Vreau sa fac Balta

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul crapului

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Adi Vasile
junior member
Mesaje: 36
Membru din: 15 Iun 2008 11:45
Localitate: Baia Mare

Mesaj de Adi Vasile » 08 Iul 2008 01:36

Pai vlad dak calculezi un pic cam cat pamant o sa scoti tu de pe toata suprafata aia de 5 6 ha cat vrei sa faci tu, o sa vezi ca o sati iasa niste diguri uriase cu care zic eu nu ai ce sa faci dupa parerea mea nu ai nevoie doar de niste diguri de protectie care sa asigure si o campare buna pescarilor, eventual un drum care sa inconjoare balta sau sa furnizezi doua, trei locuri de parcare in puncte cheie pe balta(sa nu fie distanta mare de carat echipamentul la anumite locuri pe balta).
Nici in cazul meu nu ar fi problema pt ca panza freatica este la doar 70-100 cm adancime de la suprafata iar terenul este proprietete personala :D dar vreau sa mai cumpar in plus de la vecini care dak ar afla k fac balta nu cred k mi lar mai vinde chiar dak nu le foloseste la nimic(mentalitatea romanului old school 'cum sa faca balta pa pamantu meu k mai bine il las pustiu').
PS:o varianta penrtu mine ar fi sa cumpar vreo 150 200 de hectare de pamant si sa barez acel rau :lol: dar asta numa dak ajung in xxx 300 :lol: :lol: (glumesc nu o sa am niciodata aceasta posibilitate)
Cu respect Adi V.

Avatar utilizator
VladTepes
member
Mesaje: 200
Membru din: 12 Mai 2008 12:58
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de VladTepes » 08 Iul 2008 08:18

He he ar fi faina asa o balta de 200-300 HA :)) deobicei am observat in conditi de acvariu ca un spatiu mare de miscare si pesti neaglomerati tind sa creasca muult mai mari, exemplu bun ar fi Tautu din Arad care la 240 ha ii cunoscut pt exemplare record la Oblete.

O balta de 6 Ha are o lungime si latime de 200/300 m, daca se escaveaza o adancime de 2 M asta inseamna exact 120 000 metri cubi de pamant.

Daca tu ai autorizatie sa faci balta acolo nu au ce sa comenteze vecini, plus ar trebui sa se bucure caci terenul pe zona va fi muuul mai bine irigat :D.

Trebe rezolvat cu exacvarea prin o modalitate eficienta si rentabila, nu cred ca se merita sa dai prea mult. In cel mai rau caz iau lopata si ma apuc sa sap :))), sau ma duc in satul din apropiere si angajez tigani cu ziua 200-300 de mi sunt sigur ca se bucura ca primesc :) si ii pun sa imi sape groapa :)

Avatar utilizator
Adi Vasile
junior member
Mesaje: 36
Membru din: 15 Iun 2008 11:45
Localitate: Baia Mare

Mesaj de Adi Vasile » 08 Iul 2008 13:12

Eu vorbeam de vecini ca nu o sa mai imi vanda pamantul pt ca vreau sa-l iau si p al lor pt o eventuala extindere in viitor.Cu lacurile mari asa este pt ca acolo este hrana naturala din belsug care nu poate fi inlocuita prin nici un fel de furajare si este normal ca ritmul de crestere sa fie mai bun dar ce putem face(numai varianta aia mere cu xxx 300 :lol: )
Cat despre excavare sa stii ca nu este usor deloc eu mi-am facut o balta mica de 5 ani(120mp) doar asa de placere, imi place foarte mult ciprinicultura si ma costat foarte mult plus k dupa ce am sapat-o a trebuit sa pun dale de beton pe margini pt a nu so colmata, fiind asa mica suprafata se colmateaza usor.
Cu respect Adi V.

florincj
senior member
Mesaje: 337
Membru din: 14 Feb 2008 14:08
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de florincj » 08 Iul 2008 14:33

@ Vlad
Cum bagi tu 2 buldozere in mijloc ? Buldozerele sunt construite pt. impingere , nivelare, tasare , nicidecum pt. a sapa. Un buldoexcavator mediu te costa cca 70lei/ora . La suprafata data de tine , la o adancime medie de 2,5m reiese 150.000 de mc de pamant. Ai nevoie de un excavator senilat si de cel putin 5-6 Rabe de 16t adica 8 mc, care sa-ti transporte pamantul . Unde ? Aici pot sa-ti dau o solutie. Cumpara la pret de nimic o rapa , groapa care nu are valoare , cu pamantul care rezulta ai umplut-o , o indrepti si tasezi bine , faci un studiu geo , dupa care o vinzi ca si teren de constructie. Pretul dat de radu e mult mai aproape de adevar , i-ti spun asta in cunostiinta de cauza pt. ca e domeniul meu. Fa un calcul simplu la o medie de 80mc excavati si transportati intr-o zi , plus lucrarile suplimentare de amenajare si consolidare si ai sa vezi ca ai nevoie de cel putin 70-80 de mii de euro !
Sa taluzezi pe latime de 3m si inaltime de 0,5 cu pamantul rezultat faci 10 km !!! Mai fa-ti calculele inca odata :roll:

Avatar utilizator
Adi Vasile
junior member
Mesaje: 36
Membru din: 15 Iun 2008 11:45
Localitate: Baia Mare

Mesaj de Adi Vasile » 08 Iul 2008 18:56

Ai dreptate florincj cu buldozerele nu faci mare lucru treaba calumea io zic ca se face doar cu un excavator pe senile care sa sape pe nivele.
Cu respect Adi V.

Avatar utilizator
VladTepes
member
Mesaje: 200
Membru din: 12 Mai 2008 12:58
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de VladTepes » 10 Iul 2008 09:28

um bagi tu 2 buldozere in mijloc ? Buldozerele sunt construite pt. impingere , nivelare, tasare , nicidecum pt. a sapa


Pai tocmai asta ee ca nu sapi incepi pur si simplu sa impingi pamantul spre margine ca si cum ai vrea sa faci un dig de juru iprejuru belti de vreo 2 metri

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 10 Iul 2008 11:54

personal as face si vre-o doua locuri la vre-o 5-6 m adancime (preferabil in mijloc),sa aiba pestele unde sa se bage iarna ca totusi iernile din Romania.........sant grele :-)
xxxxxxx

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 10 Iul 2008 11:57

[quote="VladTepes cele mai mari semne ale mele de intrebare sun referiotare la costuri si venituri :)).[/quote]

costuri ca costuri ,dar odata gata balta daca te arunci la preturi mari sa nu ai surprize mai ales ca ai si concurenta prin zona ;-)
xxxxxxx

Avatar utilizator
VladTepes
member
Mesaje: 200
Membru din: 12 Mai 2008 12:58
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de VladTepes » 10 Iul 2008 13:49

Preturile nu au sa fie mari :)) la inceput cel putin :)) 30-40 de lei cred ca ii o suma modesta ce orice pescar inrait care vrea sa prinda peste o va achita.
Stiu ca este nevoie de niste asa zis Gropi de iernare dar acelea vor fi nesemnificative.

Avatar utilizator
rapy
veteran
Mesaje: 520
Membru din: 02 Iun 2008 16:54
Localitate: Oradea
Contact:

Mesaj de rapy » 22 Iul 2008 12:23

Pamantul sa il depozitezi nu ar fi nici o problema ca orice groapa de gunoi il ia pe gratis... numa transportul ar costa... dar daca il folosesti la diguri e si mai economic...
Cosmin Nistea
Xtreme Carp Team

Scrie răspuns