Sfaturi? pentru incepatori!!?

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 14 Aug 2003 15:01

Gigi D, daca imi spui ce componenti ai folosit la mixul tau in % poate te pot ajuta mai departe.

Big Carps
carprom :wink:

Gigi Duru
junior member
Mesaje: 85
Membru din: 14 Mai 2003 19:47
Localitate: Covasna

Mesaj de Gigi Duru » 15 Aug 2003 10:23

Carprom imi este foarte greu sa spun procentual cat la suta din fainuri am amestecat.Am folosit faina de:porumb,grau,floarea soarelui,canepa,semintze pt papagali,alune,concentrate pt porci,pasari,bovine,mixtura pt crap(din comertz).... Am adaugat lapte praf,amidon.Le-am preparat ca shi mamaliga(o prima gresheala esentziala),dupa care le-am framantat cu oua shi miere de albine(ouale nu le-am batut,ca apoi sa adaug mierea...)shi le-am facut bilutze pe care le-am fiert din nou.

Dupa cum observi n-am procedat bine!Rugamintea mea daca vrei sa-mi spui ce liantzi ash putea adauga(ieftn shi bun)shi cum sa prepar toate acestea.In retzetele prezentate de tine n-am gasit modul de preparare.Daca eshti amabil ...ashtept sa le expui detailat.

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 15 Aug 2003 10:57

Draga Gigi, din cele insirate de tine mai sus, am putut deduce un lucru: daca ai facut acel amestec cu toate insirate de tine nu e de mirare ca nu a iesit Boilies. Unul din cele mai importante lucruri l-ai uitat=grisul. Hai sa incercam sa selectam din toate componentele tale ce e mai bun si sa mai adaugam ceva Gris, si ai sai "spargi" :wink:
Baga: 20% faina porumb,25% gris,10% faina cinepa, 10% lapte praf si 35% faina peste. Amesteca toate astea bine intre ele, si pregateste-ti vreo 10 oua pe care le bati bine(poti bate si miere de albine cu ele).
Atentzie: Baga mixul in oua si nu invers si tot cite putin si amesteci pina se face o pasta ceva mai tare decit un aluat de paine. Ai grija sa nu se uste "aluatul" in timp ce faci bilutele.
Pui bilutele la fiert si le lasi vreo 2-3 min(sau pina ce iasa ele la suprafata) iar apoi le pui 2-4 zile la uscat, iar cu cit sunt mai tari cu atit sunt mai bune. Pastreazale in congelator sa nu mucegaiasca.
Poti pune in oua 1 lingura de ulei(masline mai indicat) se prelucreaza mai usor.
Regula de baza este ca. 10 oua la 1kg de mix, dar incearca sa ai todeauna ceva mai mult mix, ca sar putea sa fie aluatul prea moale si sa mai poti adauga.
Acuma spor la treaba si sa ne auzim de bine, pe mine ma asteapta acuma crapii :lol:

Big Carps
carprom :wink:

Gigi Duru
junior member
Mesaje: 85
Membru din: 14 Mai 2003 19:47
Localitate: Covasna

Mesaj de Gigi Duru » 28 Aug 2003 14:23

Sunt curios daca printre voi se gasesc si pescari care camparea o fac in natura...patul pt. dormit shi-l fac din mushchi de la baza copacilor(spre exemplu)...se hranesc cu peshtele prins de ei(in lipsa rabda)...

...oare voi pescarii cu vechime mai avetzi emotzii la capturarea peshtilor(sa va tremure picioarele...),sau totul a devenit rutina?

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 28 Aug 2003 14:34

da eu am emotii la fiecare crap pe care-l agat,de tremurat picioarele mai rar,intrucat nu prea am lovit in bucati serioase in ultima vreme.
ultima data mi-au tremurat picioarele la un crap salbatic oglinda de 13 kg prins pe somes,drilul a durat aprox.30 min,firul 0,25 mm.
de campat ,campez in cort , si mananc coserve de obicei.

Gigi Duru
junior member
Mesaje: 85
Membru din: 14 Mai 2003 19:47
Localitate: Covasna

Mesaj de Gigi Duru » 28 Aug 2003 14:42

Ce marca de fir era?Te intreb deoarece se vorbeshte de diametrul firelor,dar mult mai putzin de provenientza lor.

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 29 Aug 2003 06:59

nu mai stiu cred ca era ceva de la dam.

Gigi Duru
junior member
Mesaje: 85
Membru din: 14 Mai 2003 19:47
Localitate: Covasna

Mesaj de Gigi Duru » 29 Aug 2003 07:16

momentan ce fire folositzi?

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 29 Aug 2003 11:29

anul asta am incercat trabucco super soft( in special pentru lansari lungi) si forfacul l-am facut din carp expert (cel nou cu UV).

Gigi Duru
junior member
Mesaje: 85
Membru din: 14 Mai 2003 19:47
Localitate: Covasna

Mesaj de Gigi Duru » 29 Aug 2003 14:45

Am observat cel putzin pe Dunare ca in anumite locuri crapul ,,trage"la ore fixe.La o ieshire manca numai la ora noua fix(timp de shase zile).Pe malul opus,insa pe o distantza mult mai mare(~50 lansete),,tragea"intre orele treisprezece-shaptisprezece.(malul nefiind abrupt;se momea din barca)
Putetzi sa-mi explicatzi fenomenul?

Scrie răspuns