scanarii si dezinfectarii/trimiterii fisierelor corupte in carantina sau pur si simplu a stergerii lor (iar aici este o problema, antivirusul poate sterge fisiere importante care au legaturi cu systemul de operare, dll, sys, etc), se trece la un format de hard, inainte se salveaza fisierele importante (de regula voi sau cel care intretine siteul ar trebuii sa faceti un backup saptamanal, eu asa as proceda).

Atat ma pricep :lol:

Avatar utilizator
Sionut
senior member
Mesaje: 450
Membru din: 23 Apr 2003 12:58
Localitate: Popesti-Leordeni

Mesaj de Sionut » 16 Iun 2008 21:17

si cand se face scanarea, trebuie sa ai definitiile de virusi updatate la zi.
Asociatia Pescar Sportiv -APS
http://www.pescar-sportiv.ro/

Avatar utilizator
florinnae
junior member
Mesaje: 41
Membru din: 22 Aug 2007 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florinnae » 16 Iun 2008 21:28

Hai domnilor IT-isti chiar nu va bagati sa rezolvam o problema ???

Avatar utilizator
mario_kempes10
senior member
Mesaje: 382
Membru din: 22 Ian 2008 00:26
Localitate: Otelu Rosu

Mesaj de mario_kempes10 » 16 Iun 2008 21:39

pacat,pacat,pacat....
cel care a apelat la aceasta marsavie cu virusul este cel mai mare gunoi posibil!!!!!!!!
l-am luat si eu(virusul) si nu am putut scapa de el.
norocul meu a fost ca am avut salvata o imagine a partitiei C si am reinstalat-o cu programul acronis.
mare pacat si inca de o suta de mii de ori rusine celui care a putut sa-si bata joc de atatia oameni.

Avatar utilizator
ulvan
senior member
Mesaje: 319
Membru din: 18 Dec 2007 16:43
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de ulvan » 16 Iun 2008 22:27

HELP!!!!!
Ca antivirus am Avast-ul dar nu pot sa scap de virus desi am scanat tot.
Nu are nimeni nici un sfat?

matei1971
member
Mesaje: 124
Membru din: 19 Noi 2007 18:04
Localitate: bucuresti

Mesaj de matei1971 » 16 Iun 2008 22:34

folositi NOD32 este f bun si se upgradeaza zilnic de cateva ori. sau Bitdefender. Eu acasa folosesc Nod32 cu firewall Zone Alarm si nu mai am nici o problema de cativa ani!

Avatar utilizator
florinnae
junior member
Mesaje: 41
Membru din: 22 Aug 2007 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florinnae » 16 Iun 2008 22:44

KASPERSKY 7.0, si inca ceva, nu este suficient sa scanezi, spune-i programului sa: curete, ce nu poate curata sa transfere in carantina iar daca nu ...sa stearga (atentie la fisierele care sunt propuse pentru sters)

Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa » 17 Iun 2008 00:31

@mario_kempes10 & ulvan3x,

Cum se manifesta virusul pe calculator?
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

AUGUSTIN
junior member
Mesaje: 46
Membru din: 02 Ian 2006 22:41

Mesaj de AUGUSTIN » 17 Iun 2008 06:06

de pe crap mania am luat si eu virusi acum vreo saptanima ''troian'' si nu vrea fratimiu sa imi formateze calc mia zis ca ''asa iti trebuie'' si tot ma rog de el
anti virusu iti arata felul de virus care lai luat si daca nu il formatezi incepe sa iti mearga din ce in ce mai greu .eu acum stau cite 5 min sa se aprinda calc si pagina de net se deschide greu intrun cuvint calc nu iti mai merge la capacitatea lui normala iti ingreuneaza toate comenzile am icercatsa ii bagin carantina sa ii sterg dar nimic ''FORMAT'' altfel nu scapi de ei

Închis