Sfaturi? pentru incepatori!!?

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Gigi Duru
junior member
Mesaje: 85
Membru din: 14 Mai 2003 19:47
Localitate: Covasna

Mesaj de Gigi Duru » 18 Iun 2003 11:36

DD inca mai ashtept sa-mi zici daca ai gasit materialul respectiv(referitor la plutele executate din pene de gasca).Poate in felul acesta am sa reushesc sa pot pescuii shi la unditza,deoarece plute din cocean nu mai am.

DD
member
Mesaje: 299
Membru din: 13 Mai 2003 16:03
Localitate: Bucuresti

Mesaj de DD » 24 Iun 2003 08:34

Gigi, nu am reusit sa verific arhiva, dar incearca in felul urmator:
- alege penele (de preferat de gasca sau alta pasare ce traieste in preajma apei) de dimensiunile dorite.
- inlatura puful, de preferat prin taiere, pentru a nu afecta partea din pana mai groasa si goala. Se poate si smulge dar vei observa ca tinde sa se jupoaie si partea lucioasa din pana ceea ce ii va afecta impermeabilitatea.
- taie varful la lungimea dorita, dar fii atent sa tai numai partea de la varf care este plina. Aceasta parte va devenii si antena plutei.
- vopseste partea superioara in culoarea dorita (poate ramane si alba, este mai vizibila si naturala), iar partea inferioada in negru sau verde inchis (eu asa faceam)
- lacuieste. Incearca sa degresezi foarte bine pana pentru ca de obicei lacul nu adera foarte bine pe pana.
- alege doua, trei bucati de varnis, cu diametre diferite prin care introduci pana. Atentie ca este destul de fragila si poate crapa daca dimensiunile nu sunt alese corect sau fortezi. Firul se trece prin aceste bucati de varnis care il fixeaza de pana (asa cum se intampla la plutele din balsa cu varnisul ce fixeaza firul de chila plutei) Inelul de metal de la plutele din conert este in cazul nostru inlocuit de bucata de varnis pozitionata cel mai sus pe pluta. Este de preferat ca in momentul in care echilibrezi linia varnisul cel mai de sus sa fie scufundat pentru a putea scufunda si firul mai usor.
Fir intis.

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 24 Iun 2003 12:28

"Gigi Duru din Covasna", chiar daca imi displace nickul tau, chiar daca mi se pare deosebit faptul ca esti din Covasna si iti alegi aceasta porecla si chiar daca nu inteleg cum acolo lipseste cu desavarsire porumbul am sa iau de bune spusele dtale si daca ai sa-mi trimiti o adresa am sa-ti expediez prin posta un manunchi de plute din cocean. Inca ceva: daca le lacuiesti isi pierd 90% din valoare.

DD
member
Mesaje: 299
Membru din: 13 Mai 2003 16:03
Localitate: Bucuresti

Mesaj de DD » 24 Iun 2003 12:49

Dar dupa circa 2- 3 ore de folosit se imbiba cu apa, isi schimba flotabilitatea si se strica echilibrul liniei. Cum eviti asta fara lacuire?
Ultima oară modificat 25 Iun 2003 08:38 de către DD, modificat 1 dată în total.

Gigi Duru
junior member
Mesaje: 85
Membru din: 14 Mai 2003 19:47
Localitate: Covasna

Mesaj de Gigi Duru » 24 Iun 2003 19:49

Deoarece cred ca sunt mai multzi in situatzia mea(materiala),care nu-shi pot achizitziona o unditza mai buna decat cea executata din stuf,m-ar interesa sa aflu cum pot sa mi-o fac.(perioada de recoltare,ce parte este a tulpinei este mai buna...?)
Intrebare pt. Gica :-la un concurs de pescuit cu lanseta (50-60m distantza)la care pretinzi ca pescuieshti,nu te deranjeaja vecinii concurentzi care arunca mult mai departe(100-200m)?Ce shanse de cashtig ai daca aceshtia au fregvente aruncari,...?
Cu respect ashtept lamuriri.

Gigi Duru
junior member
Mesaje: 85
Membru din: 14 Mai 2003 19:47
Localitate: Covasna

Mesaj de Gigi Duru » 24 Iun 2003 20:09

Revin cu o alta neclaritate:-unditza din stuf sau din trestie de zahar?
Va multzumesc pt. intzelegere!

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 25 Iun 2003 09:37

Nu te lua dupa forumisti (macar dupa cea mai mare parte). Foarte rar mi se intampla sa intalnesc pescari care arunca mai mult. Si tine cont ca folosesc arcuri pe care le umplu cu nada, altfel cu monturile de crap promovate pe diverse canale as arunca probabil 75-80m.
Ca fapt divers, un francez a prins 5 crapi peste 20 kg la Sarulest anul asta la o distanta de max 40m de mal.
Mai Gigi oricat de dura ti-ar fi situatia materiala iti poti permite o telescopica de 50 000 de lei cu care sa innabunesti maruntisul din zona. Iti mai raman 160 000 lei din alocatie. In ceea ce priveste undita din stuf niet haraso. O vei rupe imediat.

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 25 Iun 2003 10:26

Am uitat sa-ti spun ca nu am participat la concursuri de pescuit in viata mea.

Gigi Duru
junior member
Mesaje: 85
Membru din: 14 Mai 2003 19:47
Localitate: Covasna

Mesaj de Gigi Duru » 25 Iun 2003 19:40

Scuza-mi insistentza,dar intentzia mea era shi este cu totul shi cutotul alta.Dupa parerea mea,unul dintre scopuri este acela de a invatza de la cei cu mai multa sau mai putzina experientza cate ceva in urma shimburilor de pareri,nicidecum acela de a ataca mai mult sau mai putzin suptil anumite persoane(ceea ce se practica din cand in cand pe acest forum).Nici macar varsta celor care participa la discutzii nu ma intereseaza,pentru simplu motiv ca aceasta nu reprezinta un criteriu de selectzie a informatziei primite.Pentru fiecare individ exzista un element de comparare de la care,ori cu care,poate face anumite comparatzii,shi din aceasta cauza nu trebuie condamnata persoana respectiva.In cazul meu la capitolul plute elementul de comparatzie este pluta de cocean,la cel a unditzelor plec de la unditza de trestie...deci ashtept pareri mult mai valabile decat sfatul de a merge la piatza shi a-mi cumpara o unditza mult sub nivelul celei despre care va rog sa-mi impartashitzi din cunoshtintzele voastre.N-am sa cumpar nici"obiecte "folosite,vandute ca shi cum ar fi noi de catre unii vanzatori de prin zona (ma refer la magazine cu articole de pescuit;prefer sa caut acel batz de trestie cu care pescuiam in copilarie:))Este necesar sa ma condamne cineva pt. acest lucru?!
Cu riscul de a ma repeta le multzumesc acelora dintre voi care au binevoit sa-shi expuna solutzia la "problemele"expuse pe acest forum,tragand nadejdie ca o vor face shi de acum inainte fara sa "intzepe",ori pur shi simplu sa priveasca cu detashare sau nepasare la"problemele" cu care se confrunta altzii,in loc sa le vina in sprijin cu o idee valabila.(Totushi nu va condamn...e dreptul vostru sa procedatzi cum credetzi de cuviintza)
Concurs e un fel de a spune...imagineaza-tzi un lac(ex. Vadul Rosu-din jud. Bv),care este plin de pescari (majoritatea pescuiesc la 'bomba'unul langa altul),ce pescuiesc la distantze peste posibilitatzile mele de aruncare.Intrebarea era cum pot face fatza situatziei,tzinand cont ca peshtele mai rasarit s-a retras catre mijlocul lacului???(de cate ori am fost pe aceasta balta,in parcare se gaseau peste aproximativ doua sute de autovehicule)

Tile
junior member
Mesaje: 82
Membru din: 11 Ian 2003 17:15

Mesaj de Tile » 27 Iun 2003 20:37

Daca vrei sa-ti faci lansete solide cu costuri mici
fa rost de niste bete drepte de corn ,la toamna ,pune-le la uscat iarna cu o greutate atarnata de ele
Dupa ce s-au uscat bine da-le cu ulei de in apoi cu lac si monteaza niste inele de inox si un suport de mulineta
Astfel ai o lanseta la fel de solida ca una de fibra de sticla clasica

Scrie răspuns