Belgia 2008

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
tudor oprescu
Moderator
Mesaje: 231
Membru din: 18 Feb 2003 16:24
Localitate: Paris
Contact:

Mesaj de tudor oprescu » 26 Feb 2008 12:11

In Franta exista prohibitie numai la salmonide si la rapitori. In cele mai multe regiuni prohibitia este numai la stiuca insa nu ai voie sa utilizezi tehnici care ar putea prinde stiuca, asa ca de fapt cat e prohibitie la stiuca nu pescuiste mai nimeni nici ceilalti rapitori cu toate ca ai voie sa prinzi biban cu rama, de exemplu.
La pasnic nu este prohibitie si nici nu este nevoie sa fie. Pestele pasnic nu-l vrea nimeni. Deci nu e prohibitie nici la crap.
Pentru crap au fost introduse niste legi speciale pentru a pune capat traficului de crapi. Acest trafic, pus la punct de cele mai multe ori de englezi, luase proportii enorme si consta in vanzarea exemplarelor mari, prinse pe domeniul public, patronilor unor balti private, fie ele pe teritoriul francez, englez sau in alte tari vestice.Un crap de peste 20 de kg se vinde intre 10000 si 25000 euro. Este de altfel si ciudat faptul ca in unele balti private, abia create, sunt deja crapi de peste 25 kg, nu ? Mai ales ca unele se gasesc in anglia, unde clima nu permite crapului sa ajunga la aceste greutati.
Astfel a fost interzis sacul de conservare si transportul crapilor vii cu o lungime de mai mult de 60cm. Aici e amenda de 22000€.
Ai voie insa sa omori crapi cati vrei si ii poti transporta unde vrei, daca sunt morti, oricare ar fi talia lor. Insa crapul mort nu are nici o valoare. In afara de chinezi si europenii din est nu consuma nimeni crap. Oricum vanzarea pestelui prins de catre pescarii sportivi este interzisa de lege. Intra la apa si vanzatorul si cumparatorul. Deci singurele alternative pentru unu care pastreaza pestele sunt ori sa-l manance, ori sa-l arunce la gunoi, sau sa-i dea drumul.
Chinezii si europenii din est mai cu vechime pe aici au inceput si ei sa dea drumul la majoritatea capturilor. Mai ales ca cei care pastreaza crap nu prea sunt bine vazuti de ceilalti crapisti de pe mal. La unii le-au mai ars masinile, chiar si iarna :D , si cred ca e mai bine sa fii automobilist fara juvelnic decat pieton cu un crap mort in juvelnic.

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 27 Feb 2008 18:56

salut baieti :!: :!:
Dupa discutia de aseara despre culori m-am hotarat sa o tai la pescuit :mrgreen: asta numai asa ca sa-l colorez pe carprom si mai mult :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ,la ora 22.00 m-am hotarat sa plec ,noaptea nu am avut activitate in afara ca m-am jucat cu mobilul si am dormit 3 ore altceva nu am facut nimik :mrgreen: ,am pescuit cu o lanseta in propiu mal si una la adancime serioasa(8-10m),spre dimineata am hotarat sa schimb tactica cand am vazut ca vremea se face de nota 10(11 grade),vant,soare numai perfect de a ma decide sa caut pe domni crapi la adancimi mai mici ,asa ca la ora 8 am bagat o lanseta la 5 m adancime si una la 2m :roll: zis si facut ,la ora 9 m-am apucat sa mananc si nu am apucat sa mananc 2 sanvisuri ca hop ....BIIIIIIIIIP....lanseta de la 5 m adancime,am iesit ca ars din masina si pana la rod pod am facut si cunostinta cu pamantul :mrgreen: :mrgreen: ,dupa un combat de cca 10 min am reusit sa scot un oglinda frumos de 11.7 kg
Imagine
acum ca prinsesem oglinda asta la locul stiut mi-am zis ca sa terminat pe ziua de azi ,in lanseta din 2m nu-mi puneam prea mari sperante ,mai venise si un amic la balta am mai discutat una alta am mai facut ceva poze ca ingerul pazitor (poza va urma la sfarsit :mrgreen: )si din vb in vorba....bip........bip........si la al 3 lea bip cand ma uitam la varful lansetei care se indoia de zor am inhatat lanseta si dai bataie ,era lanseta care o bagasem la 2m adancime ,drillul a durat la fel cca 10 min (am pescuit la cca 150m) dupa care am reusit sa pun pe saltea inca o oglinda frumoasa de 13.4 kg ,dupa ce am reusit sa scot si crapul asta m-am hotarat sa plec acasa si deja cu gandul la urmatoarea partida :mrgreen: ,iata poza +poza cu ingerul pazitor ,acesti pesti i-am prins la noul mix de la flash-baits( S F) ,Bruno mersi inca o data ;-)
Imagine

Imagine

:mrgreen: :mrgreen::mrgreen: :mrgreen:


Bruno ,cu asta sper iti ajunga culorile adunate in 15 ore de pescuit iar :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

capturi +10kg:9
capturi - 10kg:20
partide:10
ore :266
Ultima oară modificat 07 Apr 2008 15:25 de către Razvan.D, modificat de 2 ori în total.

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 27 Feb 2008 19:15

Si ce cauta butoiul meu acolo :mrgreen:

DANEZU
member
Mesaje: 224
Membru din: 14 Iun 2006 18:21
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de DANEZU » 27 Feb 2008 19:38

de cat e bila si ce aroma are......cea din gura dogului de bordeux????? :mrgreen:
DUMNEZEU ESTE PESCAR !!!
www.clubul-pescarilor.ro

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de Dan Cristian » 27 Feb 2008 19:42

Frumosi crapi, se cunoaste ca vine primavara. Felicitari :D

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 27 Feb 2008 19:56

Frumosi crapi ! frumos D.B. ! e al tau ? al meu inger pazitor este el :D
Imagine

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 27 Feb 2008 19:59

Si daca nu e secreta strategia ta de nadire, zine si cum ai nadit ?

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 27 Feb 2008 20:16

Dan Pop-Coman scrie:Si daca nu e secreta strategia ta de nadire, zine si cum ai nadit ?
nu am nadit nimik in prealabil e iarna inca,am pus 7-8 bile 10 pelete si gata

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de Dan Cristian » 27 Feb 2008 20:18

Dan Pop-Coman scrie:Si daca nu e secreta strategia ta de nadire, zine si cum ai nadit ?
Cainele a fost pionul principal, el fiind folosit ca navomodel :mrgreen: .

Avatar utilizator
alex_mures
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 23 Ian 2008 20:35
Localitate: TG-MURES
Contact:

Mesaj de alex_mures » 28 Feb 2008 16:54

frumosi crapi Razvane,daca SF-ul asa isi face treaba atunci jos palaria :D
PS am citit PM-ul Razvane

Scrie răspuns