Interesele unora dezamagirea altora...

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul crapului

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
adi74
junior member
Mesaje: 76
Membru din: 26 Aug 2008 22:20
Localitate: brasov

Interesele unora dezamagirea altora...

Mesaj de adi74 » 05 Feb 2009 17:08

Urmaresc acest forum inca de la inceputul lui (de ceva vreme mi-am si facut un cont aici). Am avut multe de invatat, am citit, am studiat, am pus in practica......pana aici toate bune si frumoase, insa in ultima vreme vad ca au inceput sa primeze INTERESELE. Interesele celor care comercializeaza produsul x sau nada y. Daca firma lui "georgescu" nu mai importa Fox (spre exemplu), brusc produsele ei nu mai sunt calitative; skypodul care pana mai ieri era ridicat in slavi ,parca nu mai e asa bun de cand "georgescu" a batut palma cu firma lui soare. si uite cum chub e mai bun decat fmj, planetele sunt mai tari ca dinamita si tot asa. Intrebarea mea este alta........noi pescarii ce sa mai credem? Suntem aici sa ne ajutam unul pe altul nu sa fim indoctrinati. Mai nou vad ca litigiile comerciale sunt dezbatute mai ceva ca in sala de tribunal...Oare nu sunteti satui de reclame, de vanzatorul de la magazin care incearca sa iti bage pe gat orice doar ca sa isi micsoreze stocul (pe el il inteleg de acolo mananca o paine)? Ne transformam brusc in bannere ale magazinului x sau y?
UNDE SUNT "BATRANII" PESCARI CE ISI INVATA "NEPOTII" SA PESCUIASCA?

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 05 Feb 2009 17:27

cred ca sunt destule persoane dezinteresate pe acest forum care impartasesc din experienta proprie

referitor la cei care au interese, ramane la discernamantul fiecaruia sa aprecieze daca o persoana cunoscuta ca avand interese comerciale da un sfat obiectiv sau subiectiv
de bine de rau daca stii ca x are interese comerciale si da un "sfat" evident comercial poti sa-ti dai seama

pana una alta cand citesti o carte de unde stii daca au existat interese sau nu ?
sau cand citesti un articol, sau vezi o emisiune la TV, sau userul x de pe forum isi exprima parerea, de unde stii daca da un sfat dezinteresat sau ?

filtrezi singur

marian_popescu
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 12 Mai 2008 08:31

Mesaj de marian_popescu » 05 Feb 2009 19:04

chiar aseara aparuse un topic nou care blama un personaj destul de popular , dar la fel de controversat, de pe forumurile de pescuit, era vorba tot despre cineva care acuza chiar mai rau...ca a fost inselat cu privire la calitatea unor aditivi(betaina cu nisip)
am vazut inca de azi dimineata ca topicul a disparut
ma asteptam, mesajul nu era redactat tocmai dupa regulile forumului
no comment mai departe

Avatar utilizator
raducu
senior member
Mesaje: 486
Membru din: 15 Ian 2007 23:08
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de raducu » 05 Feb 2009 19:09

In general asa este viata. Sa stii ca in multe situatii primeaza interesul si ca atare, asa cum a spus @ Danr trebuie sa inveti sa citesti si "printre randuri".....altfel (vorbesc acum la modul general) o sa ai mult de pierdut.
PESCUITUL INSEAMNA ARTA

Avatar utilizator
adi74
junior member
Mesaje: 76
Membru din: 26 Aug 2008 22:20
Localitate: brasov

Mesaj de adi74 » 05 Feb 2009 20:05

se pare ca am fost inteles gresit...nu acuz pe nimeni, nu mi-am propus sa port vre-o disputa cu cineva, departe de mine gandul acesta. in ani am inteles ca pescuitul inseamna relaxare, nicidecum incrancenare si razboi. putin imi pasa daca vecinul meu de stand are o barcuta sau o lanseta mai performanta decat mine, nu sunt gelos nici pe vecinul care are o masina mai luxoasa si o nevasta mai siliconata......
intrebarile mele erau retorice, incercam doar sa ridic cateva semne de intrebare, incercam sa vorbesc cu pescarii nicidecum cu managerii cu cei ce au afaceri in domeniul
da, domnule administrator sunt multe persoane dezinteresate si le multumesc pe aceasta cale, ce ne facem insa cu un nevinovat incepator, ce a pus ban peste ban sa isi cumpere o nada mai buna si vine cu o intrebare nevinovata? el nu poate sa discearna intre useri versati (ca doar e nou in domeniu)! se trezeste intr-o lume plina de interesele lui "georgescu" a lui "ionescu"?
sincer m-am saturat de replici de genul " asa e viata". poate ca din cauza asta am ajuns sa fim urmariti prin telefonul mobil si sa nu avem nici o reactie (dar asta e alta discutie)
asa cum am spus, le cer "batranilor" forumului sa incerce sa fie mai obiectivi si sa mai uite de subiectivitate
imi cer scuze daca am deranjat pe cineva cu postul meu

Avatar utilizator
maiden
Moderator
Mesaje: 1552
Membru din: 30 Mar 2006 07:55
Localitate: GL,TL
Contact:

Mesaj de maiden » 05 Feb 2009 21:20

adi74, nu s-a shters nimic, si daca se shterge ceva, inseamna ca acea arie chiar nu intereseaza pe cei care intra aici. Aici lumea de obicei intra cu alte ganduri decat cele de cearta sau de a despica firu-n 4, cum faci tu acum. Ca se mai intampla cate una...deh, inevitabil, insa cea mai mare relizare este cand conflictul se aplaneaza iar partile se inteleg...
Uite, eu sunt un dezinteresat in domeniul specificat de tine....si ce nu inteleg, ce anume te deranjeaza pe tine, si mai ales ce doresti sa obtzii de la aceasta discutzie. Canalizeaza-ti energia catre altceva si iti spun sigur ca nu vei regreta. Shtiu, e frig, nu trage pestele, si eu stau in casa....asta e.. ;-) Ar fi mult de discutat....nu prea am timp acum sa scriu mai multe.

Pace voua! :bere:
Daca peşte nu e, nimic nu e !!! :))

Multe sfaturi utile cu privire la forum, si nu numai, găsiţi AICI

Avatar utilizator
adi74
junior member
Mesaje: 76
Membru din: 26 Aug 2008 22:20
Localitate: brasov

Mesaj de adi74 » 05 Feb 2009 21:26

maiden scrie:adi74, nu s-a shters nimic, si daca se shterge ceva, inseamna ca acea arie chiar nu intereseaza pe cei care intra aici.
stimate domnule moderator, din cate stiu eu una din atributiile jobului este sa citesti cu atentie! am scris eu ceva legat de stergere? ;-)

Avatar utilizator
maiden
Moderator
Mesaje: 1552
Membru din: 30 Mar 2006 07:55
Localitate: GL,TL
Contact:

Mesaj de maiden » 05 Feb 2009 21:33

Hai ca ma pandeai la coltz! :mrgreen: :mrgreen:
E adevarat, nu maria ta a zis asta, scuze, marian_popescu23 a spus.... Deh, oameni suntem, porci mancam, mai gresim....si mai scuteshte-ma cu domnule si treburi d-astea, ca nu suna bine. Oricum, cred ca ai inteles ce am zis...

Iar cu partea cu jobu', cand ai sa ma plateshti matale, sau o sa-mi iau salariu din mila mariei tale, atunci poate sa ma acuzi...pana una alta, hai sa ne vedem de treaba fiecare...ce zici ?! ;-)
Daca peşte nu e, nimic nu e !!! :))

Multe sfaturi utile cu privire la forum, si nu numai, găsiţi AICI

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 05 Feb 2009 22:35

@adi74

sunt deacord cu tine. Cu multa propaganda si interese, se pierde esenta., dar este un forum de pescuit si numai aici publicitatea directa sau mascata, poate sa atraga atentia cu adevarat, pentru-ca in alte mijloace media este scumpa si neconfruntata.
Imi place cum gandesi, nu iti pierde idealismul niciodata
><)))°>-------- Dani

Avatar utilizator
gusti
senior member
Mesaje: 485
Membru din: 17 Feb 2006 22:36
Localitate: Timisoara

Mesaj de gusti » 05 Feb 2009 23:17

undei topicul cu pricina ca eu chiar il tragem pe nene ala la raspundere.adica vroiam dovezi!

Scrie răspuns