navomodel-nevoie sau dorinta?

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul crapului

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

zoli1964
senior member
Mesaje: 315
Membru din: 08 Aug 2007 12:13
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Mesaj de zoli1964 » 26 Ian 2009 08:52

nu sunt neaparat pro sau contra fata de navomodele.

totodata pot sa va zic 100% ca exista balti unde fara plantat si momit foarte precis (aici discut de baltile comerciale de unde se ia pestele in straita) aproape nu ai nici o sansa sa prinzi crap.

se poate discuta mult pe problema asta dar pina la urma fiecare decide pentru el.

daca stam si analizam un pic problema este ca pescuitul crapului a evoluat foarte tare si nea luat un pic peste picior cine ar fi crezut............ :mrgreen:

florincj
senior member
Mesaje: 337
Membru din: 14 Feb 2008 14:08
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de florincj » 26 Ian 2009 09:36

Au fost zeci de pagini de topic si adevarate certuri pe tema asta. Eu l-as numi un rau necesar. Nu detin asa ceva si nici nu am de gand , consider ca e mai frumos si mai sportiv sa lansez de pe mal( e adevarat ca-mi si place foarte mult). Categoric , cu un navomodel si cu un sonar sansele de a avea capturi atat ca densitate cat si ca marime , cresc considerabil . In concluzie fiecare cum considera ca e mai bine pt. el.
In completare la ce spune Dinu referitor la riscuri , i-mi vine in minte o intrebare a lui Marcel Zgardea( producator de navomodele) : ,, Trebuie neaparat sa prabusiti un avion pt. a va da seama ca gresiti ?'' . Se referea la frecventele neautorizate pe care se lucreaza. Doamne fereste !

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Re: navomodel-nevoie sau dorinta?

Mesaj de Dani Hentiu » 26 Ian 2009 12:45

radu35 scrie:am tot citit diverse pareri despre navomodele de plantat si momit,si pe forumurile romanesti si pe cele straine,si exprimate de maestri si exprimate de debutanti,si exprimate de posesori si exprimate de neposesori.........si nu am inteles intr-un final nimic. :shock: De aceea,m-am hotarit sa-i intreb, aici si acum(ca-i iarna!!), pe toti pescarii:este un necesar sau un lux ,un bine sau un rau, un respect sau o jignire un navomodel ?
nu este nici un necesar, nici un lux, nici un bine si nici un rau, este doar un accesoriu in plus la restu pe care le detin pescarii
tot citesc pareri pro si contra, fiecare cu argumentele lui, dar intrebarea nu cred ca isi poate gasi raspunsul
nu ai nevoie de rod-pod, nu ai nevoie de avertizoare, nu ai nevoie de rachete, de catapulte, nu ai nevoie neaparata de absolut nimic, dar le cumperi pentru ca iti usureaza munca, iti fac pescuitul mai usor sau iti maresc performantele
eu sunt detinator al unui navomodel, nu unul scump, dar pot sa spun ca isi face toti banii si ma folosesc de el pentru ca din punctul meu de vedere nu ia din farmecul pescuitului absolut deloc si este cat se poate de etic
><)))°>-------- Dani

Avatar utilizator
radu35
member
Mesaje: 200
Membru din: 10 Feb 2008 23:34
Localitate: satu mare
Contact:

Mesaj de radu35 » 26 Ian 2009 16:37

am deschis acest topic pentru a incerca sa aflu parerile altora(cit mai multi speram) cit mai obiective si nu pentru a continua sau inventa ceva!Nici pt a-mi creste cota,ca n-am virsta de 'veteran'. :D Mi-ar fi placut ca participantii sa puncteze '+' si '-' urile pe care ei le vad in acest accesoriu,cit mai obiectiv cu putinta..........As putea polemiza cu multi pe tema aceasta,dar mi-am dorit ca cei care isi doresc un navomodel sa fie CONSTIENTI ce isi doresc!Mi-am dorit ca cei care 'hulesc' navomodelul sa explice de ce,rational,nu ca nu-mi place sau ca sint un guru si ma declasific daca folosesc asa ceva.......Sper in continuare,in scopul informarii obiective a tuturor dar mai ales a celor care isi doresc asa ceva , ca cei ce cred ca ne pot ajuta sa o faca ! Si in limitele decentei!
P.S.Multumesc d-lui Dinu pt raspunsul obiectiv(acumulatoarele)!
it's nice to be important,but is more important to be nice

cipibm
senior member
Mesaje: 333
Membru din: 19 Mai 2007 20:13
Localitate: baia mare
Contact:

Mesaj de cipibm » 26 Ian 2009 17:52

Esti din Satu Mare, sant convins ca sti situatia de pe Calinesti:nenumarate discutii care pana la urma au dus la interzicerea navomodelului si acolo.

Avatar utilizator
radu35
member
Mesaje: 200
Membru din: 10 Feb 2008 23:34
Localitate: satu mare
Contact:

Mesaj de radu35 » 26 Ian 2009 20:14

nu,cipi,legat de navomodele pe Calinesti chiar nu stiu,pt ca lacul acela nu m-a interesat si din cauza unor concetateni de-ai tai(dar nu numai).La fel cum s-a intimplat cu Adrian,Valea Mariei,Bercu si Porumbesti! Dar nu ma intereseaza braconajul,ci chiar pescuitul(pe mine personal ma deranjeaza plantatul,indiferent de mijloc).........Si aici as prefera sa vb despre navomodele in scopul de mai sus!Ne-ai ajuta mai mult cu experienta ta(ca ai de unde)!!!Nu vreau sa manipulez,mi-am expus pct de vedere versus navomodele,si fiind o intreaga industrie in spate,chiar nu inteleg!SI CREDE-MA CA POT INTELEGE MULTE!
P.S.Prin ceea ce am scris m-ai sus,nu am vrut sa te jignesc,insa si pe Livada sint ceva 'baieti' din BM,ziua guru,noaptea.........Noroc ca nea Petre stie!
P.S.2 Chiar vreau sa inteleg si, mai mult, vreau sa inteleaga si altii!AJUTA-NE!
it's nice to be important,but is more important to be nice

Avatar utilizator
gusti
senior member
Mesaje: 485
Membru din: 17 Feb 2006 22:36
Localitate: Timisoara

Mesaj de gusti » 29 Ian 2009 20:46

un navomodel care se rastoarna este un navomodel prost.la fel si unul care se scufunda. tot la fel este si unul care ramine in mijlocul baltii.la fel si o barca care se sparge in mijlocul lacului.aveti grija pe ce dati banii.la fel de mult va si ajuta sa va duceti firele cu montura in cel mai indepartat colt,si sa naditi precis si in liniste fara a deranja ceilanti pescari de pe balta cu plescaitul din visle sau bocanituri in fundul barcii care se propaga pe tot lacul.ca o parere personala cred ca te ajuta un navomodel bun atit pe tine cit si pe cei din jurul tau. :idea: ;-) ;-)

Avatar utilizator
maiden
Moderator
Mesaje: 1552
Membru din: 30 Mar 2006 07:55
Localitate: GL,TL
Contact:

Mesaj de maiden » 29 Ian 2009 20:54

Nene, navomodelul nu te face mai pescar!! Si cu asta am spus tot!!
Daca peşte nu e, nimic nu e !!! :))

Multe sfaturi utile cu privire la forum, si nu numai, găsiţi AICI

Avatar utilizator
firu.cristi
member
Mesaje: 113
Membru din: 13 Noi 2008 18:59
Localitate: BRASOV

Mesaj de firu.cristi » 31 Ian 2009 13:58

cu scuzele de rigoare lui radu, dar am si eu o intrebare si nu mai deschid alt topic pt ea: imi poate spune cineva unde gasesc o racheta de nadit in zona Brasovului? merci ;-) ;-)

Avatar utilizator
alex_mures
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 23 Ian 2008 20:35
Localitate: TG-MURES
Contact:

Mesaj de alex_mures » 31 Ian 2009 15:51

aici sigur vei gasi...
http://www.sipcarp.ro/magazin/index.php?cPath=82_79
adresa..... str. Codrul Cosminului nr. 94 Brasov
Imagine
Crap Livada 10 kg
TGM Carp Team

Scrie răspuns