Revista de pescuit la crap?

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 16 Oct 2003 12:37

Tocmai, ce dai si ce ti se ofera, educatia, bunastarea (nivelul de trai) ASTEA TOATE LIPSESC, lipsesc cu desavarsire.
Sper sa nu va deranjez daca se repeta cumva ce s-a mai discutat deja
O revista inseamna o afacere, nu e rentabila atunci nu prezinta interes, piata noastra este f departe de a prezenta interesul care poate rentabiliza o asemenea revista.
Un sponsor plin de bani care sa duca aceasta revista fara vreun interes ar fi intr-adevar singura sansa dar la noi cei care au suficienti bani pentru asa ceva (sper sa nu va suparati) nu prea le au cu cititul revistelor, cu atat mai putin cu editarea lor.
Intr-adevar totul se reduce la acel viitor cand romanul va fi suficient de educat si cu un nivel de trai suficient de ridicat pentru a elibera un peste fara a se gandi macar cum ar fi acel peste pe gratar.
Mai credeti in acest viitor?
Eu nu, eu sunt dezamagit. rau de tot.
Nu face ce nu-ti place!

E-carp
junior member
Mesaje: 68
Membru din: 18 Aug 2003 09:33

Mesaj de E-carp » 16 Oct 2003 13:00

Totusi, aceasta piata a noastra e destul de efervescenta atunci cind e vorba de reviste siropoase desprinse din telenovele... Sint pline tarabele de ele. Dar au in spate firme straine, iar munca redactorilor(in mare parte) se rezuma la cea de traducere. La marea majoritate a romanilor, la asta se rezuma cultura, la lecturarea unor astfel de reviste in tren si autobuz. S-ar vinde la fel de bine si o revista de pescuit, doar daca s-ar da poturi de genul: pe balta X este peste in prostie si poti sa duci cit vrei acasa...

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 16 Oct 2003 13:06

Iliuta,

Undeva, pe alt forum, cu totul si cu totul altul, circula o vorba de duh:

"sunt român... dar ma tratez".

Nu stiu de ce, ori de cit ori se discuta despre a face ceva, nu conteaza ce, la noi tendinta majoritatii este sa sustina cu argumente extrem de convingatoare ca nu se poate, acel ceva nu se va face niciodata, fie e o utopie, fie nu a venit vremea, etc. Credem ca meritam atit de putin, incit ne multumim cu frimiturile aruncate de unii si de altii, urindu-i patimas pe cei ce inoata impotriva curentului.

Cred cu tarie ca daca vrei cu adevarat sa faci ceva, vei reusi. Conditia este sa-ti placa ceea ce faci. Revin la ce spuneam mai devreme, daca vrei sa-ti scoti banii repede, nu vei reusi, nu ai cum. Cine puii mei nu vrea sa o duca mai bine, sa aiba viitorul asigurat prin salarii decente, loc de munca sigur si stabil si asa mai departe. Totusi, marea majoritate prefera un loc de munca sigura, prost platit. Prea asteptam ca altii sa ne rezolve problemele.

Asa si in pescuitul crapului. Multi vor mura in gura, sa le spuna cineva unde sa se duca, la ce ora, ce momeala sa foloseasca si eventual si cite kilograme va avea captura. A cui e vina? A mea? Nu cred, de abia m-am apucat de pescuit, nu m-a invatat nimeni nimic si nu am avut unde sa citesc ca sa ma informez. Am intrat si eu pe net, ca am cum, si am vazut ca toata lumea discuta despre super crapi la modul cel mai lejer posibil. Logic, am dedus ca nu prea e o mare filozofie, vreau si eu unul. Ati citit pe undeva de ce se numesc crapii peste 15 Kg. trofee? Sau cite zeci, poate sute de ciortani au prins cei ce pozeaza fericiti cu un trofeu?

Daca Gica vine si zice ca pescuitul inseamna noroi, si efort, si munca multa, majoritatea ii rid in nas. Daca ar fi venit nenea ala de e pe site-ul de crap in poza, in noroi pina la glezne, ar fi fost crezut, ca de, e strain si stie mai bine. Nu cumva prin atitudinea asta negativista ne facem un mare deserviciu? Nu cumva pierdem mai mult prin negativismul nostru decit am merita?

Ne vaitam de balti, dar ne ducem si dam milioane lui Raduta, sau Albastroiu, sau Mihaila, sau Oana, sau Parfene, sau mai stiu eu cui. Pai nu e normal sa prefere 2 pescari care platesc 2 milioane pe zi (vezi Hobaia)? Nu vor si ei, la fel ca si noi, un venit sigur? Ba bine ca nu, drept dovada ca se intimpla? Ati citit pe undeva, in afara de acest forum (ce sa-ti spun, 169 de oameni) despre aceste realitati? Nu, si nici nu veti citi. Atunci, nu e logic ca oamenii aia sa creada ca fac bine ceea ce fac? Sau credeti ca stau toata ziua pe net si citesc ce scriem noi pe aici?

ClaudiuC
new member
Mesaje: 23
Membru din: 15 Iun 2003 15:16

Mesaj de ClaudiuC » 16 Oct 2003 13:19

In patronii de balti domina instinctele primitive de a face bani. Multi si repede. Ei nu citesc reviste de pescuit si nici nu stau pe net. Nu pt. ca nu-si permit. Ci pt. ca sint la un anumit nivel. Jos. Nu stiu citi dintre ei au studii superioare, nu cred ca au avut timp. Dincolo de asta... e invidia noastra, ca nu am avut noi acei bani, sa administram altfel baltile.

Vali
member
Mesaje: 190
Membru din: 09 Ian 2003 14:36
Localitate: Galati

Revista de pescuit la crap?

Mesaj de Vali » 16 Oct 2003 13:45

Pentru Vlad Pavlovici:

Desi sunt de acord cu multe dintre punctele dumneavoastra de vedere, unul dintre aspectele asupra carora v-ati oprit ma nelamureste: relatia dintre capturile mari si succesul unei reviste specializate in pescuitul crapului.

Palmaresul meu ma recomanda drept un „pescar de ciortan”, cea mai mare captura fiind un crap de 5,6 kg. Acest lucru nu m-a oprit insa niciodata sa citesc aproape tot ce am putut procura (reviste, carti, materiale de pe internet) despre pescuitul la crap tocmai pentru ca vreau mereu sa ma perfectionez. Nici nu m-a determinat sa nu mai incerc monturi, momeli, tehnici noi sau sa nu imi mai procur scule din ce in ce mai bune. Si in nici un caz nu m-a facut sa renunt la hair-rig in favoarea bombei. Imi inchipui ca nu sunt singurul care procedeaza astfel.

Cei care se multumesc cu „ceva ciortan” nu sunt pescari de crap. Daca „niscaiva ciortan” iti sunt suficienti, daca nu te intereseaza decat sa ai la sfarsitul zilei ceva in juvelnic, daca important este doar sa prinzi, fara sa conteze prea mult ce anume, nu esti pescar de crap. Esti „pescar” si atat, un soi de „generalist” daca ar fi sa facem o comparatie cu medicina. Nu spun ca ar fi ceva rau in asta … departe de mine un asemenea gand, dar nu esti pescar de crap.

Oricine poate sa puna o rama in carlig si sa astepte ca vreun caras sa vreun oblete sa profite de ocazie si sa se sinucida. Pescarul de crap, fie el „ciortanar” sau super-campion, cauta insa captura cea mare, acel peste la care se gandeste fiecare in toiul noptii in timp ce isi face monturile sau isi framanta momelile. Si asta nu neaparat pentru ca e mare, nu numai pentru record, ci pentru ca un crap batran e un adversar redutabil, uns cu toate alifiile, a scapat deja de cine stie cate carlige peste care a dat, te chinuie in dril ca la instructie si e mare lucru sa fii tocmai tu cel care il prinde (nu ma refer aici la cei care merg la pescuit doar pentru a-si demonstra inca o data superioritatea sau pentru a-si face vecinii sa moara de ciuda cu capturile lor). Poate ca de aici vine si respectul pentru captura si toata gandirea pe care se bazeaza catch & release.

Capturile mai mici nu sunt decat pasi catre trofeu si de aceea se instruieste, invata, cheltuie bani pe scule, accesorii. Iata de ce un asemenea pescar ar avea mult mai multa nevoie de o revista specializata decat un asa-zis „campion”, satul de capturi grase, auto-suficient si semi-doct.

Mi-am permis sa generalizez pentru ca sunt convins ca parerile mele sunt impartasite si de altii. De un lucru pot insa sa va asigur si anume ca eu, desi momentan sunt doar un simplu „ciortanar”, as sustine intru totul o revista dedicata in exclusivitate pescuitului la crap.
Vali

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 20 Oct 2003 15:43

Vali, iti ramasesem dator cu un raspuns (la care adaug rugamintea sa lasam protocolul cu "domnule Cutare" deoparte). Relatia intre pesti mari si reviste de crap e simpla. Revistele, in calitatea lor de fabrici de visuri, vand pescarilor informatii despre cum se pot prinde acesti pesti mari. E adevarat ca majoritatea pescarilor nu prind si nici nu fac eforturi sa prinda pesti mari, dar majoritatea pescarilor nu cumpara nici reviste de pescuit (sa nu mi se spuna ca nu le cumpara fiindca ar fi proaste; nu le cumpara fiindca nu sunt interesati de nici o revista - asa cum cei interesati cumpara absolut toate revistele, inclusiv pe cele proaste, doar-doar vor afla ceva nou). Revistele sunt cumparate de o minoritate pescareasca, preocupata de noutate si progres. Daca pestii mari nu exista, revistele nu prea au ce sa vanda.

Publicul caruia i s-ar adresa o revista de crap specializata ar putea fi format exact din pescari ca tine - oameni care pescuiesc ca sa prinda peste mare, si pentru asta citesc tot, afla tot, investesc cat pot si petrec cat mai mult timp pe balta, urmarindu-si scopul. Nu e important cat de mare e cel mai mare crap pe care l-au prins pana acum (asa ca n-ai de ce sa te problematizezi ca recordul tau e de 5,6 kilograme). E importanta mentalitatea. In Delta, sunt si babe care au prins in viata lor crapi mai mari decat am prins unii dintre noi, doar pentru ca stau acolo, arunca undita pe 1 ianuarie si o scot pe 31 decembrie, dar ele nu sunt pescari de crap in acceptia noastra (desi priceperea lor nu e de dispretuit) si, in orice caz, nu reprezinta publicul pe care sa conteze o revista.

Deocamdata, nu cred ca exista la noi un numar suficient de mare de pescari de crap pasionati, care sa faca rentabila o revista. De ce nu exista? Pai tocmai pentru ca nu exista crapii care sa-i motiveze. Numarul pescarilor de crap va creste atunci cand va creste numarul crapilor mari. Cand se va intampla asta? Cand patronii de balti isi vor schimba viziunea ingusta si vor adopta sistemul C&R, din ratiuni pur comerciale, intelegand ca faci mai multi bani adresandu-te unei minoritati pasionate si dispuse sa investeasca in pasiunea ei, decat unei majoritati retinute, care nu vrea sa cheltuiasca si e fericita cu 2-3 kilograme de ciortan, pe care poate sa-l ia acasa.

Cred ca am mai spus asta - inainte de a avea vreo valoare etica sau ecologica (desi multi cred cu sinceritate in aceste valori, nu e prefacatorie), C&R este substanta unei colosale afaceri, care are in acelasi timp meritul de a fi provocat tot progresul pescuitului la crap din ultimii 30 de ani.
Ultima oară modificat 21 Oct 2003 09:19 de către Vlad Pavlovici, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Sharky
member
Mesaje: 149
Membru din: 30 Sep 2003 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Sharky » 20 Oct 2003 18:05

Salut Vlad,
care crezi ca este tirajul minim pt care revista sa nu produca pierderi in prima faza?
Are rost sa deschidem un topic sa vedem cati doritori s-ar gasi (cel putin ipotetic)?
Dan Petre aka Sharky
www.drcrap.ro
Carping Club

E-carp
junior member
Mesaje: 68
Membru din: 18 Aug 2003 09:33

Mesaj de E-carp » 21 Oct 2003 08:05

Pescar Modern are 9.200 de exemplare scoase (ultimul nr.).
Pt. Vlad: Aventuri la Pescuit ce tiraj are? Sper ca nu e secret(in mod normal e o informatie publica). Si as mai vrea sa stiu cum s-a nascut aceasta revista. Sint de felicitat cei care au avut initiativa, au dat dovada de curaj, nu? Si, probabil, exista un buget consistent in spate. Asa e? A devenit rentabila? Daca nu, in cit timp estimezi ca va deveni si la ce tiraj?
Dupa un an si doua luni de ALP, tu ai fi cel mai in masura sa ne spui la ce tiraj ar putea suprvietui o revista de crap. Ma rog, estimarea ta.

Gigi Duru
junior member
Mesaje: 85
Membru din: 14 Mai 2003 19:47
Localitate: Covasna

Mesaj de Gigi Duru » 23 Oct 2003 01:09

Revista este viabila,deci shi o investitzie rentabila,daca satisface cerintzele tuturor categ. de pescari(de la incepator la profesionist).
Nu trebuie sa fie voluminoasa in raport cu calitatea!
N-o sa cumpar niciodata o revista in care-50% reprezinta album foto cu capturi-30% reclama(in care se spune numai denumirea produsului,fara a se oferii avantajele-dezavantajele in raport cu produse similare;caracteristicile shi datele tehnice,a.i. sa-mi pot da seama in mod real daca produsul respectiv imi satisface necersitatzile in raport cu pretzul acestuia)-shi numai 18% informatzia propuzisa.
Informatzia trebuie sa fie pe intzelesul tuturor,fara insa sa plictiseasca pe restul beneficiarilor.
La fel shi limbajul folosit trebuie sa fie accesibil tuturor(o revista nu e un tratat de doctorat!),fara a avea nevoie de dictionar.Daca te exprimi cu"galushca"deja ai spus foarte mult,pe cand daca foloseshti"boilles"nu te adresezi decat initziatzilor,care fie vorba intre noi nu conteaza daca revista e in engleza,germana,...aceshtia fac totul pt. a o intzelege.
Revista trebuie sa fie distribuita intr-un nr.suficient pt. a acoperii teritorul tarii fiind la indemana cumparatorului.(acesta trebuie sa fie informat de reducerile de care poate beneficia daca se aboneaza pe o perioada de pimp)
In ceea ce priveshte colaboratorii intr-adevar e un impas,dar sunt sigur ca in timp se va rezolva shi acest impediment(cei ce ishi propun sa fondeze o astfel de revista nu cred ca trebuie sa se bazeze pe aceshtia cel putzi un an).

Vizitator

revista de crap

Mesaj de Vizitator » 24 Oct 2003 22:01

Salut Vlad ,

uite imi dau si eu cu parerea - poate un pic cam tirziu - dar vreau sa-ti spun ceva din experienta personala . Am avut o idee similara - si anume sa intru pe o nisa de piata - vanatorimea din Romania . Exista o revista editata de AGVPS - care se distribuie gratuit prin asociatii si inca una "Diana " editata la Timisoara . M-am hotarit sa incep cu un site - pentru ca investitia nu este asa mare - si il poti schimba mai des - deci din start ai premizele unei audiente mai mari . Am parcurs pasii manageriali necesari - si te rog sa ma crezi - ca am ceva experienta in afaceri - dar rezultatele se vad greu de tot . Poti gasi la mine pe site material pentru 2 ani de numere de revista - dar totusi traficul nu creste de 2.500 vizitatori / luna . Asta in conditiile in care vizitatorii au inclusiv posibilitatea de a propune on-line articole - chat - etc . Se pare ca astia 2.500 vizitatori sunt targetul meu - adica atitia vanatori - cu acces la Internet si cu inclinatie pentru informare din aceasta zona a mediei - exista momentan in societatea romaneasca . Despre reclama nu poate fi vorba - la un trafic asa redus ! Deci concluzia - finantez singur o pasiune . Pot sa fac treaba asta pentru ca nu sunt costuri exagerate pe net - dar daca editam o revista - cred ca trebuia sa renunt la un moment dat . Ideea ta cu revista de crap - e buna si foart einteresanta - dar trebuie sa verifici daca ai public pentru ea - si mai ales sa te gindesti ce vrei ! Un manual de crap ( tehnici - firme - materiale - etc ) - implica costuri mari - reclama putina - si banii nu se intorc din vinzarea revistei ; sau o revista sponsorizata ( in cazul fericit ) de citeva firme de profil - dar care vor impune linia celor scrise - in acest caz e greu sa iti mentii credibilitatea - mai ales in lumea pescarilor . Aceste consideratii nu cred ca trebuie sa te descurajeze - dar pot fi un element de reper in judecata ta . Parerea mea este ca piata si societatea noastra nu este pregatita pentru exclusivisme - si prind mult mai bine revistele populare ( vezi PM ) . Sau pe romaneste - nu multi dintre noi am trecut de manele :lol:

Scrie răspuns