Militieni care se cred mult prea inteligenti

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul crapului

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Militieni care se cred mult prea inteligenti

Mesaj de Dani Hentiu » 07 Ian 2009 12:20

In data de 6 ianuarie pe la ora 1 dimineata, la intrarea intr-o localitate, circuland cu aproximativ 40-50 km la ora, am pus o frana si fiind curab periculoasa si carosabilul acoperit cu gheata , am derapat si am intrat cu masina intr-un sant si apoi la 1 metru distanta am sarit in gardul solid de piatra al unei biserici.
Am sunat evident la politie si in mai putin de 10 minute erau la locul accidentului pentru constatari.
M-au intrebat daca suntem raniti, iar apoi ne-au luat in masina lor pentru a merge intr-o benzinarie aflata la numai cateva sute de metrii, pentru a completa stand la caldura procesul verbal de constatare al evenimentului.
Destul de socat si infrigurat nu am stat prea mult cu dansii de vorba preferand sa imi curat arsurile provocate de airbag.
Cand au terminat de scris, mi-au citit cele anumerate in procesul verbal si am constatat ca imi dadusera o amenda de 180 lei si 6 puncte penalizare.
Evident isi inchipuiau ca daca masina era destul de avariata si la prima vedere paguba depasea jumatate din valoare masinii ( un golf 5 + in valoare de 22.000 euro), o amenda de 180 de lei nu are de ce sa ma mai supere.
S-au inselat, azi am de gand sa contest la judecatorie amenda, pentru ca stimabilii in loc sa ma ajute ca ramasesem la minus 10 grade afara socat si zdruncinat, au concluzionat doar ca eu nu adaptasem viteza la conditile vremii.
Am deschis acest topic doar sa vad care din voi ati mai patit ca un militian care a stat 1 minut langa dumneavoastra si neaflanduse acolo la producerea unui astefel de eveniment, concluzioneaza cam ce vitreza aveati dumneavoastra si va hotaraste o amenda nejustificata, doar pt ca el asa crede ca s-a intamplat , neavand chiar nici o legatura cu realitatea.
Oricum, cand ma gandesc ca ei sunt platiti din banii nostrii ca sa isi faca de cap in loc sa ne sustina si sa ne ajute cu tot ceea ce le sta in putere ma apuca o scarba fantastica, ca traesc intr-o tara de asemena oameni, unde militianul se crede sef peste minu si nu un angajat al statului care trebuie sa realizeze ca daca eu nu as platii impozite el nu ar putea sa stea fara sa faca nimic si sa incaseze un salar onorabil.
Rusine sa le fie la asemenea exemplare de MILITIENI!
Sa ma scuze doar POLITISTII care isi fac treaba cu adevarat!
><)))°>-------- Dani

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

.

Mesaj de mosharu » 07 Ian 2009 12:31

Daniel, se vede CLAR ca uiti un amanunt ...major: TRAIM in Romanika :lol: :lol: :evil:


e naspa cu airbagu' ...am patit-o acum cateva zile :lol: :-?

Avatar utilizator
ochirosii
senior member
Mesaje: 493
Membru din: 28 Oct 2008 22:57
Localitate: pe site.pe balta.....

Mesaj de ochirosii » 07 Ian 2009 12:54

mie au vrut sa-mi ia permisul acum cativa ani din cauza ca nu-mi mergea un far pe fata ,si asta la ora 7 dim cand intram chiar in deva ,m-am facut foc si para pe ei si i-am amenintat cu telefoane la politia capitalei+ ambasada ca pana la urma sa-mi spuna in fata ...da,nene nu ai si tu ceva prin masina? .....
cazul 2...veneam din delta si hop la un moment dat masina de politie din fata dar din sensul opus imi face semn sa opresc ,aveau radar ,domne zice el ,ai mers cu 140 km si limita e de 100 ,zic bun ,doresc sa vad filmul sa ma conving deoarece nu cred ca aveam 140 ,el intre timp incepuse sa bage frica in mine ,pai domne daca iti fac hartie ,iti iau permisul si il vei vedea inapoi doar la iesirea din tara la achitarea amendei ,eu ii raspund ca ii voi da permisul doar daca imi arata dovada ca am mers cu 140 km la care el pai stiti aparatele astea doar inreg viteza nu si filmeaza ,zic mai sa fie ,ia sa dau un telefon la politia capitalei sa ma conving, la care domnul FOAME spune ,ok,va iertam de data asta puteti pleca :mrgreen:
cazul 3....la fel ,control de viteza ,cere omu permisul ,buletinul si dupa 1 min vine la masina si ma intreaba ,unde scrie adresa dmv ,ce inseamna asta ,asta asta etc etc ,zic,domne daca nu cunoasteti limbi straine atunci de ce opriti masinile cu numar strain? :mrgreen: doar de dragul de a pica ceva asa la ocazie? nici nu m-am deranjat sa-l ajut si nici amenda nu mi-am luat tot asa din cauza lipsei video :mrgreen:

traiasca romania si politaiiiiiiiiiiiiiiiii ei :mrgreen:

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 07 Ian 2009 17:19

oricum, ar trebui ca toti care trecem prin experiente asemanatoare sau nu numai, sa le facem plangeri acestori trantori, numai asa putem schimba statul politienesc in care traim, in care cel care e pus acolo sa ma slujeasca uita de ce este acolo si se crede stapan. Nu este stapan este doar un incult ordinar :lol: , platit din banii mei, ca doar el nu produce nimic inafara de nervi
><)))°>-------- Dani

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 08 Ian 2009 00:44

ochirosii scrie:mie au vrut sa-mi ia permisul acum cativa ani din cauza ca nu-mi mergea un far pe fata ,si asta la ora 7 dim cand intram chiar in deva ,m-am facut foc si para pe ei si i-am amenintat cu telefoane la politia capitalei+ ambasada ca pana la urma sa-mi spuna in fata ...da,nene nu ai si tu ceva prin masina? .....
cazul 2...veneam din delta si hop la un moment dat masina de politie din fata dar din sensul opus imi face semn sa opresc ,aveau radar ,domne zice el ,ai mers cu 140 km si limita e de 100 ,zic bun ,doresc sa vad filmul sa ma conving deoarece nu cred ca aveam 140 ,el intre timp incepuse sa bage frica in mine ,pai domne daca iti fac hartie ,iti iau permisul si il vei vedea inapoi doar la iesirea din tara la achitarea amendei ,eu ii raspund ca ii voi da permisul doar daca imi arata dovada ca am mers cu 140 km la care el pai stiti aparatele astea doar inreg viteza nu si filmeaza ,zic mai sa fie ,ia sa dau un telefon la politia capitalei sa ma conving, la care domnul FOAME spune ,ok,va iertam de data asta puteti pleca :mrgreen:
cazul 3....la fel ,control de viteza ,cere omu permisul ,buletinul si dupa 1 min vine la masina si ma intreaba ,unde scrie adresa dmv ,ce inseamna asta ,asta asta etc etc ,zic,domne daca nu cunoasteti limbi straine atunci de ce opriti masinile cu numar strain? :mrgreen: doar de dragul de a pica ceva asa la ocazie? nici nu m-am deranjat sa-l ajut si nici amenda nu mi-am luat tot asa din cauza lipsei video :mrgreen:

traiasca romania si politaiiiiiiiiiiiiiiiii ei :mrgreen:
Esti periculos ,mai tata...toata lumea te ia la ochi !!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Avatar utilizator
ochirosii
senior member
Mesaje: 493
Membru din: 28 Oct 2008 22:57
Localitate: pe site.pe balta.....

Mesaj de ochirosii » 08 Ian 2009 22:29

@George

nu-s periculos,cand nu ma stiu cu musca pe caciula merg si pana in panzele albe cu ei ,mai repede se plictisesc ei de mine decat eu de ei cand ma opresc :mrgreen:

Avatar utilizator
ghitighiusan
veteran
Mesaje: 888
Membru din: 25 Aug 2008 16:16
Localitate: Alba Iulia

Mesaj de ghitighiusan » 08 Ian 2009 22:33

Frate Ochila...hai ca ma plictisesti !!! :D :D

Avatar utilizator
ochirosii
senior member
Mesaje: 493
Membru din: 28 Oct 2008 22:57
Localitate: pe site.pe balta.....

Mesaj de ochirosii » 08 Ian 2009 22:37

ghitighiusan scrie:Frate Ochila...hai ca ma plictisesti !!! :D :D

:shock: :shock: ,sa nu-mi spui ca esti politai :!:

sebas
member
Mesaje: 263
Membru din: 27 Aug 2007 23:36
Localitate: madrid-spania

Mesaj de sebas » 08 Ian 2009 22:41

Inca se mai gaseste in lege támpenia cu ''reducerea vitezei pana la evitarea oricarui pericol?'' ca de acolo vine buba
ochirosii scrie:sa nu-mi spui ca esti politai :!:
Acu te-ai prins?!? :lol:

Avatar utilizator
tibi micu
member
Mesaje: 269
Membru din: 14 Noi 2007 19:42
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de tibi micu » 09 Ian 2009 09:40

[quote="sebas"]Inca se mai gaseste in lege támpenia cu ''reducerea vitezei pana la evitarea oricarui pericol?'' ca de acolo vine buba

[quote="ochirosii"]sa nu-mi spui ca esti politai :!:[/quote]
Acu te-ai prins?!? :lol:[/quote]

Sebas, dupa ultima legislatie aparuta s-a scos formularea "reducerea vitezei pina la evitarea oricarui pericol" si apare obligativitatea reducerii la cel mult 30 km in localitati si 50 km in afara lor :roll:
"TAURUS CARP TEAM"

Scrie răspuns