navomodel-nevoie sau dorinta?

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul crapului

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
radu35
member
Mesaje: 200
Membru din: 10 Feb 2008 23:34
Localitate: satu mare
Contact:

navomodel-nevoie sau dorinta?

Mesaj de radu35 » 23 Ian 2009 13:57

am tot citit diverse pareri despre navomodele de plantat si momit,si pe forumurile romanesti si pe cele straine,si exprimate de maestri si exprimate de debutanti,si exprimate de posesori si exprimate de neposesori.........si nu am inteles intr-un final nimic. :shock: De aceea,m-am hotarit sa-i intreb, aici si acum(ca-i iarna!!), pe toti pescarii:este un necesar sau un lux ,un bine sau un rau, un respect sau o jignire un navomodel ?
it's nice to be important,but is more important to be nice

Avatar utilizator
liviu_iova
member
Mesaje: 229
Membru din: 13 Iul 2006 10:23
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de liviu_iova » 24 Ian 2009 00:02

Buna intrebare...eu de vreo trei ani incerc sa-i aflu raspunsul :D
Liviu Iova
liviu.iova@yahoo.com
0734.839.639

Avatar utilizator
alexalba
junior member
Mesaje: 70
Membru din: 24 Sep 2007 10:31
Localitate: Alba

sal

Mesaj de alexalba » 24 Ian 2009 10:37

parerea mea e ca un navomodel cu sonar e util cind mergi in locuri noi pt tine sau la inceputul sezonului sa vezi ce schimbari au intervenit pe fundul baltii,chiar daca o cunosteai bine
E o mare primejdie sa ajungi a fi multumit de tine insuti!!!

Avatar utilizator
mihai_lavazza
veteran
Mesaje: 925
Membru din: 03 Mar 2008 19:29
Localitate: Pitesti

Re: sal

Mesaj de mihai_lavazza » 24 Ian 2009 11:56

Parerea mea este ca este o necesitate pentru a-ti usura munca, chiar daca pt unii este un lux caci nu si-l permit. Sa presupunem ca te duci pe o balta unde nu prea stie pestele de boiles sau si daca stie, te apuca nebunia pana nadesti cu cobra sau racheta, ce faci daca tot iti permiti un navomodel? Iti iei unul (desigur, sunt balti unde nu ai voie cu el dar asta e). Din punct de vedere financiar unii pot pune si problema urmatoare: "decat sa imi iau echipament performant pt distanta cu toate ca nu ma duc la concursuri, mai bine un navomodel bun care se cam duce pe la vreo 600-700 euro. Ies mai ieftin". Da, dar ia din placerea de a pescui,de a lansa, de a mesteri la saculeti solubili si asa mai departe. Avantajele si dezavantajele sunt multe si cunoscute.

Avatar utilizator
sorin_s
senior member
Mesaje: 498
Membru din: 03 Ian 2009 15:19
Localitate: timisoara

Re: sal

Mesaj de sorin_s » 24 Ian 2009 13:49

Mihai_Lavazza scrie:Parerea mea este ca este o necesitate pentru a-ti usura munca, chiar daca pt unii este un lux caci nu si-l permit. Sa presupunem ca te duci pe o balta unde nu prea stie pestele de boiles sau si daca stie, te apuca nebunia pana nadesti cu cobra sau racheta, ce faci daca tot iti permiti un navomodel? Iti iei unul (desigur, sunt balti unde nu ai voie cu el dar asta e). Din punct de vedere financiar unii pot pune si problema urmatoare: "decat sa imi iau echipament performant pt distanta cu toate ca nu ma duc la concursuri, mai bine un navomodel bun care se cam duce pe la vreo 600-700 euro. Ies mai ieftin". Da, dar ia din placerea de a pescui,de a lansa, de a mesteri la saculeti solubili si asa mai departe. Avantajele si dezavantajele sunt multe si cunoscute.
vreau sa te contrazic putin! :mrgreen: :mrgreen:
ai zis"Sa presupunem ca te duci pe o balta unde nu prea stie pestele de boiles sau si daca stie, te apuca nebunia pana nadesti cu cobra sau racheta, ce faci"
io iti zic ca pe orice balta daca mergi si vrei sa prinzi crap in sensul sa ai captura sa macar un numar semnificativ de crapi trebuie momit obligatoriu si nu neaparat cu barcuta! ;-) ;-) ;-) un bat de spod bun nu costa nici pe jumatate cat o barca :mrgreen: :mrgreen:

Avatar utilizator
radu35
member
Mesaje: 200
Membru din: 10 Feb 2008 23:34
Localitate: satu mare
Contact:

Re: sal

Mesaj de radu35 » 24 Ian 2009 13:55

[quote="Mihai_Lavazza"] Din punct de vedere financiar unii pot pune si problema urmatoare: "decat sa imi iau echipament performant pt distanta cu toate ca nu ma duc la concursuri, mai bine un navomodel bun care se cam duce pe la vreo 600-700 euro. Ies mai ieftin".
acum un an si jumatate cind am luat hotarirea de a-mi cumpara un navomodel,asa am gindit!!!si asta desi echipamentul meu era la nivel mediu si la lansat ma descurc binisor!Dupa achizitionare(si a fost vorba de 800 euro) am constatat urmatoarele:
'+' nadirea precisa,plantare,consum de momeala redus,zgomot putin,suprafata efectiva de pescuit redusa(=mai multi colegi pe balta),sondarea locului de pescuit(chiar daca e vb de aceeasi balta,dar e alt loc)
'-' nadirea permisa,plantarea nu???,priviri dispretuitoare ale altor colegi de pescuit,tendinta unor proprietari de balti dea interzice folosirea navomodelelor(dar nu si a barcilor!!!!)
Acum sint putin nelinistit:am gresit undeva in gindire cind am hotarit achizitionarea navomodelului?.Oare este acest accesoriu unul care aduce prejudicii colegilor sau proprietarilor de balti?
P.S.Mentionez ca eu il folosesc doar acolo unde nu e interzis si il consider necesar!
it's nice to be important,but is more important to be nice

Avatar utilizator
Luci_Stan
member
Mesaje: 205
Membru din: 03 Ian 2009 17:15
Localitate: Alba-Iulia

Mesaj de Luci_Stan » 24 Ian 2009 16:13

navomodelul: o sabie cu doua taisuri
pt pescarii C&R un ajutor iar pt cei care-si umple portbagajul :evil: mana cereasca dar tot eu le transmit multa bafta si succes ;-)

jenel
senior member
Mesaje: 437
Membru din: 21 Feb 2006 21:05
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de jenel » 25 Ian 2009 21:42

ajuta mult la pescuit in sensul ca e foarte precisa nadirea si plantarea betelor la distante mari si greu de atins din lansari

dar cateodata imi este dor sa facem lansari mie si colegului meu ma i rupi un fir mai dai cate una aiurea,sunt lucruri care fac parte din farmecul pescuitului

dinu profesoru
senior member
Mesaje: 320
Membru din: 08 Oct 2006 21:32
Localitate: Oradea

Mesaj de dinu profesoru » 25 Ian 2009 22:02

@ radu 35
este clar vorba de pareri personale,eu consider categoric ca este un accesoriu care ia mult din farmecul pescuitului,categoric deranjeaza pe multi dintre colegi,iar daca un navomodel sufera un accident si se scufunda,nici nu are rost sa enumar cate daune provoaca baltii acumulatoarele,cum nu mai prinzi peste acolo pe o raza de zeci de metri buni etc...
In marea majoritate a cazurilor cei care au navomodele NU asculta sfaturile unor pescari mai experimentati,prima motivatie invariabil este...astia n-au bani sa-si ia unul si de aia sunt invidiosi...dar e tocmai invers.Cel putin cei pe care i-am cunoscut pe Livada,dar nu numai,pescari adevarati si cu experienta(bineinteles si cu bani)povesteau cum au cunoscut scurt timp momentul navomodel,l-au studiat si l-au pus deoparte la locul lui.

Avatar utilizator
radu35
member
Mesaje: 200
Membru din: 10 Feb 2008 23:34
Localitate: satu mare
Contact:

Mesaj de radu35 » 26 Ian 2009 00:21

[quote="dinu profesoru"]@ radu 35
este clar vorba de pareri personale,eu consider categoric ca este un accesoriu care ia mult din farmecul pescuitului,categoric deranjeaza pe multi dintre colegi,iar daca un navomodel sufera un accident si se scufunda,nici nu are rost sa enumar cate daune provoaca baltii acumulatoarele,cum nu mai prinzi peste acolo pe o raza de zeci de metri buni etc...
ei,prima argumentare logica a '-'ului!
Nu comentam calitatea navomodelelor,ca nu poate cineva sa faca sortarea la poarta baltii!
Ma rog,cu deranjatul(atita timp cit nu sari calul) n-as fi de acord(sau nu gasesc motivul),dar ,de......personalitati si personalitati!
it's nice to be important,but is more important to be nice

Scrie răspuns