Crap de 11 Kg eliberat pe Dunare: Se poate!

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
THL
junior member
Mesaje: 32
Membru din: 16 Dec 2009 09:13
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de THL » 02 Mar 2010 08:40

@ zenhor

Excelenta ideea, multumim pentru ea, incepand chiar din emisiunea de duminica, 7 martie, vom avea o rubrica de tip concurs unde vom premia si vom prezenta eliberari. Castigatorii vor aparea si in revista "Superpescar", mai multe amanunte in emisiunea noastra de duminica!

Avatar utilizator
zfcristian
senior member
Mesaje: 387
Membru din: 01 Iul 2009 21:01
Localitate: Bucuresti

Mesaj de zfcristian » 02 Mar 2010 09:31

Ia incearca sa ii oferi tu astuia un pachet de carlige :mrgreen: http://www.cancan.ro/actualitate/intern ... 92337.html
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Crap.ro
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi

Avatar utilizator
zenhor
senior member
Mesaje: 322
Membru din: 01 Iun 2008 13:51
Localitate: Bucuresti

Mesaj de zenhor » 02 Mar 2010 10:54

@THL & Andrei Vladeanu:

Sper din toata inima sa aveti ce difuza. Cred ca astfel de imagini ar avea cel mai mare impact. Evident nici vorba nu strica...dar faptele totusi valoreaza mai mult decat cele mai alese cuvinte.
Sunt sigur ca nu vor fi astfel de imagini in fiecare emisiune dar macar daca ar aparea in 20% din emisiuni astfel de exemple, cred ca "bulgarele" ar continua sa creasca.

@zfcristian:
Uite aici, ce-a facut un neamt pe Dunare(zicem ca doar noi suntem pe dos): http://stiri.rol.ro/content/view/150609/4/
Cu ajutorul unor trecatori, pescarul neamt si cumnatul lui au urcat pestele in masina de teren si l-au adus la Timisoara, la hotelul detinut de Seracin. Fiind prea greu pentru a fi dus in bucatarie, au descarcat pestele direct in fantana arteziana din curtea hotelului, unde somnul a fost transat.
"Din el se pierde aproximativ 30%. Restul este carne buna, dar nu vom introduce carnea la bucataria hotelului. Vom imparti pestele intre noi, rudele si angajatii", a spus Seracin. Pescarul spune ca pe raurile din Germania nu exista nicio restrictie cu privire la somn. "Este rapitor, si pentru ca distruge mult puiet, regula stabilita este sa fie scos din apa intotdeauna", a spus Freithoff."
Am o idee...hai sa mergem cu totii in Germania si sa prindem peste, sa-l si retinem pe tot, ca vorba aia: nu-s restrictii. Si poate importam si lemn de la ei(sa nu-l mai taiem pe-al nostru).
Imi plac tarile astea care au o natura foarte ingrijita si respectata, si protejata de legi(n-ai voie in padure decat intr-un anumit interval orar si doar in anumite zone)...dar n-au nicio retinere in a lua din alta parte. Bine prost nu-i ala care cere, ci ala care da.

Mai intai sa ne reechilibram noi ecosistemele si vorbim dup-aia despre ce pesti e bine sa scoatem din apa. Deocamdata cred ca raurile si lacurile de multe au avut cel mai mult de suferit.
Oare nu se mai naste un Paul Decei?
(pt. cei care nu stiu: http://www.ziua.ro/display.php?data=200 ... &id=121765 )
<*))))))><{

radutzu
new member
Mesaje: 9
Membru din: 29 Ian 2010 08:27

Mesaj de radutzu » 02 Mar 2010 21:48

BAIETI AI SA FIM SERIOSI UN PESCAR ISI IA CAPTURA CEAMAI FRUMOASA ACASA :roll:

Avatar utilizator
tudor oprescu
Moderator
Mesaje: 231
Membru din: 18 Feb 2003 16:24
Localitate: Paris
Contact:

Mesaj de tudor oprescu » 02 Mar 2010 22:17

radutzu scrie:BAIETI AI SA FIM SERIOSI UN PESCAR ISI IA CAPTURA CEAMAI FRUMOASA ACASA :roll:
Adevarat, cu nevasta asa am facut. Pestii i-am lasat in locul in care i-am prins. ;-)

Avatar utilizator
THL
junior member
Mesaje: 32
Membru din: 16 Dec 2009 09:13
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de THL » 04 Mar 2010 16:56

tudor oprescu scrie:Adevarat, cu nevasta asa am facut. Pestii i-am lasat in locul in care i-am prins. ;-)
Cata dreptate ai fratzioare!!!!

Suntem in negocieri cu un sponsor, sa dam un premiu cat de cat mai consistent si sper ca in 14 martie (nu 7, din pacate) sa dam drumul la concurs.

In emisiunea din 7 martie ii veti putea vedea pe Mihai Vasile "Baros" si pe Andrei Vladeanu cum pescuiesc ciortani si carasi la undita. Un adevarat spectacol in lumina unui soare superb de martie!

Avatar utilizator
zenhor
senior member
Mesaje: 322
Membru din: 01 Iun 2008 13:51
Localitate: Bucuresti

Mesaj de zenhor » 04 Mar 2010 21:39

BAIETI AI SA FIM SERIOSI UN PESCAR ISI IA CAPTURA CEAMAI FRUMOASA ACASA :roll:
Misto asta...tind sa-ti dau dreptate. Inteleg anumiti oameni care isi iau cea mai frumoasa captura acasa. Prin frumos a nu se intelege mare.
Sau matale intelegi prin frumos...mare?

Te-as intreba despre Andreea Raicu daca e frumoasa? Ce-ai intelege prin folosirea adjectivului in acest context? Nu vreau sa atrag atentia decat la o eventuala folosire gresita a termenului.
Cea mai frumoasa captura nu trebuie sa fie si cea mai mare...

Dar asa e pe plaiurile mioritice...aud din ce in ce mai putini oameni folosind expresia: "Pofta buna!". Mult mai frecvent: "Pofta mare!".
Adica nu buna, savuroasa, in tihna...multa si mare, eventual si din belsug(scuzati pleonasmul). Sa bagi sub nas, asta conteaza, cantitate nu calitate.
Faceti-va fratilor coliere din dinti de crap. Se poarta!
<*))))))><{

Avatar utilizator
THL
junior member
Mesaje: 32
Membru din: 16 Dec 2009 09:13
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de THL » 05 Mar 2010 10:44

zenhor scrie:Misto asta...tind sa-ti dau dreptate. Inteleg anumiti oameni care isi iau cea mai frumoasa captura acasa. Prin frumos a nu se intelege mare.
Sau matale intelegi prin frumos...mare?

Te-as intreba despre Andreea Raicu daca e frumoasa? Ce-ai intelege prin folosirea adjectivului in acest context? Nu vreau sa atrag atentia decat la o eventuala folosire gresita a termenului.
Cea mai frumoasa captura nu trebuie sa fie si cea mai mare...

Dar asa e pe plaiurile mioritice...aud din ce in ce mai putini oameni folosind expresia: "Pofta buna!". Mult mai frecvent: "Pofta mare!".
Adica nu buna, savuroasa, in tihna...multa si mare, eventual si din belsug(scuzati pleonasmul). Sa bagi sub nas, asta conteaza, cantitate nu calitate.
Faceti-va fratilor coliere din dinti de crap. Se poarta!
100% ADEVARAT!!!! No comment!!!!

Avatar utilizator
THL
junior member
Mesaje: 32
Membru din: 16 Dec 2009 09:13
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de THL » 05 Mar 2010 10:46

radutzu scrie:BAIETI AI SA FIM SERIOSI UN PESCAR ISI IA CAPTURA CEAMAI FRUMOASA ACASA :roll:
Asa e, dar putem macar sa incercam sa schimbam aceasta mentalitate, unde frumos=mare si mult si trebuie neaparat bagat la portbagaj, in congelator si in tigaie!

Avatar utilizator
zenhor
senior member
Mesaje: 322
Membru din: 01 Iun 2008 13:51
Localitate: Bucuresti

Mesaj de zenhor » 06 Mar 2010 01:44

Avand grija de o resursa, vom avea si satisactii mai mari de pe urma ei.
Deocamdata ne cam "cacam" in apele noastre.
Vizionez cu uimire emisiuni despre "viata salbatica" a Marii Britanii(doar un exemplu), unde salvarea unui harciog sau a unui bursuc extaziaza sute de persoane. Camere de luat vederi sunt amplasate in cuiburi de barza si chiar eliberarea unei cotofene dintr-un gard reuseste sa fie o stire demna de prime-time.

La noi de bine de rau mai sunt cateva specii unicat in Europa, cateva monumente ale naturii, avem chiar si o bijuteria a patrimoniului UNESCO. Destept a fost ala care n-a construit sosele pe-acolo...sau n-a apucat sa le construiasca.

Ia spuneti-mi...in care dintre cele doua lumi de mai jos doriti sa traisca copiii vostri? Puneti-va macar intrebarea asta simpla...
Nu cred ca trebuie sa fiti membru Greenpeace ca sa alegeti imaginea corecta.

Imagine

Imagine

Inteleg ca la noi nu ne mai gandim, inteleg ca ne asumam "incremenirea in proiect"(sau batutul pasului pe loc), dar intrebati-va cum doriti sa fiti tinuti minte? Drept aia care si-au batut joc de tot ceea ce inseamna natura?

Poate ca si noi(astia mai tineri) ii injuram pe cei mai batrani...ca de ce n-au facut aia sau de ce n-au facut-o mai devreme? Hai sa nu mai dam vina pe altii si sa facem ceva pana nu e prea tarziu. N-o sa vina nimeni sa ne bage in traista.
Cred ca e valabil si in alte tari, numai ca aia au aflat deja si s-au pus pe treaba de mult timp.

Cu tot optimismul, e primul an cand un lac cu specific C&R va reveni la optiunea de retinere sau C&R. Un pas inapoi(parerea mea) pentru un iaz pe care multi pescari celebri si-au facut initierea in pescuit.
Evident este o masura luata pentru a aduce mai multi clienti si implicit mai multi bani...dar uite asa un om care promova C&R e fortat de imprejurari sa faca un pas in spate.

In fine, pana una alta...s-a deschis sezonul de pescuit. Se pare ca niste baieti au prins peste pe Fundulea 2.
http://www.pescuitul.ro/ps/page.php/id/ ... dulea%202/

Fire intinse in 2010!

(cu exceptia ultimelor doua paragrafe, este un posting nu neaparat legat de pescari si pescuit, sunt multi care apreciaza natura si chiar o protejeaza)
<*))))))><{

Scrie răspuns