<°(((><

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 20 Mar 2003 13:34

quand nu sunt nevoit sa folosesc ceva flotant folosesc mamaliga pregatita ca boiles.Cu la fel ingrediente dar cu basa de malai si ulei de porump.functionasa forte bine dar atentie la fund lacuri sa nu fie noroi sau cred ca se sice namol.La peris in loc de apa pentru momeli folosec chiar bere ciuc pentru ca basa alimentara pestelui in aprope toate baltile din ph este rebuturi de la fabrica de bere.Nu va sfatuiesc sa folositi tutti frutti pentru ca e posibile ca pesti faca mult pana se obisnuiesc cu acest aroma.
De obicei anason si vanilie sunt cele mai folosite dar daca il cumparati in tara sa bagati 2 flacoane 20ml. la fiecare kg. de momeala.
si la fierbere........natural in punga inchisa bine.pentru cinefoloseste momitoru fix sau culisant sfatuiesc ca forfacul sa fie cat mai scurt posibile,ace trebuie sa fie cat mai aproape la momitor in particulare in aceasta perioda.faceti o proba si vedeti diferenta.sper caaceste mici prostiore,nu scumpe si nu imposibil pot sa fie de folos la cineva.pentru retete realisabile puteti sa ma scrieti.scusati scrisul.salut adry

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 20 Mar 2003 15:44

Consider "plantarea" o forma de braconaj. Nu folosesc boiles. Mamaliga da intotdeauna rezultate. Folosirea bilutelor, necesita obligatoriu masa. Daca am facut masa, atunci de ce sa dau cu boiles cand la mamaliga prind mai bine?
Pe aici pe undeva cineva se intreba ce momeala sa foloseasca primavara. Ei bine, momeala vie.

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 20 Mar 2003 15:55

Buna Adriano. Voi Italienii sunteti bautori de vin si aveti vinuri bune si te-as ruga sa-mi trimiti si mie o sticla dar fara dop. Dopul de pluta il pastrezi si il razi marunt si il bagi in mixul de boilies pina vor pluti. Daca este prea mult de lucru atunci tai patratele mici pe care le adaugi in Boilies inainte de a le fierbe. :wink:

Fir intins--------------------------<°(((><

carprom

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

la peris

Mesaj de danr » 20 Mar 2003 17:45

la peris este permisa folosirea vaporasului ?

stefanel
new member
Mesaje: 18
Membru din: 11 Mar 2003 17:07
Localitate: timisoara, timis , romania,europa
Contact:

LA PERIS

Mesaj de stefanel » 20 Mar 2003 21:11

bravo CARPROM unii nu stiu ca dopurile de pluta sunt bune la ceva.... ADRIANO vezi ca se gasesc in comert la noi un fel de poliestiren mare cam cit palma cu mirosuri si neutru-fara miros,care il tai la ce dimensiune doresti. este ptr. asa ceva si tine...... pina nu-l mai ai. cineva spunea de plantat ceva... aici consider ca este o problema de ETICA . nici mie nu-mi place dar sunt situatii cind NU ai ce face. daca pot nadi de pe mal[sunt atitea metode eficiente pina la 80-100m]nu sunt de acord. dar cind trebuie sa ajung la 200-300m nu am alta solutie. la noi in TIMIS este un lac care are 1,5km latime si pestele mare care este rar nu se prinde decit la peste 200m.mie nu-mi place sa merg acolo tocmai din acest motiv mai ales ca stai si o saptamina ptr. o trasatura din asta. dar cind vine ala are peste 12kg. s-au prins si amuri de32kg crapi 18-25kg pina acum 2 ani. :wink: FIR INTINS................ STEFANEL

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 21 Mar 2003 11:15

Grazie carprom ca de obicei gasesti solutie.chiar nu mam gandit la o solutie asa de simpla aceasta seara probes si te sciu cum am mers:merci.vreau sa stiu din ce tara esti daca nu sunt indiscret.Danr sigur ca este permis vaporasul dar cred ca la peris daca ai scule pentru sa arunci 100 120m. sigur vai avea o zi de pescuit de neuitat.Gica chioru nimeni a vorbit despre plantarea si sa sti ca si boiles se arunca cum se arunca mamaliga pe care si eu ,in romania,o consider o solutie foarte buna,pentru momela vie.....mama natura e mereu la primu loc,in primavara.de obicei incerc sa arunc pe marcheru pe care am lansat si pentru momela folosesc niste rachete ca sboara foarte bine si leger la 100m.Multumesc si stefanel pentru sfaturi si sa stiti ca plantare nu este de loc braconas pentru ca pescar sportiv,ca mine dupa drilul il cantaresc, fac o posa pup pe peste care ma dat emoti si satisfacti il disinfectes si il bago in apa sa se intorce la familia sa.Gica tu faci asa ceva,sau,te astepta sotie a casa cu gratar pregatit?ai mah ca te place peste proaspat........... :lol:

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 21 Mar 2003 11:26

Gica am glumit nu am nicio interes sa offens pe nimeni.dar mi se pare ca la scrisul esti foarte agresiv catadata,ce face ceilalti pescari pot sa se comentasa nu se judeca.oricum important este pentru mine nu,cum prinsi peste dar ce faci dupa ca lai prins.sa stii ca pescar in primo rand este o persona ca respectasa natura si animale.In romania 90 la sute de pescari pe care iam vesut eu stii ce sice:am pletit si e normal ca maduc a casa cu peste si cand acest depascea cei 5 kg.si tu mai dat impresia de a fi un de acesti.Si tu vorbesti despre plantarea?

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 21 Mar 2003 12:02

Da macaronare consider plantarea o forma de braconaj. De ce? Pur si simplu nu cred ca este cinstit. In ceea ce priveste reactiile mele mai mult sau mai putin agresive, te rog sa ma crezi ca erau necesare. Repet, eliberarea pestelui prins in lacuri unde "patronii" recolteaza pestele pentru comercializare, este o TAMPENIE!

ps: "macaronare" a fost un alint, sper ca n-ai crezut altceva.
ps2: ca sa vedeti ca nu sunt chiar atat de "rau" am sa va invat sa dati la somn. Un pescuit mult mai dificil decat cel al crapului. Pentru ca, crap poate prinde oricine.
ps3: ps2 a fost pentru toti vizitatorii acestui site.

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 21 Mar 2003 13:02

de ce plantatul nu este cinstit, de exemplu ?

este cinstit sa platesti o gramada de bani taxa pe balta, indiferent daca prinzi sau nu prinzi ? este, ca daca nu era nu acceptai si nu plateai

este cinstit sa hraneasca patronul pestii la 200 m distanta, inainte de week-end ? este, ca doar dnul. albastroiu face piscicultura, si nu poate sa nu hraneasca pestii cand trebuie si unde trebuie

este cinstit ca cineva sa aiba scule de 1000 USD ca valoare, cu care poate sa arunce si sa nadeasca la 150 m distanta ?
este, ca doar are banii din munca lui si face ceva cu ei ?

in aceste conditii, este cinstit ca eu sa nadesc si sa plantez monturile cu vaporasul ? eu cred ca da...

stefanel
new member
Mesaje: 18
Membru din: 11 Mar 2003 17:07
Localitate: timisoara, timis , romania,europa
Contact:

<9((((((((><

Mesaj de stefanel » 21 Mar 2003 14:25

salut gica,
te rog sa-mi raspunzi la urmatoarea intrebare:te afli pe un lac cu o latime de peste 1.5 km.toata lumea planteaza la peste 250 m, deoarece aruncat de pe mal la 80-120 m nu se prinde decat albitura.regula este sa nu se planteze.principiul tau este sa nu plantezi.dar este oare etic sa plantezi?ce vei face in aceasta situatie?la peste 250 m se prinde numai peste mare,cum vei proceda?vei incalca regula si principiul?te vei gandi daca este etic acest lucru? eu unul consider ca nu am decat 2 alternative:
1. incalc regula si principiul daca vreau sa prind peste mare,asa cum fac toti.
2. nu pescuiesc acolo.
dar este oare etic sa-mi incalc principiul numai de dragul de a prinde peste?cine doreste poate sa raspunda.
definitia eticii:ETICA ESTE O FILOSOFIE MORALA SAU UN SET DE PRINCIPII MORALE,CU ALTE CUVINTE ESTE VORBA DE RESPECTAREA REGULILOR. :twisted: :roll: :evil: :?:
STEFANEL

Scrie răspuns