Delta .... incotro !?

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul crapului

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
maiden
Moderator
Mesaje: 1552
Membru din: 30 Mar 2006 07:55
Localitate: GL,TL
Contact:

Delta .... incotro !?

Mesaj de maiden » 25 Ian 2009 15:50

Ati vazut emisiunea de aseara, cu Liviu Mihaiu ?!


http://www.realitatea.net/emisiuni/100p ... 63037.html
Daca peşte nu e, nimic nu e !!! :))

Multe sfaturi utile cu privire la forum, si nu numai, găsiţi AICI

DorinV
new member
Mesaje: 16
Membru din: 25 Iul 2008 10:16
Localitate: Barlad
Contact:

Mesaj de DorinV » 25 Ian 2009 16:35

capeti o nebanuita speranta de mai bine :cry: cand guvernatorul deltei spune cu nonsalanta ca statu-i praf, ca in 3ani si mii de dosare adunate doar 1 (unul singur!) braconier a fost condamnat :!: .
asta-i romania si aceste lucruri se intampla nu numai in delta ci absolut peste tot. ramane speranta in baltile private unde sa se pastreze spiritul sportiv si poate peste ani, vom "cobora din copac"

dinu profesoru
senior member
Mesaje: 320
Membru din: 08 Oct 2006 21:32
Localitate: Oradea

Mesaj de dinu profesoru » 25 Ian 2009 22:35

99% bla bla,ca si pana acum,in momentul de fata ghiolurile sunt inghetate in Delta,singura modalitate de a face rost de peste este curentatul la greu pe brate si canalele mari,toata lumea stie,toti vad,dar oare cand o sa faca cineva ceva?...

Avatar utilizator
Albert
senior member
Mesaje: 447
Membru din: 02 Mar 2005 15:53

Mesaj de Albert » 25 Ian 2009 23:23

da...tare "afectat" era dom' Mihaiu si cam neodrmit:) A vb de cativa plasari, de eoliene..si cam atat.De barci cu motoare de sute de cai putere si de "electricieni" sau de constructiile alandala de pe-acolo n-a scos nici o vorba..Slaba emisiune si slab moderator.

Avatar utilizator
zenhor
senior member
Mesaje: 322
Membru din: 01 Iun 2008 13:51
Localitate: Bucuresti

Mesaj de zenhor » 27 Ian 2009 23:03

Fara interventie "din afara" nu cred ca se va schimba nimic.
Aveam sperante cu Liviu Mihaiu dar imi dau seama ca nu se apropie de promisiuni. Probabil ca daca va reusi sa incetineasca macar ritmul de constructie haotic din Delta, va fi o mare realizare.
Stoparea braconajului, a poluarii, decolmatarea canalelor, popularile, educarea turistilor, aplicarea amenzilor, realizarea unui plan de redeschidere a canalelor, ghiolurilor(chestii care s-au facut fara cap si acum apa nu mai ajunge in anumite locuri in care inainte ajungea), etc. sunt lucruri de SF.

Am ramas in schimb surprins sa aflu ca in zona Lepsa(intre Focsani si Targu Secuiesc), s-a constituit o rezervatie naturala(Rezervatia Cheile Tisitei), cu fonduri europene, oameni de la Uniunea Europeana vin acolo de cateva ori pe an sa supravegheze modul in care au fost folositi banii, s-au realizat populari cu capre negre, se tine o evidenta stricta a animalelor salbatice(ursi, lupi, cerbi, etc.), iar in paraul Tisita si in raul Lepsa se gaseste pastrav si nu e o raritate sa prinzi.
Evident exista si patravarii in zona care prepara la comanda "pastrav in cetina"(cunoscatorii stiu) si alte retete traditionale.
Mi se pare senzational ca asemenea lucruri se intampla in Romania.

Cu alte cuvinte...se poate!
Doamne-ajuta sa fie totul bine cu parcurile si rezervatiile naturale din Romania!
<*))))))><{

Scrie răspuns