Turneu de pescuit la CRAP ?!?!

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Doru Ionica
member
Mesaje: 214
Membru din: 17 Mar 2005 04:03
Localitate: CRAIOVA

Mesaj de Doru Ionica » 31 Oct 2005 23:44

@ Cornel Rosioru .Care este cea mai buna pista de concurs din tara ?

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 01 Noi 2005 13:26

@gabitilea
Cine ar putea organiza? voi pe pln local. Locatie exista ? Noi cei din sud am veni cu placere, dar sa fie o treaba serioasa.
@Doru Ionica.
Hobaia. Aici s-au tinut toate selectiile pt. LN. Anul acesta a mai aparut Dirvari. Alta balta cu potential, si capacitate sa gazduiasca in jur de 60 echipe. Ar mai fi, dar nu au capacitate. Cele 2 insa bat multe balti de pe afara unde s-au tinut CM.

Doru Ionica
member
Mesaje: 214
Membru din: 17 Mar 2005 04:03
Localitate: CRAIOVA

Mesaj de Doru Ionica » 02 Noi 2005 23:01

@ Cornel Rosioru.
CM se organizeaza pe balti care nu sunt neaparat suprapopulate.De aceea echipele participante ar trebui sa se evidentieze mai ales prin capacitatea de a se adapta pe lacuri necunoscute. Incercati sa organizati una din mansele de calificare pe o balta "surpriza".

Avatar utilizator
totis
junior member
Mesaje: 75
Membru din: 17 Mai 2005 13:55
Localitate: giurgiu
Contact:

Mesaj de totis » 03 Noi 2005 10:06

:lol:
@DORU IONOCA
vezi de cit interes se bucura propunerea ta?!... am facut-o si eu si tot atitea raspunsuri am primit...
Octavian Urdea
ASOCIATIA PESCARII GIURGIUVENI

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 04 Noi 2005 08:27

@Doru Ionica.
Echipele Romanesti au ocupat 2 ani la rind podiumul, tocmai pt. ca selectiile s-au tinut pe balti bine populate iar concursurile au fost de anduranta.
Dupa asa probe, un concurs de 72 de ore la CM ti se pare o joaca, in afara incarcaturii nervoase.
Un concurs cu frecventa mare te solicita enorm. De la un concurs solicitant te pliezi mai usorl la unul cu frecventa mica decit invers. Afirm aceste lucruri din experienta.

Doru Ionica
member
Mesaje: 214
Membru din: 17 Mar 2005 04:03
Localitate: CRAIOVA

Mesaj de Doru Ionica » 04 Noi 2005 18:58

@C.Rosioru. Ma inclin in fata echipelor romanesti care s-au aflat pe podiumul CM,dar (exemplu) cred ca au fost surprinsi de raul St. Lawrence....vezi comentariile de atunci

Avatar utilizator
XquiZZiT
senior member
Mesaje: 419
Membru din: 09 Mai 2005 10:31
Localitate: Brasov/Turku (Fin)
Contact:

Mesaj de XquiZZiT » 04 Noi 2005 19:45

nu am pescuit niciodata pe hobaia, dar din cate am inteles este o balta foarte echilibrata, cu locuri foarte semanatoare intre ele, care tin cam aceeashi cantitate de peshte si mi se pare normal ca un concurs de calificare sau preselectie pentru lotul national sa se desfasoare pe o balta de acest calibru. nu mi se pare normal ca un asemenea concurs sa aiba loc pe o balta pe care pestele e putin si locul pe care pescuieshti sa determine succesul sau incuccesul echipelor participante. este cun concurs de preselectie in care ideal ar fi ca maiestria echipelor participante sa faca diferenta, si nu capriciile vreunei baltzi. nu am de gand sa particip la aceste calificari, chiar daca ele s-ar desfasura in fatza blocului meu pentru simplu fapt ca nu am pregatirea necesara si nici suportul financiar, dar cei care vor participa sunt sigur ca ar pescui pe orice balta pe care s-ar desfasura ele. dar ma intreb, toti cei care se opun acestui sistem de calificare, care mie personal imi pare unul foarte bine pus la punct, ar participa daca propunerile lor s-ar pune in aplicare?
Alex Carlan
Fire-ntinse precum corzile de la chitara!!

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 05 Noi 2005 09:57

@Doru Ionica.
De St. Lawlaurence, nu am fost surprinsi.
Aveam informatii, stiam bine ca va fii un pescuit cam asemanator cu cel pe dunare. Stiam ca sunt golfuri care tin peste, ca e iarba f. multa, etc.
Stiam ca daca picam pe un loc de trecere nu vom face treaba, ce ne-a surprins a fost imensitatea acestui riu, care in realitate era cam de 3 ori Dunarea.
Si totusi pe un loc de trecere echipa noastra a scos 5 pesti peste 10 kg. si am ratat 2, in final ocupind locul 30 din 104 echipe. Am avut si echipe Romanesti mai bine clasate decit noi. Una peste alta cam jumatate din echipele Romanesti am fost clasate in prima treime. In final Romania ocupind locul 3 pe natiuni dupa Statele Unite si Anglia.
Noi atunci ne-am plins de alte probleme, organizatorice, alegerea gresita a standurilor si multe altele.

Doru Ionica
member
Mesaje: 214
Membru din: 17 Mar 2005 04:03
Localitate: CRAIOVA

Mesaj de Doru Ionica » 05 Noi 2005 10:21

@C.Rosioru. Cred ca o astfel de partida te epuizeaza mai mult decat una in care prinzi o tona.Permanent cauti alte locuri,alte momeli,alte monturi plus "oftica"...Provocarea este mult mai mare

Avatar utilizator
Cristian Stancu
member
Mesaje: 201
Membru din: 30 Sep 2005 12:32
Localitate: Bucuresti/Romania

Mesaj de Cristian Stancu » 05 Noi 2005 12:11

Vad ca v-ati abatut de la subiect....hai mai bine sa vedem ce balti, populate cu crap exista in tara, in afara de cele de pe langa Bucuresti (Peris, Hobaia, Darvari, Tancabesti, Sarulesti), apoi sa vedem cam cati ar fi interesati sa participe....si la ce taxa. Oricum pentru anul care vine cred ca va fi greu de organizat un turneu avand in vedere concursul de la Darvari care dupa parerea mea are premii uriase, mai e concursul de la Hobaia (Cupa Cupelor) si cu siguranta mai sunt si altele deja anuntate. Aici as face un apel catre toti organizatorii de concursuri de pescuit la crap sa se gandeasca la posibilitati pentru 2007.

@cornel rosioru - cred ca ai putea sa pui cateva vorbe bune :wink:

Scrie răspuns