Donatie pentru Cosmina Paun! Va rog cititi!

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
zenhor
senior member
Mesaje: 322
Membru din: 01 Iun 2008 13:51
Localitate: Bucuresti

Donatie pentru Cosmina Paun! Va rog cititi!

Mesaj de zenhor » 07 Ian 2010 21:38

Pun acest anunt pentru a mediatiza acest caz, verisoara mea s-a implicat in cazul acestei fete, de asemenea si sefa mea(care lucreaza la institutul de hematologie).

In primul rand se cauta donatori cu grupa B Rh negativ!
Cosmina Paun are 15 ani, sufera de leucemie si de curand starea ei s-a agravat, a intrat in coma. Are nevoie de transplant de maduva, care costa 150.000 euro.
Situatia ei si a mamei ei e cu atat mai disperata cu cat tatal ei le-a dat afara din casa. Daca puteti ajuta, sunt sigur ca orice suma e bine-venita.
Va rog spuneti si la altii, daca stam sa ne gandim un pic ar fi nevoie de 5 euro de la 30.000 oameni(cam cat ar umple un stadion) pentru a salva viata unei fete care n-a apucat sa se bucure de ea.

Conturi:
"Pentru donaţii directe puteţi folosi conturile de mai jos:

NEAGU STELUTA
RON: RO 97 RZBR 0000 0600 1005 2891

EURO: RO 57 RZBR 0000 0600 1205 5885

USD RO 71 RZBR 0000 0600 1205 9416
Raiffeisen Bank


Pentru mai multe informaţii, puteţi lua legătura cu Neagu Steluţa: 0723 914 273 sau 0764 376 174"


Puteti citi mai multe aici:
http://www.paun-cosmina.eu/

http://cosminapaun.blogspot.com/

http://www.europafm.ro/europa-fm/de-par ... -trai.html
<*))))))><{

Avatar utilizator
zenhor
senior member
Mesaje: 322
Membru din: 01 Iun 2008 13:51
Localitate: Bucuresti

Mesaj de zenhor » 08 Ian 2010 17:15

Din fericire a reusit sa iasa din coma, a venit un donator la spital dar acolo a trebuit sa-si cumpere singur kit-ul pentru preluarea si stocarea sangelui.
Chiar daca apropiatii ei sunt rezervati cu privire la strangerea banilor, poate se va realiza.
Cine mai intra si pe alte forum-uri poate posta si acolo anuntul asta.
Va asigur ca nu e nicio "pacaleala".
<*))))))><{

Avatar utilizator
silviu_ms
senior member
Mesaje: 371
Membru din: 07 Apr 2008 09:45

Mesaj de silviu_ms » 11 Ian 2010 19:11

dintr-un salariu de medic rezident tot pe o sectie de hemato fiind constient de gravitatea cazurilor am sa i donez atat ca pot, dar din pacate prea putine cazuri ajung sa se si finalizeze printr-un transplant....realitatea e prea dura in spitatele din Romania :evil:
I urez multa sanatate !
Zenhor, te rog sa ne mai ti la curent cu evolutia cazului ;-)

Avatar utilizator
zenhor
senior member
Mesaje: 322
Membru din: 01 Iun 2008 13:51
Localitate: Bucuresti

Mesaj de zenhor » 11 Ian 2010 23:14

Te asigur ca gestul tau va fi rasplatit :) .

Evident uneori nu putem ajuta cu nimic, chiar si mama Cosminei si ea au incetat sa mai creada ca banii se vor strange. Verisoara mea a tot donat bani, bani care nu s-au simtit deloc la contul care asteapta sa adune 150.000 euro. De la o vreme se duce saptamanal sau la doua saptamani si le duce lucruri de care chiar au nevoie de la hrana la obiecte de igiena, cate o revista pentru Cosmina care se bucura mult cand primeste ceva vesel.

A stat doua saptamani in coma, n-a putut manca nimic(doar perfuzii), nu-si putea inghiti saliva, doctorul i-a spus mamei "s-o ia acasa" dar uite ca a reusit sa iasa din coma. Are o dorinta de viata extraordinara si sper ca asta s-o ajute sa treaca acest obstacol al vietii.
Practic de la o stare critica a reusit sa devina iar constienta, chiar daca vorbeste cu vizitatorii printr-un geam si e total izolata. A avut mai multe complicatii datorita bolii, inca le are pentru ca dupa cum stim conditiile antiseptice nu sunt respectate 100% in institutiile noastre medicale.

@silviu_ms
Stiu ca salariile sunt foarte mici, medicii rezidenti, tineri si chiar trecuti de 50 de ani pleaca pe banda rulanta din tara si-i inteleg. Totusi sper ca pentru cei care vor ramane lucrurile sa se schimbe cat mai curand in bine.
Cred ca trebuie sa invatam cu totii(ca popor adica) sa nu mai asteptam nimic de la "stat" ci sa facem noi singuri. Eventual sa ne asteptam sa ni se puna bete in roate. E valabil de la asociatiile de pescuit pana la cabinete medicale, curatenie in spatele blocului, instalat panouri solare, etc.
Deocamdata primii romani care s-au unit sa faca ceva vad ca sunt Sibienii care si-au deschis magazine in Bucuresti cu produse traditionale. Sincer ma bucur ca n-au asteptat subventii, ajutoare si au facut singuri totul. Eu sunt un impatimit al produselor traditionale si-i voi sprijini. E mai comod sa cumpar de la Cora dar mult mai gustos din piata sau de la magazinele de genul asta.
Am deviat destul de mult de la subiect dar cred ca lumea trebuie sa se mobilizeze si sa-si ceara drepturile...cu conditia sa respecte conditiile.

Suntem singurul popor din lume in care exista proverbul: "Capul plecat sabia nu-l taie".
Vorba lui Octavian Paler: "Am ajuns sa ma simt strain in tara mea".

I-am cam stricat topicul Cosminei...imi pare rau!
<*))))))><{

Avatar utilizator
Razvann
junior member
Mesaje: 93
Membru din: 18 Noi 2007 19:26

Mesaj de Razvann » 17 Ian 2010 23:40

Maine am sa donez si eu....Dumnezeu sa o ajute...

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mosharu » 28 Ian 2010 08:50

http://www.libertatea.ro/stire/s-a-stin ... 73849.html

Condoleante familiei! Dumnezeu sa o odihneasca :-(

Avatar utilizator
zenhor
senior member
Mesaje: 322
Membru din: 01 Iun 2008 13:51
Localitate: Bucuresti

Mesaj de zenhor » 28 Ian 2010 09:26

Dumnezeu s-o odihneasca!
Imi pare rau, n-am cunoscut-o personal, dar stiu ca a avut un spirit de luptatoare. Din pacate a trecut prin chinuri groaznice in ultima perioada.
<*))))))><{

Scrie răspuns