Cat ar trebui sa fie taxa de participare?

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Cat sa fie taxa?

200 EURO
18
38%
300 EURO
15
31%
400 EURO
1
2%
500 EURO
9
19%
peste 500 EURO
5
10%
 
Voturi totale: 48

carpriver
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 22 Apr 2005 11:16
Contact:

Mesaj de carpriver » 13 Oct 2005 13:30

Privind voturile , taxa va fi de 300 de euro...cam 10 kg de boillies-uri...oare ajung pt. 4 manse :lol:

mirciulica
junior member
Mesaje: 40
Membru din: 03 Apr 2005 12:36

Mesaj de mirciulica » 13 Oct 2005 21:18

Chiar se va lua in considerare acest vot in stabilirea taxei?
Cine decide pana la urma cat va fi taxa?

Domnule Rosioru, fara intentia de a isca vreo discordie, am o singura intrebare: Ce veti face daca majoritatea celor ce doresc sa se inscrie voteaza alta varianta decat cea propusa de dvs? Jucati cum vrea multimea?
<i>Daca fiecare ins ar activa fara gandul recompensei pamantul ar fi un rai.

Mircea Eliade</i>

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 13 Oct 2005 22:26

Mirciulica,

Bine ai venit!
Multimea la care faci referire se va reduce in final la cei care cu adevarat vor sa participe. In nici un caz la cei care-si dau doar cu parerea.
Scuze!
Nu vreau sa te ofensez mai ales ca observ ca esti proaspat intrat in ''groapa cu lei'' :lol:
Second BEST is FIRST loser

Avatar utilizator
totis
junior member
Mesaje: 75
Membru din: 17 Mai 2005 13:55
Localitate: giurgiu
Contact:

Mesaj de totis » 14 Oct 2005 07:57

salut,
dupa cite vad pe aici este(din pacate), exact asa cum spuneam eu acum mai bine de un an pe un alt forum, unde Vlad P a incercat sa-mi dea unele explicatii(care de fapt duceau tot la ce spuneam eu, dar erau puse sub alta forma, ca sa iasa bine pt ''un anumit grup'').
in alta ordine de idei nu se doreste ''spargerea gastii'', si spun asta pt ca din punctul meu de vedere daca se vrea a se face calificari, s-ar putea proceda asa: taxa de participare sa fie atit cit sa acopere baltile(200 este suficient si totodata destul pt a nu veni ''oricine'') si nimic altceva. fiind calificari pt lotul national, pot lipsi protocoalele si plata arbitrilor(cum spunea cineva).
si pt a raspunde si celor care pun intrebarea ''de unde iei banii pt concurs daca nu-ti permiti 500 taxa?'' - poate multi care au spus ca taxa este fmare isi pot permite, dar ca si mine nu vad rostul ei si pentru orice eventualitate, se poate face, la inscriere, un angajament(cum se procedeaza in multe sporturi unde se vine cu bani de acasa), ca in cazul in care te-ai calificat si nu poti participa mai departe, datorita banilor, sa platesti o amenda, si sa nu mai ai drept de participare pe viitor.
:|

zabelea
new member
Mesaje: 17
Membru din: 12 Iul 2004 09:01

Mesaj de zabelea » 15 Oct 2005 20:48

@Dan Cotelici
Dane tocmai m-am intors de la hobaia si am observat ca m-ai citat.
Hai sa incerc sa te lamuresc de ce am fost asa direct si sunt in continuare foarte vehement in sustinerea taxei de 500 euro.
In primul rand tu ai participat la calificari si la cateva concursuri pana acum fata de majoritatea celor de aici care nu au ajuns pana acum la un concurs de pescuit.Parerea mea este ca o echipa cheltuieste la o mansa de calificare minim 400 euro(nada,transport,mancare,racoritoare+dupa nevoi alcool :lol: :lol: )cred ca esti de acord cu mine.
400*4 manse=1600+300 taxa=1900 (fara premii)
400*4manse=1600+500 taxa=2100 (plus premii)
Comentariile acestea se fac pt 200 euro diferenta?????
Cei care le fac pt aceasta suma cred ca nu vor sa prticipe ci doar sa comenteze si ei pe forum ca nu au ce sa faca.
Inca o data spun. Cine nu este de acord cu conditiile astea sa stea acasa(aceasta este parerea mea personala si nu o hotarare deja luata).
MIHAI PRIPON (ARGINTUL MONDIAL)

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 15 Oct 2005 23:42

Mihai,
Calculatia prezentata de tine as putea spune ca-i prudenta.Multi vor cheltui chiar mai mult.Pe mine nu taxa ma ingrijoreaza ci sistemul. De aceea pe un alt topic, cel legat de sistem, am scris urmatorele:

Varianta Rosioru-Vladeanu este foarte buna si cred ca va fi acceptata de majoritate daca:
1.Echipele care se inscriu vor concura pe grupe astfel incat sa nu se amenazeje mai mult de 20 de standuri.Apare in acest caz o tragere la sorti care va stabili in ce grupe concureaza fiecare echipa.
2.Din incasari se asigura minim 8000 de Euro pt cele 4 echipe(2000/echipa) care merg la CM si restul se impart ca premii.Echipa care se califica dar in final din diverse motive nu merge, restituie suma incasata drept premiu.
3.Se obtine de la Dl.Pasat un acord pentru ca acele echipe care au platit taxa pentru calificari sa se poata antrena pe Hobaia la un pret rezonabil pana la inceperea competitiei.Cu o saptamana inainte de inceperea competitiei nimeni nu mai are voie sa pescuiasca in zona de concurs.Cu cel putin o saptamana inainte de ultima manse, se permite accesul pe balta al oricarei persoane imputernicita de oricare din echipe sa supravegheze zona de concurs.
4.La mansa 1 si 2 in momentul in care se trage grila NICI O PERSOANA, INDIFERENT DE MOTIV, nu se afla in zona de concurs.
Daca se ajunge la vot pe mai multe variante cei care voteaza trebuie sa achite 150-200 euro pentru a-si exercita dreptul de vot.Cine voteaza si apoi nu participa pierde banii.Cei care participa achita diferenta.


Te rog sa comentezi!
Second BEST is FIRST loser

Avatar utilizator
mariancarp
member
Mesaje: 196
Membru din: 06 Aug 2005 17:53

TAXA DE PARTRICIPARE

Mesaj de mariancarp » 29 Oct 2005 16:31

Cred ca ar fi extraordinar ca taxa de inscriere sa fie foarte mica adica in jur de 100 de euro,asta ar da posibilitatea tuturor pescarilor sa participe(peste100echipe) ,eu cred ca si taxa e un criteriu de selectie,nu credeti :?: :wink:

Avatar utilizator
Pop Florin
veteran
Mesaje: 541
Membru din: 01 Aug 2005 20:21
Localitate: Satu Mare

Mesaj de Pop Florin » 29 Oct 2005 23:25

Ceau baieti , sunt de acord cu unii dintre voi si chiar la acest nivel banii nu mai conteaza , dar :!: sunt si multi pescari foarte buni , care din cauze financiare nu se pot prezenta la acest concurs , un 200 euro ar fi arhisuficient .
In fond trebuie sa fim reprezentati in lume de cei mai buni dintre cei mai buni pescari , nu de cei mai realizati financiar ....
Fir intins :wink:

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 30 Oct 2005 23:12

Evident ca mai putin suna mai bine, DAR ce se face cu banii stansi ?!!!?
200$ echipa, 40 echipe= 8000$. dc banii ramasi, sczand dif necesara organizarii concursului de calificare se duc in buzunarul echipei nationale este f bine.

Calcul simplu:

5 nopti la hotel 5 camere+transport =4-5000$ (asta calculat la 100$/noapte fara cine stie ce oferta, agentie de turism, etc.... atat platesti dc te duci pe cont propriu )

mancare, tigari, bautura..etc. sa zicem 100$/persoana pe zi, 10 persoane (desi sunt mai mult de 10.... ) inca 1000/zi
Evident ca la mancare se poate face economie si hranesti cu covrigi uscati 10 omanei 5 zile, dar eu ca membru al ECHIPEI NATIONALE poate am pretentia sa mi se aduca mancare de la restaurant si sa beau 10 red bull pe zi, caz in care 100$/zi/om sunt o gluma

Nada
Noi la darvari am avut nada de 3-400$, evident nu am folosit-o pe toata pt ca nu am avut trasaturi, dar am avut nada si dc era cazul....
Pt echipa nationala 2000$ in nada poate fi putin

LA MINTE MEA echipa nationala are nevoie de un minim de 15000$ pt deplasare, bani ce nu se strang decat dintr-o taxa mai mare.

Evident exista si sponsori, dar cum a fost anul asta ca bani, mie mi se pare Ok si dc as fi avut echipa as fi participat.

Avatar utilizator
mariancarp
member
Mesaje: 196
Membru din: 06 Aug 2005 17:53

crapkiller

Mesaj de mariancarp » 01 Noi 2005 08:29

APCR, prin cornel rosioru, GARANTEAZA ca toate costurile deplasarii in portugalia vor fi acoperite, iar cei calificati nu vor scoate din buzunar nici un euro. avem de la AGVPS asigurate inscrierea, cazarea si masa, iar pentru restul cheltuielilor ( transport echipa, transport nada si echipament, nada, vestimentatie, etc) APCR va avea sponsori. in total este vorba de vreo 25 000 euro.
200x 100=20.000 de euro bani care pot fi impartiti in mai multe feluri. :wink:

Scrie răspuns