www.korda.ro

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
korda.ro
new member
Mesaje: 18
Membru din: 27 Ian 2007 16:36

Mesaj de korda.ro » 01 Feb 2007 14:41

Stimati domni,
Observ ca spiritele s-au incins in urma ultimelor postari.
Atrag atentia asupra faptului ca societatea Korda Developments UK nu lucreaza cu termenul de unic distribuitor ori unic importator in nici o tara din lume.
Referitor la denumirea website-ului nostru va comunicam ca aceasta ramane neschimbata. Acordul producatorului pentru utilizarea numelui si a siglei in cadrul site-ului nostru a fost obtinut inaintea publicarii acestuia.

chirica
new member
Mesaje: 14
Membru din: 17 Noi 2006 18:47

Mesaj de chirica » 01 Feb 2007 15:40

In cazu asta s-a cam terminat cu fizela.ro (magazinu online)!
E ceva sigur cu saitul asta? A comandat cineva? Au marfa pe stoc?

Avatar utilizator
korda.ro
new member
Mesaje: 18
Membru din: 27 Ian 2007 16:36

Mesaj de korda.ro » 01 Feb 2007 16:07

chirica scrie:In cazu asta s-a cam terminat cu fizela.ro (magazinu online)!
E ceva sigur cu saitul asta? A comandat cineva? Au marfa pe stoc?
Nu trebuie sa ofensam pe nimeni avand in vedere ca magazinul nostru oferta produsele unui singur producator.
Vis-a-vis de verificarea stocului ... asteptam o comanda :mrgreen:

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 01 Feb 2007 17:59

Acordul producatorului pentru utilizarea numelui si a siglei in cadrul site-ului nostru a fost obtinut inaintea publicarii acestuia.
acordul pentru a utiliza sigla si numele korda in cadrul site-ului inseamna altceva
inseamna ca, fiind magazin online care comercializa produsele korda, puteti, in mod logic, folosi sigla si numele korda in vederea prezentarii si comercializarii produselor lor
ca doar nu o sa puneti sigla carp systems pe produsele korda

eu am intrebat altceva, si mai intreb odata:

korda.ro, aveti acordul scris korda pentru utilizarea numelui korda developments romania ?
reprezentati firma korda in romania, sau doar vindeti produsele lor ca orice alt magazin

Mindru Viorel
member
Mesaje: 196
Membru din: 04 Mar 2005 19:10
Contact:

Mesaj de Mindru Viorel » 02 Feb 2007 08:21

In sfirsit preturi mai mici si la noi si tot sint probleme. Cit timp produsul este de calitate, la pret bun si comenzile se respecta (sa speram), nu vad problema? La cit mai multe produse si de la alte firme consacrate.

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 02 Feb 2007 09:34

Clarificarea de care aveti nevoie este urmatoarea: korda.ro sau nash.ro sau nutrabaits.ro reprezinta initiativa cuiva de a rezerva aceste domenii, concomitent cu deschiderea unor magazine virtuale (identice ca aspect) prin care se distribuie produsele respective. Daca magazinele au sau nu au produsele, daca sunt ieftine sau scumpe, daca le livreaza repede sau incet, cu sau fara taxe postale, toate astea sunt chestiuni pe care le veti afla pe cont propriu, daca veti face comenzi. Atat ca aceste magazine NU SUNT nici Korda Romania, nici Nash Romania, nici Nutrabaits Romania, sunt simple magazine virtuale. La fel de bine se pot rezerva domeniile shimano.ro, daiwa.ro, century.ro. harrison.ro etc.

O problema speciala este faptul ca userul korda.ro semneaza Korda Developments Romania. Asta induce confuzie si este, dupa parerea mea, incorect. Firma Korda Developments nu are sucursala in Romania. Din cate stiu, nu are nicaieri. Are doar distribuitori autorizati, care sunt firme independente, nu filiale.

Ca dovada in plus, va atrag atentia ca firmele Korda, Nash sau Nutrabaits nu vand direct catre utilizatori (decat la targurile de pescuit), vand numai catre firme de distributie. Daca firma Korda Developments ar deschide o sucursala in Romania si ar vinde direct, atunci si-ar sabota instantaneu toti distribuitorii din Romania si, probabil, si din alte tari.

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 02 Feb 2007 09:51

Vlad, ce ai scris mai sus este foarte clar si evident
n-am vrut sa scriu eu treaba asta, pentru ca s-ar fi putut crede ca am ceva cu ei pt. ca suntem in competitie, ca au preturi mai mici sau mai stiu eu ce

eu sunt curios pana unde au de gand sa mearga cu mascarada asta cu semnatura korda developments romania, si cu modalitatea asta de a se promova ca si cum ar fi korda romania, inducand in eroare in mod subtil cu privire la cine sunt ei si pe cine reprezinta.....

in rest, e o tara libera, exista o competitie, vinde cine poate, preturile se regleaza, etc, nici o problema

Avatar utilizator
korda.ro
new member
Mesaje: 18
Membru din: 27 Ian 2007 16:36

Mesaj de korda.ro » 02 Feb 2007 11:38

"Mascarada" de care vorbiti a fost creata chiar de dvs. E o dovada clara a faptului ca nu stapaniti legile planului concurential (in attn. danr). Pe website-ul nostru nu apar incrisuri care sa denote ca suntem reprezentanti, distribuitori sau importatori pentru produsele Korda si nimeni nu s-a autointitulat a fi in acest fel. Iar numele "Korda Developments Romania" nu va fi schimbat decat la cererea celor de la Korda UK.
Asadar incercarea dvs. de discreditare a website-ului nostru ne-a adus o extraordinara reclama si un numar impresionant de comenzi. Va multumim pe aceasta cale si cerem tuturor romanilor sa se bucure de integrarea in Comunitatea Europeana.

Avatar utilizator
Vlasin Florin
maniac
Mesaje: 1131
Membru din: 10 Mai 2005 14:29
Localitate: TIMISOARA

Mesaj de Vlasin Florin » 02 Feb 2007 11:50

cred ca cea ce a scris vlad e corect si adevarat,mai ales ca vorbeste in cunostiinta de cauza,ramine sa vedem ce se va intimpla pe viitor.

Avatar utilizator
korda.ro
new member
Mesaje: 18
Membru din: 27 Ian 2007 16:36

Mesaj de korda.ro » 02 Feb 2007 12:10

Vlad Pavlovici scrie:Clarificarea de care aveti nevoie este urmatoarea: korda.ro sau nash.ro sau nutrabaits.ro reprezinta initiativa cuiva de a rezerva aceste domenii, concomitent cu deschiderea unor magazine virtuale (identice ca aspect) prin care se distribuie produsele respective. Daca magazinele au sau nu au produsele, daca sunt ieftine sau scumpe, daca le livreaza repede sau incet, cu sau fara taxe postale, toate astea sunt chestiuni pe care le veti afla pe cont propriu, daca veti face comenzi. Atat ca aceste magazine NU SUNT nici Korda Romania, nici Nash Romania, nici Nutrabaits Romania, sunt simple magazine virtuale. La fel de bine se pot rezerva domeniile shimano.ro, daiwa.ro, century.ro. harrison.ro etc.

O problema speciala este faptul ca userul korda.ro semneaza Korda Developments Romania. Asta induce confuzie si este, dupa parerea mea, incorect. Firma Korda Developments nu are sucursala in Romania. Din cate stiu, nu are nicaieri. Are doar distribuitori autorizati, care sunt firme independente, nu filiale.

Ca dovada in plus, va atrag atentia ca firmele Korda, Nash sau Nutrabaits nu vand direct catre utilizatori (decat la targurile de pescuit), vand numai catre firme de distributie. Daca firma Korda Developments ar deschide o sucursala in Romania si ar vinde direct, atunci si-ar sabota instantaneu toti distribuitorii din Romania si, probabil, si din alte tari.
Perfect adevarat, cu exceptia denumirii site-ului sau a semnaturii. Atata timp cat acesta este specializat numai pentru produsele unei marci si nu deranjeaza firma producatoare prin denumire ci doar pe cei implicati in planul concurential, nu vad motivul pentru care am schimba aceasta denumire. Am spus clar in postarea anterioara ca nu nimeni nu a pretins a fi reprezantant teritorial ori unic distribuitor/importator al acestor produse pentru ca nimeni din Romania nu detine acest statut.

Scrie răspuns