navomodel-nevoie sau dorinta?

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul crapului

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
gusti
senior member
Mesaje: 485
Membru din: 17 Feb 2006 22:36
Localitate: Timisoara

Mesaj de gusti » 05 Feb 2009 23:22

corect.se poate si fara dar daca il ai pe mal esti mai relaxat,poti sa ajungi ori unde si fara sa te uzi la buci :!:

filica
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 25 Ian 2009 00:53

Mesaj de filica » 06 Feb 2009 04:09

navomodelul este util oricui vrea sa pescuiasca la distante mari,din cauza financiara fiind o DORINTA pentru toti acei care au simtit NEVOIA unui astfel de pescuit.Pescuitul este insa un sport costisitor,depinzand mult de situatia financiara.sunt sigur ca daca ar avea bani suficienti pt un trai bun de zi cu zi,toti dar absolut toti pescarii de crap si-ar lua unul,chiar daca la 50-100m nu l-ar folosi.ca ia din farmecul pescuitului nu cred pt ca folosirea lui daca l-ai avea ca accesoriu tine de optiune si necesitate.Cineva spunea ca daca se scufunda polueaza.e adevarat si asta dar in ultimul timp se fac care nu se scufunda nici daca vrei sa le scufunzi.nu vrei sa poluezi--iei care nu se scufunda sau folosesti cele scufundatoare doar cand vremea ati permite,unde mai pui ca poti sa-i pui o pluta de burete .micuta pe bot astfel incat odata scufundat sa te duci si sa recuperezi mortul. ;-)

Avatar utilizator
adi74
junior member
Mesaje: 76
Membru din: 26 Aug 2008 22:20
Localitate: brasov

Mesaj de adi74 » 06 Feb 2009 08:55

daca am fi pe un forum auto probabil ca topicul s-ar fi numit " land rover nevoie sau dorinta". poti ajunge pe cararile intortochiate si cu picioarele proprii, insa masina iti confera un anumit confort. este foarte drept ca sunt persoane care prefera drumetiile, dar la fel de drept este ca sunt si impatimiti ai off roadului. sunt persoane care oricat de mult le-ar placea sa urce prin propriile puteri in varf de munte, nu pot........cred ca raspunsul la intrebare tine de liberul arbitru al fiecaruia dintre noi, depinde foarte mult de stilul fiecaruia de pescuit, de locul in care pescuieste, de capacitatile individuale de a nadi, de a arunca.

Avatar utilizator
radu35
member
Mesaje: 200
Membru din: 10 Feb 2008 23:34
Localitate: satu mare
Contact:

Mesaj de radu35 » 06 Feb 2009 13:15

....................... :roll: :roll:
mda,am ajuns la cafenea!!!
Pt cei ce au mutat topicul:Scopul principalal topicului era de a rezolva o problema pe baza unor argumente rationale si de a da sugestii unor oameni(cei care isi doresc asa ceva sa nu se mai chinuie sa faca economii ca devine un paria,cei care dezaproba asa ceva sa se gindeasca mai bine).A pescui nu inseamna doar a participa la concursuri sau 'a fi mai pescar',ci inseamna a prinde peste ,de obicei cu ajutorul unor instrumente speciale(conform DEX).Faptul ca azi putem prinde peste doar cu FMJ,Harrison,Fox-uri,etc si nu cu Germina,bat de alun,cu BBLC,Infinity,etc si nu cu ruseasca sau nemteasca mulineta,cu ac teflonat si longshank si Arma ,etc si nu cu un simplu ac .....si ar mai putea continua........acest fapt a facut necesara aparitia unor accesorii gen racheta,degetar,rod pod,sist de avertizare,cobra,navomodel!Ce e bine si ce e rau in aceste lucruri?ASTA ERA DE VB!Si am asteptat parerile(argumentele) novicilor,dar mai ales ale 'batrinilor',chiar daca erau pro sau contra,chiar daca au avut sau nu,chiar daca faptul ca au(avut) ii 'declaseaza'in fata CUIVA!
Multumesc celor care au inteles exact mesajul si care au contribuit la conturarea unei pareri,mai ales unor 'batrini'(Dinu,Cornel S),multumesc si celor care si-au exprimat parerea chiar daca nu au motivat-o!
Pt cei 'mai pescari':Am in 'muzeul propriu' primul meu instrument de pescuit profi-un ansamblu bat si mulineta Germina-si ilpun la dispozitia lor sa ne invete cum sa pescuim cu el in zilele noastre!
Asta,pt ca nu e fair sa-i dispretuiesti pe altii si,daca tot sintem in era eco,MAI PESCARUL E DATOR SA-I INDRUME si pe mai putin pescari!
Domnilor Moderatori,acest topic,deschis pt a incerca sa lumineze calea unor oameni cu privire la un accesoriu,l-as fi putut deschide la rubrica 'ALTE PASIUNI' sau 'BANCURI' dar am considerat ca e la si pe subiect in rubrica deschisa!Daca dvs l-ati considerat de mutat, inseamna ca subiectul nu prezinta interes si chiar poate fi sters.Nu ma supara acest lucru pt ca inteleg ca sint pe un forum privat si reglementat!
Dar sint convins ca DVS sinteti cei direct interesati ca forumul sa fie cit mai obiectiv si educativ.
Respecte tuturor!
it's nice to be important,but is more important to be nice

Avatar utilizator
boosterman
veteran
Mesaje: 740
Membru din: 28 Iun 2006 22:02
Localitate: Suceava
Contact:

Mesaj de boosterman » 08 Feb 2009 08:58

radu35 scrie:A pescui nu inseamna doar a participa la concursuri sau 'a fi mai pescar',ci inseamna a prinde peste ,de obicei cu ajutorul unor instrumente speciale(conform DEX).Faptul ca azi putem prinde peste doar cu FMJ,Harrison,Fox-uri,etc si nu cu Germina,bat de alun,cu BBLC,Infinity,etc si nu cu ruseasca sau nemteasca mulineta,cu ac teflonat si longshank si Arma ,etc si nu cu un simplu ac .....si ar mai putea continua........acest fapt a facut necesara aparitia unor accesorii gen racheta,degetar,rod pod,sist de avertizare,cobra,navomodel!Ce e bine si ce e rau in aceste lucruri?ASTA ERA DE VB!Si am asteptat parerile(argumentele) novicilor,dar mai ales ale 'batrinilor',chiar daca erau pro sau contra,chiar daca au avut sau nu,chiar daca faptul ca au(avut) ii 'declaseaza'in fata CUIVA! ... Multumesc celor care au inteles exact mesajul si care au contribuit la conturarea unei pareri,mai ales unor 'batrini'(Dinu,Cornel S),multumesc si celor care si-au exprimat parerea chiar daca nu au motivat-o!
Pt cei 'mai pescari':Am in 'muzeul propriu' primul meu instrument de pescuit profi-un ansamblu bat si mulineta Germina-si ilpun la dispozitia lor sa ne invete cum sa pescuim cu el in zilele noastre!
Asta,pt ca nu e fair sa-i dispretuiesti pe altii si,daca tot sintem in era eco,MAI PESCARUL E DATOR SA-I INDRUME si pe mai putin pescari!
Q.E.D. :!:
Nimeni nu moare virgin. Viata i-o trage fiecaruia cel putin o data.

Avatar utilizator
MIHAI_DENTISTU
junior member
Mesaje: 71
Membru din: 07 Feb 2009 19:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de MIHAI_DENTISTU » 08 Feb 2009 13:00

Parerea mea este ca e bun un navomodel,sunt locuri unde mananca undeva la 300 m in fata stufului,de intratul cu brca cu vasle nu sunt de acord,se balaceste toata apa,galagie,nrvi entru ca poate mai sunt ati pescari lang tine si posibil sa dai peste ei si multe altele.
Unii spun ca este o fitza asta cu navomodelul,ca nu mai este pescuit,dar va intreb atunci de ce folositi senzorii???? se spune ca adevaratul pescuit este sa vezi tu cand trage,nu sa stai la povesti sau in cort sa dori si pac auzi senzorul,gata fugi repede din somn si il iei.Cam asta e si cu navomodelul

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 10 Feb 2009 15:32

Eu cred ca ca un navomodel cu sonar ar fi super utile. Da se poate pescui si fara chestii scumpe insa astea le consider utile. de ce? pai in primul rand si intr-o balta cunoscuta tot nu iti spune nimeni exact, si mai ales nu acopera nimeni o balta ca darvari sau tancabesti, unde sunt gropile, daca e agatatura si mai ales cum arata fundul. Si asta cred ca e primordial cand te duci la peste sa stii pe unde se ascunde sau misuna mustaciosu;. Iar barcuta te mai scuteste de pva, uleiuri etc. Pui nada simpla si banala daca vrei sau daca nu vrei pui nada "smekera" si dedicata si o duci unde ai tu chef. O duci chiar si acolo unde nici cu un Hi-s200 si un Shimani Aero Technium nu ajungi adica cam pe la maxim 350-400m de mal.
Si astea ar fi avantajele primordiale si desi nu imi permit inca asa ceva nu le consider un moft si ar fi primele pe lista mea de achizitii. Prefer sa am scule mai slabe sau banale da sa stiu unde dau si mai ales sa imi duc eu nada unde vreau si cat vreau.

Avatar utilizator
Brie
senior member
Mesaje: 476
Membru din: 15 Feb 2009 14:56
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Brie » 20 Feb 2009 04:08

e misto dar strica farmecul....alta e sa ajungi pe balda sondezi furmos juma de ora....bagi un marker 2 3 nadesti cu racheta frumusel.....apoi mai bagi cu cobra.....altfel e.....eh poti s faci si aseta ce e drept si cadn plantezi cu navomodelelu......adevaru e ca daca as avea 15 20 milioane in plus mias lua si eu.....dar eu zic ca la fel de bine e si fara

Avatar utilizator
mihai_lavazza
veteran
Mesaje: 925
Membru din: 03 Mar 2008 19:29
Localitate: Pitesti

Mesaj de mihai_lavazza » 12 Mar 2009 09:15

15 20 milioane dai, tot atata face. La majoritatea barcutelor sub 2000 lei incep sa apara problemele cand ti-e lumea mai draga, ba cu telecomanda, ba se arde motorul... diverse. Dealtfel si la alea mai pe la 1000 euro e la fel dar macar mai tarziu pot aparea probleme. Cand te gandesti sa investesti bani in navomodel e ca la o masina, apar reparatii ulterior care nu se fac la service auto in aceeasi zi...deci ai de asteptat poate si o luna, doua. No comment insa pt cine isi permite. E de preferat intotdeauna unul facut cu manutza romaneasca de calitate, nu proasta, nicidecum chinezarii, asa macar stii ca firma care a facut-o are tot ce-i trebuie si pt service. Pe cat de mult inox posibil, daca se poate totul din inox, telecomanda cu componente schimbate in inox...Ar costa mult stiu, dar macar n-ai injura cand iti rugineste ceva.
Ca raspuns la topic cu parerea mea , navomodelul este NEVOIE pt cei care si-l permit bun, de calitate si DORINTA pt toti care pescuiesc pe balti unde pestele e greu de adus la montura.
Desigur mai e o varianta buna de pus in practica. Un navomodel mai ieftin, facut de cineva priceput, care sa coste putin e bun acolo unde e voie cu el si numai pt a face patul de nada, lansand din mana apoi ca sa nu luam placerea lansatului. In fond, pt cei care nu merg pe balti unde e interzis navo, e ideal. Cat dam pe un spod bun si-o mulineta buna de spod si cat muncim fizic, putem lua o barcutza doar pt patul de nada. Bine-nteles, parerile sunt si vor fi impartite.

Scrie răspuns