pescuit pe Ebru???

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Eugen
new member
Mesaje: 2
Membru din: 17 Ian 2010 02:46

Mesaj de Eugen » 17 Ian 2010 03:01

Salut Cipica. De ce nu mä intrebi si pe mine de Ebro ??? Am relatii tari pentru Ebro. Dacä esti curios mergem impreunä.Deci in avion cu tine pinä la München, te iau pinä la Augsburg si plecäm cu masina mea pinä la Ebro. Si crede-mä cä nu costä asa de mult cum vorbesc unii pe forum.Nu trebuie nici un ghid pentru cä am prieteni care merg in fiecare an pe Ebro. Si asta de 8 ani. Plan pe anul acesta nu mi-am fäcut incä in afarä de WCC.Poate ajung odatä la Grabmayer cä m-a invitat de anul trecut sä merg la el in Austria pe lacul lui privat.

Avatar utilizator
ochirosii
senior member
Mesaje: 493
Membru din: 28 Oct 2008 22:57
Localitate: pe site.pe balta.....

Mesaj de ochirosii » 18 Ian 2010 10:44

Eugen scrie:. Si crede-mä cä nu costä asa de mult cum vorbesc unii pe forum..
Salut Eugen ,unii care vorbesc pe forum nu vorbesc din burta asa la intamplare ,ce inseamna la tine ca nu costa mult? Eu cunosc oameni care au fost pe ebro iar cand au spus pretul au contat absolut totul pan la ebro si retur cu masina proprie ,mancare,bautura,motorina,taxe autostrada franta+spania,ghid in spania,nada pt pescuit cca 350kg ,toate astea pt 10 zile.Sant preturi si preturi ,fiecare ghid(firma) are preturile ei !Iar daca cipica merge cu masina lui si prefera sa-si ia materialul lui de pescuit atunci sa fi sigur ca numa drumul pan la ebro il va costa 750 de euro dus intors daca nu si mai mult.

Eugen
new member
Mesaje: 2
Membru din: 17 Ian 2010 02:46

Mesaj de Eugen » 19 Ian 2010 21:55

Ei dreptate.Dar ce este ieftin in domeniul Carp-fishing ??? Eu unul nu am sä plätesc niciodatä un ghid. Am fost in Germania. Franta, Italia, Belgia,Kroatia,Ungaria,Austria si Romania färä sä plätesc pe cineva!!! Nu am sä plätesc niciodatä pentru informatii. Pentru asta ai prietenii si cele mai multe infomatii le primesti in internet si pe forumuri de calitate din mai multe täri din Europa.Trebuie sä sti unde sä cauti. Din cauza asta fac unii bani färä sä munceascä prea mult. Te invit la un pescuit in Germania la mine si pentru asta nu o sä-ti iau bani ca ghid. Ce se intimplä dacä nu prinzi nimic ??Ceri banii inapoi ?? Fi atent la ce am pätit acum trei ani. Un prieten de-al meu -Peter- A plätit pentru o säptäminä la Po - Italia. Ma intrebat dacä merg si eu. Poate cä as fi mers dar aveam altceva programat in perioada aia. Cu o säptäminä inainte Peter ma rugat sä-i fac 40 kg boilies pentru Po(m-ai avea el 35 kg tot de la mine). M-am apucat de fäcut boilies si am tot stat ca pe jar.Sti cum e, te gindesti cä prietenii merg la peste si tu .... Am fäcut pe dracu in patru si am plecat cu ei.Eu nu plätisem nimic la firma X. Pe scurt:
1. Am prins cu 6 crapi mai mult.
2. Ai mei au avut intre 12 - 21,300 kg
3. Cel mai mare al lor a avut 13,5 Kg ( 3 pescarii)
4. Aceiasi momealä.
5. Toti trei sint pescari f. buni nu lächite.
Eu am pierdut o jumätate de zi cu cäutat-ul locului dar am pescuit unde am crezut eu cä e mai bine si a meritat. Se poate intimpla ca locurile care sint tot timpul pescuite nu dau tot timpul peste mare.Pestele mare invatä cu timpul unde este pericol-ul. Asta este o altä poveste si as putea incä trei zile sä stau sä scriu aici. Eu merg pe idea cä pe locurile care nu sint pescuite prinzi (poate),mai putin peste dar garantat mai mare.Eu unul alerg numai dupä capturi.
Adevär-ul este cä diläul de Cipicä vrea numai 3-4 zile sä meargä si asta nu stiu dacä este o idee bunä. Prea scurt. Nu meritä.

Ioan Daniel
junior member
Mesaje: 91
Membru din: 24 Mar 2010 02:22
Localitate: Zaragoza
Contact:

Mesaj de Ioan Daniel » 24 Mar 2010 03:59

Vad ca suntei interesati de Ebru..va ajut eu cu cea mai mare placere..doar fac ceva peste o ora pana in marginea apei(locuiesc in zona ca sa fiu mai exact).Asa ca pentru orice detalii..un email...sau aveti id meu de mes yo_q_se69 .apropo..referitor la ghidul..care iti asigua capturi..nu va mai aruncati asa...am ceva vreme de spania si nu pot sa spun ca am vazut un pescar adevarat spaniol..nu contest ca nu sunt insa...:).Preturi..pai asta depinde...eu stiu ca merg acasa in romania si platesc in jur de 30 si ceva de eyro biletul..so. e ieftin..banuiesc e bin ept toate buzunarele.Chestia cu lucul si nu mai stiu ce..:))..nu fii copil...depinde cat esti de pescar..nu sunt profesionist..dar daca nadesti cat de cat..si ai rabdare..si putina indemanare..o sa ai si capturi garantat.daca vreti detalii va dau cu cea mai mare placere..pe cat posibil va ajut daca vreti sa faceti o partida de pescuit...zic eu ca merita..tinand ca vin in romania si cutreier jumate de tara sa vad o coada de caras...e altceva.Peste este garantat si credetima..chiar mari. adresa mea de email e yo_q_Se69@yahoo.com.
O rugaminte am si eu ..nu sunt incepator..pescuiesc de peste 25 de ani.(uite sa ma prezint ca ma si uitat..scuze..ma numesc Dan sunt de loc din Orastie si am 36 de ani..bun)..dar pescuiesc la crap..doar de cativa ani..unii spun ca e usor..mi-e mi se pare a naibii de greu..ma straduiesc citesc..vreau sa prind..dar e greu...dar na..imi place sa ..tre sa prind asa cum pot...so..as ramane indatorat daca cineva dintre voi cu cunostinte mult mai multe decat mine ar avea timp sa ma lamureasca si pe mine cu unele lucruri. va multumesc anticipat..fir intins si o zi frumoasa ca in Ardeal
Nu vreau sa am bani cu carul... vreau un crap..cam cât...mâgarul:P

Ioan Daniel
junior member
Mesaje: 91
Membru din: 24 Mar 2010 02:22
Localitate: Zaragoza
Contact:

salut..

Mesaj de Ioan Daniel » 23 Sep 2010 23:48

Pt cine vrea sa faca o partida de pescuit pe Ebru:
avion
cluj -zaragoza
sibiu-saragoza
bucuresti-saragoza
preturile variaza dar..daca nu e sezon sunt okay.(http://wizzair.com)
cazare..pentru ca pe ebru se interzice camparea si pescuitul pe timp de noapte..in jur de 30 euro pe zii..
Masa ..banuiesc ca vreti sa pescuiti..ma rog..o masa la restaurant..in jur de 10 euro meniu complet.
Licenta de pescuit...e 10,40 euro pe an.
(nu se elibereaza pt cateva zile)
se elibereaza pe lok..pe baza de pasaport sau buletin

sanatate si numai bine.
Nu vreau sa am bani cu carul... vreau un crap..cam cât...mâgarul:P

msimarian
junior member
Mesaje: 93
Membru din: 12 Iul 2006 10:33
Localitate: cluj napoca

Mesaj de msimarian » 24 Sep 2010 09:31

Eugen,am inteles ca locuiesti in Augsburg.Oare prietenul tau Peter nu este acelasi peter pe care l-am intalnit in perioada 13-19 septembrie la Merenye,in Ungaria,impreuna cu sotia,Bernard si inca un prieten?Daca am gresit scuze,si el este din Augsburg.
FIR INTINS!

mircea503
new member
Mesaje: 1
Membru din: 17 Apr 2010 17:43
Localitate: valencia

pescuit pe ebro

Mesaj de mircea503 » 09 Feb 2011 10:34

hola,am si eu o vreme de cind pescuiesc pe ebru(5ani)si cunosc toate locurile bune de pescuit,ptr cine-i interesat il ajut cu placere fara vre-un comision sau vreo obligatie fata de mine,cred ca nu ai nevoie sa platesti un ghid ptr ati arata unde sa pescuiesti ,ebru e mare si peste tot se prind pesti mari,problema e sa ajungi aici,daca doriti sa veniti contactati-ma pe adresa de mail mega200740@yahoo.com sau 0034642871227 si v-ajut cu placere la o partida de pescuit. fir intins
salut prieteni pescari,locuiesc in valencia impreuna cu familia si mediatizez partide de pescuit pe ebru(in zona caspe cel mai frecvent)cine-i amator ma poate contacta ptr orice fel de informatie

Ioan Daniel
junior member
Mesaje: 91
Membru din: 24 Mar 2010 02:22
Localitate: Zaragoza
Contact:

salut

Mesaj de Ioan Daniel » 18 Feb 2011 12:56

Ai dreptate in privinta ghidului...Am vazut pe forum..nu dau nume pentru ca nu vreau sa supar pe nimeni,..recomanda un ghid..V.... din caspe..care asigura capturi..si alea alea.Asigura pe drequ...se plimba besmetici pe cursul apei fara sa prinda nimic..se pare ca pana si puturosul de somn s`a jmecherit.O fii peste ca peste tot..poate mai mult si mai mare..dar nu iasa singur la mal.Zici ca stii locuri bune si prinzi..ia pune tu cateva poze sa vad ce prinzi si eliberezi..si mai vb.
Nu vreau sa am bani cu carul... vreau un crap..cam cât...mâgarul:P

Ioan Daniel
junior member
Mesaje: 91
Membru din: 24 Mar 2010 02:22
Localitate: Zaragoza
Contact:

Salut

Mesaj de Ioan Daniel » 20 Mai 2011 12:12

Pentru cei care merg pe Ebru...ATENTIE!!:

2 BETE CEL MULT IN APA
NU PLECI DE LINGA BETE CA ITI ARDE O AMENDA GRASA
FOLOSESTI BARCA..PESTE 2,5 M TREBUIE INMATRICULATA ..ACTE..O GRAMADA DE KKTURI
NU INSTALEZI CORT ..LA FEL ...600 EURO E AMENDA.:)
FOC NICI VORBA
MERG IN GENERAL BOILIESURI PUTROASE SAU PELETI
(ATENTIE MARE....CUM NADESTI..POTI SA ADUCI SOMNI ...SI DACA AI FIRE SI BETE DE CRAP..SI NU ESTI PESCAR BUN..URAT MOMENT)
MIE UNUL CEL MAI BUN RANDAMENT..SNOWMAN.. BILA DYNAMITE..POP UP FRUCTE.
(BOILIESURILE DE CAPSUNA SUNT FOARTE BUNE)DACA E SI SOLUBILA E BELEA

VEZI ZONA CARE O ALEGI INAINTE DE A TE INSTALA..SUNT PRAGURI ..STANCI IN APA..MULTE SCOICI..SI TE TREZESTI CA FACI MONTURI TOATA ZIUA.
NU TE COMPLICA CU MONTURI DICHISITE ..SA FIE CAT MAI SIMPLA SI MAI SIGURA.
CE SA MAI SPUN...DACA PESCUITI LA SOMN...PELETI..(SAU TIPARI.. :lol: E O BENZINARIE IN SASTAGO(20 KM DE CASPE) 2 3 EURO BUCATA..I DA PE SUB MANA..)
EBRU E MARE CUM ZICE NENEA DIN VALENCIA..INSA PENTRU PESCARII DE CRAP RECOMAND CHIPRANA
http://www.youtube.com/watch?v=0HVQ91P8It8
UITE SI CEVA SA VA DELECTATI PRIVIRILE..CARE CUM..:))BUNA CRAPOAICA:))
NUMAI BINE
Nu vreau sa am bani cu carul... vreau un crap..cam cât...mâgarul:P

Scrie răspuns