fir textil sau monofilament

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde adri1965 » 07 Dec 2010 19:54

in prima parte a filmului MatrIxI nu spune nimic de linia de pescuit.este un fir monofilament sau un fir textil?Vazind filmele lui danny fairbrass nici atit nu-mi pot da seama.voi ce parere aveti?MatrIxI m-ar interesa si parerea ta.
adri1965
new member

Mesajde M@tr|X| » 07 Dec 2010 21:13

Firul de pe tambur este monofilament iar inaintasul este textil. Este necesara folosirea unui fir textil pentru ca este mult mai rezistent.
In momentul lansarii se exercita o presiune destul de mare pe fir iar fara acest textil risti sa rupi inaintasul, adica in acest caz linia principala.
Razvan Grindean
- carp addicted-
M@tr|X|
veteran

Mesajde adri1965 » 07 Dec 2010 23:07

MatrIxI iti multumesc pentru raspuns.am o alta nelamurire:care ar fi diametrul optim al monofilamentului pentru pescuit la crap?
adri1965
new member

Mesajde maiden » 08 Dec 2010 11:18

adri1965 scrie:ce lungime are inaintasul?.este acel tub antitangle de 60-1m lungime..?

George Iorga scrie:
adri1965 scrie:ce lungime are inaintasul?.este acel tub antitangle de 60-1m lungime..?

Nu ! Ala de 60-100 cm e probabil o bucata de leadcore...sau un tub antitangle mai "nesimtit" ! :D
Inaintasul este un fir mono gros sau un tetxtil foaret rezistent in lungime de 6-12 m (cam 8 m in general) cu rol in a proteja linia principala de obstacolele abrazive (inaintas de abraziune...mono gros ,in general) sau de socul unei aruncari in forta (inaintas de shoc...shockleader...textil, in general) .

Mestere, ai grija unde postezi, nu creea un topic de fiecare data cand scrii, ci apasa aici butonul "raspunde".

Sanatate !
Daca peşte nu e, nimic nu e !!! :))

Multe sfaturi utile cu privire la forum, si nu numai, găsiţi AICI
maiden
Moderator

Mesajde adri1965 » 08 Dec 2010 13:40

ai dreptate george´iertati-ma sunt nou si nu sunt obisnuit.imi apareau erori si din cauza asta am trimis mesajele de mai multe ori.fratilor,am o alta intrebare:pentru aruncari la 60-70m care este monofilamentul ideal:0,30-0,35-0,40?si daca ai un inaintas nu ai probleme cind se deruleaza linea cu nodul.sau e un nod mai special?intreb pt. ca vreau sa ma dedic exclusiv pescuitului la crap.ce parere aveti de adrena-line de la korda de 12 sau 15lb?
adri1965
new member

Mesajde ctinescud2004 » 08 Dec 2010 15:27

adri1965 scrie:fratilor,am o alta intrebare:pentru aruncari la 60-70m care este monofilamentul ideal:0,30-0,35-0,40?si daca ai un inaintas nu ai probleme cind se deruleaza linea cu nodul.sau e un nod mai special?

conteaza si grosimea firului intr-o aruncare dar nu numai. in ecuatie trebuie adaugate inelele lansetei, tamburul si un factor foarte important: tehnica de aruncare. eu folosesc fire de 0.30 si nu am intampinat nici o problema nici la aruncare si nici in drill.

inaintasul nu creaza probleme daca este legat de firul principal printr-un nod facut calumea, unul conic. exista o gramada de modele de noduri, vezi care reusesti sa-l faci cum trebuie, iar daca nu-ti iese atunci nu ezita sa mergi la un magazin sa ti le lege baietii cunoscatori.
ctinescud2004
junior member

Mesajde adri1965 » 08 Dec 2010 15:37

daca as fi in tara nu ar fi o problema...dar nu sint.iar aici nu prea gasesti cine sa iti arate asa ca depind de mine sau de voi.spuneti-mi va rog unde sa caut pe internet aceste forme/tipuri de noduri?
adri1965
new member

Mesajde Cucu Ionel » 08 Dec 2010 19:31

Uite aici diferite tipuri de noduri www.animatedknots.com/indexfishing.php? ... dknots.com
Eu folosesc, ptr. legarea inintasului de firul principal( monofilament) nodul Albright.
Lungimea lanseului este influentata de grosimea firului de pescuit dar nu asta-i motivul principal ptr. care obtezi ptr. o anumita dimensiune a firului. Eu imi aleg firul, in primul rand, dupa conditiile in care pescuiesc: pescuiesc intr-o balta cu agatatura atunci voi folosi un monofilament mai gros si este posibil sa renunt la inaintas, sigur voi renunta la inaintas textil. Daca pescuiesc intr-o balta unde sunt nevoit sa arunc departe ptr. a reusi sa prind ceva peste iar balta nu are agatatori atunci folosesc un mono mai subtire, un 0,24 este suficient plus, bineinteles, inaintasul.
Daca trebuie sa pescuiesc la distanta mare, in balta cu agatatura, n-am voie cu barca sau navomodelul ... atunci ori incerc sa caut ceva rataciti pe langa mal, ori il chem in ajutor pe Mark Hutchinson ori renunt la a pescui acolo.! :mrgreen: :lol:
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru
Cucu Ionel
senior member

Mesajde radumatica » 09 Dec 2010 07:40

La legarea inaintasului de linia principala,poti folosi si nodul Mahin.
Cu putina indemanare,sigur reusesti...
Eu personal,las dupa legare niste"mustati " de aprox 1 cm,pentru a aluneca mai bine prin inele in momentul lanseului.

http://www.youtube.com/watch?v=hXtyKlesU40
Inainte de a strange nodul,este bine sa-l umectezi ca sa alunece mai usor.
Spor la treaba ! :D
Practica , pe balta se face!!!
radumatica
veteran

Mesajde adri1965 » 14 Dec 2010 20:28

revin pt. ca sint in continuare un pic nelamurit:acest inaintas(sau fir de soc)spun unii(in forumuri)ca ar fi necesar daca se arunca cu plumbi grei.care ar fi greutatea de la care se pune acest inaintas si de ce nu-l vad si pe danny fairbrass cu acelasi fir de soc,el introduce un monofilament(este adevarat mai gros 0,40)?oare pt. ca nu arunca atit de departe?
adri1965
new member

Următorul

Înapoi la Discutii generale