Politia de frontiera sau facultate?

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul crapului

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Politia de frontiera sau facultate?

Politia de frontiera
10
40%
Facultatea de tehnica dentara
15
60%
 
Voturi totale: 25

Avatar utilizator
radu35
member
Mesaje: 200
Membru din: 10 Feb 2008 23:34
Localitate: satu mare
Contact:

Mesaj de radu35 » 02 Mar 2009 17:19

filica scrie:du-te linistit si fericit la politie ca este de stat si e cea mai de viitor.Toti plontonerii au dreptul facut later-on ca sa poata sa urce in grad.Ai si posibilitatea sa-i trimiti pe altii la cei care au terminat tehnica dentara pe cand ca tehnician dentar nu prea poti face pe politistul.Dupa ce prinzi cheag(probabil ca fat frumos--intr-un an cat alti TEHNICIENI in zece) vei putea sa dai direct la medicina.Toate astea daca nu esti suparacios si nu pui la inima glumele despre politisti. :lol:
misto! ;-)
@craplex
depinde de personalitatea ta!
it's nice to be important,but is more important to be nice

Avatar utilizator
craplex
junior member
Mesaje: 39
Membru din: 26 Mar 2007 11:28

Mesaj de craplex » 02 Mar 2009 17:29

Eu unul as vrea sa merg la facultate, cred ca imi va aduce mai multe satisfactii ( nu doar de ordin financiar ). La politie sunt tentat sa merg doar pentru ca as avea siguranta locului de munca.
Pasiune pentru pescuit

Avatar utilizator
ghitighiusan
veteran
Mesaje: 888
Membru din: 25 Aug 2008 16:16
Localitate: Alba Iulia

Mesaj de ghitighiusan » 02 Mar 2009 17:53

radu35 scrie:
filica scrie:du-te linistit si fericit la politie ca este de stat si e cea mai de viitor.Toti plontonerii au dreptul facut later-on ca sa poata sa urce in grad.Ai si posibilitatea sa-i trimiti pe altii la cei care au terminat tehnica dentara pe cand ca tehnician dentar nu prea poti face pe politistul.Dupa ce prinzi cheag(probabil ca fat frumos--intr-un an cat alti TEHNICIENI in zece) vei putea sa dai direct la medicina.Toate astea daca nu esti suparacios si nu pui la inima glumele despre politisti. :lol:
misto! ;-)
@craplex
depinde de personalitatea ta!
@ radu 35
Sunt foarte curios ce e asa misto? :D Faptul ca toti "plotonerii" au dreptul? :mrgreen: Sau ca dupaia pot face si medicina?
Asa e,e haios,gandindu-ma ca incet,incet,devenim un popor de intelectuali cu apucaturi mioritice. :D :D :D
Referitor la personalitate,eu am rezerve in privinta unuia care isi negociaza viitorul pe forumuri.Ce ma nelinisteste mai tare e ca s-ar putea sa devina politist si sa fie pus in situatia de a lua o decizie.Ce o sa faca,o sa recurga tot la varianta sondajului pe forum? :mrgreen:
In fine,din partea mea cat mai multe..."succesuri" in viata ! ;-)

Avatar utilizator
radu35
member
Mesaje: 200
Membru din: 10 Feb 2008 23:34
Localitate: satu mare
Contact:

Mesaj de radu35 » 02 Mar 2009 18:20

ghitighiusan scrie:
radu35 scrie:
filica scrie:du-te linistit si fericit la politie ca este de stat si e cea mai de viitor.Toti plontonerii au dreptul facut later-on ca sa poata sa urce in grad.Ai si posibilitatea sa-i trimiti pe altii la cei care au terminat tehnica dentara pe cand ca tehnician dentar nu prea poti face pe politistul.Dupa ce prinzi cheag(probabil ca fat frumos--intr-un an cat alti TEHNICIENI in zece) vei putea sa dai direct la medicina.Toate astea daca nu esti suparacios si nu pui la inima glumele despre politisti. :lol:
misto! ;-)
@craplex
depinde de personalitatea ta!
@ radu 35
Sunt foarte curios ce e asa misto? :D Faptul ca toti "plotonerii" au dreptul? :mrgreen: Sau ca dupaia pot face si medicina?
Asa e,e haios,gandindu-ma ca incet,incet,devenim un popor de intelectuali cu apucaturi mioritice. :D :D :D
Referitor la personalitate,eu am rezerve in privinta unuia care isi negociaza viitorul pe forumuri.Ce ma nelinisteste mai tare e ca s-ar putea sa devina politist si sa fie pus in situatia de a lua o decizie.Ce o sa faca,o sa recurga tot la varianta sondajului pe forum? :mrgreen:
In fine,din partea mea cat mai multe..."succesuri" in viata ! ;-)
curiozitatea....,in MP. :!:
it's nice to be important,but is more important to be nice

Avatar utilizator
craplex
junior member
Mesaje: 39
Membru din: 26 Mar 2007 11:28

Mesaj de craplex » 02 Mar 2009 18:25

ghitighiusan scrie:
Referitor la personalitate,eu am rezerve in privinta unuia care isi negociaza viitorul pe forumuri.Ce ma nelinisteste mai tare e ca s-ar putea sa devina politist si sa fie pus in situatia de a lua o decizie.Ce o sa faca,o sa recurga tot la varianta sondajului pe forum? :mrgreen:
In fine,din partea mea cat mai multe..."succesuri" in viata ! ;-)
Imi pare rau, dar cred ca ai inteles gresit. Am spus ca cer o parere tuturor, asa ca de ce nu si colegilor de forum? Sa nu crezi acum ca daca am facut acest chestionar, el o sa imi hotarasca viitorul. Sau crezi ca parerile colegilor de breasla sunt total eronate sau nedemne de luate in considerare? Cine stie, poate este un tehnician dentar printre ei si imi poate da o parere de specialitate.
Pasiune pentru pescuit

jenel
senior member
Mesaje: 437
Membru din: 21 Feb 2006 21:05
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de jenel » 02 Mar 2009 18:39

sa nu crezi ca politaia de frontiera mai e ce a fost o sa ai de invatat mai cava ca la tehnica dentara nonstop

sau ai neamuri pe acolo asa razbati mai usor

Avatar utilizator
ghitighiusan
veteran
Mesaje: 888
Membru din: 25 Aug 2008 16:16
Localitate: Alba Iulia

Mesaj de ghitighiusan » 02 Mar 2009 18:47

craplex scrie: Sau crezi ca parerile colegilor de breasla sunt total eronate sau nedemne de luate in considerare?
Unde ai vazut tu acest lucru? :shock:
Era vorba doar de sistemul tau decizional! :D
Asa ca,inca o data..."succesuri" ! ;-)

Avatar utilizator
craplex
junior member
Mesaje: 39
Membru din: 26 Mar 2007 11:28

Mesaj de craplex » 02 Mar 2009 19:04

Repet, daca am facut acest chestionar, nu inseamna ca vor hotari altii pentru mine. Deci sistemul meu decizional nu se bazeaza numai pe asta. In fine, nu vreau sa ne certam, am cerut o parere si le multumesc celor care vor sa mi-o dea.
Pasiune pentru pescuit

Avatar utilizator
DODO27
member
Mesaje: 260
Membru din: 12 Feb 2004 14:31
Localitate: Satu Mare
Contact:

Mesaj de DODO27 » 02 Mar 2009 19:48

linkuri utile:
www.guru-guru.com
www.reginamercedes.ro
www.ghicitoarea.com
www.varjitoarea.ro
sper ca nu te-ai suparat :-)
carplex, succesul in viata depinde foarte mult SI de cat de bine stii sa te folosesti de capacitatile de care dispui.
oricum iti doresc intelepciune!
;-)
Pestele care lupta impotriva curentului, moare electrocutat!

Avatar utilizator
zenhor
senior member
Mesaje: 322
Membru din: 01 Iun 2008 13:51
Localitate: Bucuresti

Mesaj de zenhor » 02 Mar 2009 21:51

@craplex:

Daca ai de gand sa faci facultatea IN ADEVARATUL SENS AL CUVANTULUI, te sfatuiesc s-o faci. Poti face orice facultate, in orice domeniu atata timp cat iti place, te implici, studiezi si in particular(in plus fata de programa) si-ti vezi de treaba.
Parerea mea este ca o facultate facuta ca lumea iti schimba radical mentalitatea, sistemul de valori, obiectivele din viata.
Nu ma intelege gresit, sunt si oameni care n-au facut facultate si sunt oameni de nota 1000, dar nu stiu cati dintre ei sunt politisti de frontiera. Oamenii astia de nota 1000 pe care i-am cunoscut se ocupau cu altceva.

Daca esti cinstit, iti place sa fii inconjurat de oameni de la care ai ce invata, cu care poti purta o discutie despre orice...mergi la facultate.

Daca tu vezi facultate ca pe o perioada in care stai pe banii parintilor, bei, pierzi noptile, treci majoritatea examenelor cu 5, ramai cu 4-5 restante si lucrarea de diploma o cumperi...atunci mai bine la politie.

Pana la urma compromisuri faci la nesfarsit, ideea e sa nu faci compromisuri cu valorile si idealurile la care tii cu adevarat.

E 100% alegerea ta! Daca simti ca trebuie sa mergi la facutate, du-te!
<*))))))><{

Scrie răspuns