Crap de 11 Kg eliberat pe Dunare: Se poate!

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

filica
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 25 Ian 2009 00:53

Mesaj de filica » 28 Feb 2010 23:32

m-am mirat nespus,,si m-am bucurat in aceeasi masura!!FELICITARILE MELE!!SI jos palaria in fata omului,pescarului,,etc...Am auzit des pe diverse forumuri nume mari ale pescuitului reprosandu-si unul altuia despre""cate-am facut eu pentru pescuitul romanesc!!"""au si n-au dreptate,,treaba lor!!d..p.m..d..v aceste gesturi C&R,pe ape care nu-s particulare si nu impune regulamentul locului o asemenea conduita,,, trebuie mediatizate!!Inca o data FELICITARI!!

exclusiv
member
Mesaje: 100
Membru din: 13 Mar 2009 00:06

Mesaj de exclusiv » 01 Mar 2010 00:48

@zenhor
imi pare rau ca ai inteles total gresit ce am vrut sa spun...
nu am nici o legatura cu gandirea "de ce sa ii dau eu drumul ca tot il ia altul"
ce am spus era mult mai aproape de urmatoarea idee:
ar trebui sa ne dea de gandit ca inca mai exista exemplare frumoase care bineinteles cum ai spus si tu cresc foarte greu pentru a ajunge la asemenea dimensiuni,dar probabil maine-poimaine vor sfarsi intr-un mod tragic...
si ca dam noi drumul unui exemplar nu inseamna ca rezolvam vreo problema pentru ca acel exemplar impreuna cu prietenii lui vor sfarsi curentati cand stau adunati in vreun gropan iarna pentru ca un "sarac si amarat"nu are ce manca dar cu toate astea are super barca,supermotor,sonar...si are si blat
ma si gandeam dupa ce am scris cum se va interpreta...
imi pare inca o data rau ca ai interpretat exact cum ma asteptam
repet...il aplaud pe acel pescar,dar...degeaba

Avatar utilizator
zenhor
senior member
Mesaje: 322
Membru din: 01 Iun 2008 13:51
Localitate: Bucuresti

Mesaj de zenhor » 01 Mar 2010 01:04

@exclusiv:

Eh, te-ai exprimat si tu mai anapoda, probabil n-am citit nici eu cu mare atentie...se mai intampla. E bine ca nu ai aceasta gandire, dar ar fi si mai bine s-o si raspandesti in jurul tau, nu sa pui tot timpul scenariul apocaliptic in fata.
Asa puntem sa ne gandim ca vine sfarsitul lumii maine, sau ca ne rupem un picior, sau ca altul curenteaza crapul pe care il eliberam noi. Si ce daca? Nu putem sa ne bucuram de momentul respectiv? Ba din potriva...hai sa ne bucuram cat mai poate fi facut un asemenea gest.
Hai sa ne filmam eliberand un crap pe Dunare...ca poate n-o sa mai fie peste cativa ani! Macar sa avem ce povesti...daca si iarna viitoare e la fel de lunga precum asta, ar fi frumos sa depanam amintiri de genul asta.

Deocamdata sezonul e de-abia la inceput! Acum e momentul sa facem ceva. Propuneti-va sa eliberati pestii mari in acest an si tineti-va de cuvant. Cred ca rasplata va fi mult mai mare.
Uite...cine posteaza un filmulet cu eliberarea unui crap pe Dunare primeste un plic de ace! Promit sa gasesc sponsor :P!(mai in gluma mai in serios, poate cineva se gandeste si la alternativa asta. Mi-ar placea sa fac asta dar am buget limitat...dar la vre-o 10 crapi m-as sacrifica. Ramane deci valabil: 10 filmulete cu crap/somn/salau eliberati pe Dunare, 10 plice de ace).
Daca mai vrea si altcineva sa contribuie...ar fi frumos sa demaram un astfel de proiect. Si ar fi si mai frumos sa umplem vre-o 10 pagini cu astfel de filmulete.

Ce ziceti, Aventuri la Pescuit, Super Pescar? Poate dati o mana de ajutor! Eventual puteti difuza astfel de filmulete in emisiunea Mincinosii.
<*))))))><{

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 01 Mar 2010 09:41

zenhor scrie:...............


Uite...cine posteaza un filmulet cu eliberarea unui crap pe Dunare primeste un plic de ace! ........
Crapul trebuie sa fie mare ?...ca eu prind numai d'aia mici ! :lol:
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mosharu » 01 Mar 2010 09:50

[quote="George
Crapul trebuie sa fie mare ?...ca eu prind numai d'aia mici ! :lol:[/quote]

cam cat tigaia asa, nu? :mrgreen:

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 01 Mar 2010 10:35

mosharu' scrie:
George scrie:
Crapul trebuie sa fie mare ?...ca eu prind numai d'aia mici ! :lol:
cam cat tigaia asa, nu? :mrgreen:
nici chiar asa de mari...cam cat sa nu cada prin grilajul gratarului ! :mrgreen:
Ne beleste Zenhor ...si pe bune , chiar daca in tinerete am facut macel printre puii de crap , mi-am invatat lectia si de la o vreme fac si fapte bune la Dunare ...ca daca nu prind nimic, se cheama ca l-am eliberat pe tot ! ;-) :lol:
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mosharu » 01 Mar 2010 14:37

George Iorga scrie:
mosharu' scrie:
George scrie:
Crapul trebuie sa fie mare ?...ca eu prind numai d'aia mici ! :lol:
cam cat tigaia asa, nu? :mrgreen:
nici chiar asa de mari...cam cat sa nu cada prin grilajul gratarului ! :mrgreen:
Ne beleste Zenhor ...si pe bune , chiar daca in tinerete am facut macel printre puii de crap , mi-am invatat lectia si de la o vreme fac si fapte bune la Dunare ...ca daca nu prind nimic, se cheama ca l-am eliberat pe tot ! ;-) :lol:
Apropos de asta; acum vreo 10 ani eram cu un amic la Crevedia si prinde unu pe la 6 kg. Se uita la el, il pupa si-l arunca in apa :shock:
i zic; ce dracu faci Cezare, te-ai dilit ?? :shock: :shock: :lol:
el: moshare, nu am frate tigaie asa de mare acasa :mrgreen: :lol: :lol:

Avatar utilizator
zenhor
senior member
Mesaje: 322
Membru din: 01 Iun 2008 13:51
Localitate: Bucuresti

Mesaj de zenhor » 01 Mar 2010 15:14

Apropos de asta; acum vreo 10 ani eram cu un amic la Crevedia si prinde unu pe la 6 kg. Se uita la el, il pupa si-l arunca in apa
i zic; ce dracu faci Cezare, te-ai dilit ??
el: moshare, nu am frate tigaie asa de mare acasa
Fara film nu primeste plicul de ace :P !

@George:
Nu sunt absurd, inteleg placerea de a manca o saramura sau o ciorba pescareasca(...numai cu lingura de lemn), dar cred exemplarele mari(si cele foarte mici) ar trebui redate naturii.
Daca lumea ar lasa locul de pescuit si malurile mai curate decat le gasesc si s-ar aplica regula de mai sus, cred ca schimbarile ar fi vizible foarte rapid.
<*))))))><{

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 01 Mar 2010 21:09

zenhor scrie:
@George:
Nu sunt absurd, inteleg placerea de a manca o saramura sau o ciorba pescareasca(...numai cu lingura de lemn), dar cred exemplarele mari(si cele foarte mici) ar trebui redate naturii.
Frate , sa nu ma intelegi gresit...eu , cu gura mea ,nu stiu daca am mancat in 35 de ani, 3 kg de crap ...asa , adunat bucata cu bucata ! Sunt puturos si-mi place pestele fara oase (somn ,salau,merluciu)! :oops: ...basca , sunt zgarcit si nu cumpar niciodata peste de apa dulce de la magazin ....mananc ce prind ...si la cat sunt de dibaci , ultima oara am mancat o burta de crap la gratar acum 7-8 ani...la o nunta ! :D :lol:
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Avatar utilizator
andrei vladeanu
member
Mesaje: 124
Membru din: 13 Iul 2004 01:22

Mesaj de andrei vladeanu » 01 Mar 2010 21:58

zenhor scrie:@exclusiv:

Eh, te-ai exprimat si tu mai anapoda, probabil n-am citit nici eu cu mare atentie...se mai intampla. E bine ca nu ai aceasta gandire, dar ar fi si mai bine s-o si raspandesti in jurul tau, nu sa pui tot timpul scenariul apocaliptic in fata.
Asa puntem sa ne gandim ca vine sfarsitul lumii maine, sau ca ne rupem un picior, sau ca altul curenteaza crapul pe care il eliberam noi. Si ce daca? Nu putem sa ne bucuram de momentul respectiv? Ba din potriva...hai sa ne bucuram cat mai poate fi facut un asemenea gest.
Hai sa ne filmam eliberand un crap pe Dunare...ca poate n-o sa mai fie peste cativa ani! Macar sa avem ce povesti...daca si iarna viitoare e la fel de lunga precum asta, ar fi frumos sa depanam amintiri de genul asta.

Deocamdata sezonul e de-abia la inceput! Acum e momentul sa facem ceva. Propuneti-va sa eliberati pestii mari in acest an si tineti-va de cuvant. Cred ca rasplata va fi mult mai mare.
Uite...cine posteaza un filmulet cu eliberarea unui crap pe Dunare primeste un plic de ace! Promit sa gasesc sponsor :P!(mai in gluma mai in serios, poate cineva se gandeste si la alternativa asta. Mi-ar placea sa fac asta dar am buget limitat...dar la vre-o 10 crapi m-as sacrifica. Ramane deci valabil: 10 filmulete cu crap/somn/salau eliberati pe Dunare, 10 plice de ace).
Daca mai vrea si altcineva sa contribuie...ar fi frumos sa demaram un astfel de proiect. Si ar fi si mai frumos sa umplem vre-o 10 pagini cu astfel de filmulete.

Ce ziceti, Aventuri la Pescuit, Super Pescar? Poate dati o mana de ajutor! Eventual puteti difuza astfel de filmulete in emisiunea Mincinosii.
felicitari pt initiativa.
ma gandesc serios la o astfel de rubrica pentru emisiunea mincinosii.
revin.

Scrie răspuns