fir textil sau monofilament

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde Cucu Ionel » 14 Dec 2010 21:42

Eu pun inaintas doar daca folosesc fire sub 0,35. Singura conditie in care mai folosesc inaintas la fire mai groase de atat ar fi: textilul, daca pescuiesc in balti cu multa vegetatie( nuferi, gen Haromfa) sau mono gros daca pescuiesc in balti cu pomi scufundati sau case( balti gen Sarulesti)
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru
Cucu Ionel
senior member

Mesajde 2door » 15 Dec 2010 17:22

adri1965 scrie:revin pt. ca sint in continuare un pic nelamurit:acest inaintas(sau fir de soc)spun unii(in forumuri)ca ar fi necesar daca se arunca cu plumbi grei.care ar fi greutatea de la care se pune acest inaintas si de ce nu-l vad si pe danny fairbrass cu acelasi fir de soc,el introduce un monofilament(este adevarat mai gros 0,40)?oare pt. ca nu arunca atit de departe?

se poate spune si asa .iti dai seama ca atunci cand vrei sa dai "langa malul alalalt" tre sa te lasi cu ura pe lanseta si atunci tensiunea creste mult in fir si duce la ruperea lui.mie nu-mi place sa folosesc inaintas tot din mono mai gros pt ca nodul dintre fire mi se pare (sau nu stiu eu sa-l fac)ca iese prea grosolan si ma incurca la lansare.
dar cum zice si ionel,daca dai cu fire mai groase nu-i mai vad rostul inaitasului.
2door
veteran

Mesajde adri1965 » 11 Ian 2011 20:32

am pregatit:linea de 0,33mm.fir textil(inaintas)de25lb.ce urmeaza acum tubul antitangle si trecut prin el un monofilament mai gros sau direct cu textilul pina la montura?unde pot vedea un video demonstrativ de la linie si pina la montura cum arata tot?
adri1965
new member

Mesajde Cucu Ionel » 11 Ian 2011 20:56

Cucu Ionel
senior member

Mesajde adri1965 » 11 Ian 2011 23:06

multumesc pentru imaginile de la fox,dar nu asta am intrebat.asa ca revin:montura de la mulineta si pina la virful cirligului:mulineta-linie-inaintas-(tub antitangle+ceva)-montura fi de par.cum arata totul.metri,noduri
adri1965
new member

Mesajde Cucu Ionel » 12 Ian 2011 19:24

Ba exact asta ai intrebat, acolo ti se prezinta cum se formeaza o montura si trebuie sa intelegi ca inaintasul este firul ala din animatie care vine si se leaga de vartejul monturii! Cu alte cuvinte, antitangle-ul se pune pe inaintas( sau se poate si fara). Lungimea inaintasului sa fie cam de doua ori lungimea batului de pescuit iar ptr. legarea inaintasului de linia principala, eu folosesc nodul albright, dar sunt mai multe tipuri de noduri ce se pot folosi. Daca cauti pe youtube gasesti o multime de filmulete in care se prezinta diferite tipuri de monturi, iti alegi care montura o doresti si care-ti place!
Cucu Ionel
senior member

Mesajde Ioan Daniel » 29 Ian 2011 00:43

Ai o gramada de pagini pe internet care iti explica asta..daca nu gasesti...imi trimiti mesaj si te ajut eu.Mai mult..daca dai o bere...te invit la o partida de pescuit in Caspe.Si na pentru ca e criza..berea o dau tot eu:)
E bine dºnu?:)
in cazul in care tii se pare drumul lung...ai varianta lcu filmul lui Matrix pescuitul crapului..da filmul jos de pe net.
http://www.extremeshare.org/pub/pescuit ... ui.torrent

sanatate si numai bine
Nu vreau sa am bani cu carul... vreau un crap..cam cât...mâgarul:P
Ioan Daniel
junior member

Mesajde adri1965 » 02 Feb 2011 23:14

mai daniele nu e rea ideea mai ales ca nu sintem atit de departe unul de celalalt.putem face un pescuit impreuna.eu sint din partea toledo-lui,mai exact ocana.iar cu berea ne descurcam noi.totusi imi spui ceva pina atunci de cea ce am intrebat?
adri1965
new member

Mesajde Jonny Leordean » 07 Mai 2011 15:43

Cu toate ca is pline paginile pe internet cu monturi si explicatii de la A la Z in ceea ce priveste pescuitul crapului..ma mira faptul ca intrebi lucruri care s au discutat de destule ori si aici pe forum.Nu o sa fiu rau cu tine, deci hai sa vedem cam cu ce incepem...
In primul rand vorbeai de linia principala.Acea linie e defapt firul de pe tambur.
1 .In primul rand alegi fir, textil sau monofilament.Eu unu iti recomand monofilament si cred ca majoritatea iti vor spune la fel, totusi depinde unde pescuiesti in functie de substrat alegi una sau alta; apoi depinde cum pescuiesti, la ce disanta ,si in ce imprejurari. Daca vrei sa pescuiesti la distanta in primul rand vei avea nevoie de un fir mai subtire ..logic, asta inseamna ceva intre 0,25 si 0,30.Eu personal de obicei folosesc fire de 0,35 0,40 dar nu pescuiesc la distanta mare undeva la maxim 100 - 110 m, distanta pe care o ajung usor cu un fir monofilament de 0,40.Deci linia principala o alegi in functie de modul de pescuit pe care il practici.
2.Inaintasul- inaintasul e acel fir care face legatura intre linia principala si forfac,poate fi textil sau monofilament.Ca sa intelegi, acest inaintas il vei folosi doar cand pescuiesti cu fire sub 0,35, dimensiune acestuia trebuie sa fie in general de doua ori lungimea lansetei.
3.Plumbul - acesta il alegi in functie de apa pe care pescuiesti,plumb mai greu pe apa cu curent puternic , sau daca vrei sa lansezi la distanta,mai uosor vei pune in situatiile opuse, culoarea acestora o vei alege in functie de substrat, iar forma lor in functie de distanta la care vei pescuii si bininteles in functie de substrat.Adica plumbi plati pe o apa cu curent, sau cu mult namol, rotunzi sau tip para cand pescuiesti departe,maro sau negri unde e mal verzui unde e vegetatie , pestriti pe ape cu pietris etc....
4.Forfacul- e acel fir care face legatura intre inaintas si carlig, poate fi textil ,monofilament , flurocarbon .. asta alegi tu in functie de imprejurari,un sfat: foloseste fire car mai subtiri si rezistente.
Ce tine de montura ce pot sa-ti spun..... in cazul tau fiind incepator foloseste o montura In-line semifixa , care e destul de simpla si foarte eficace,nu ti-o mai descriu eu acum, insa iti pun un link unde e explicata destul de frumos .Sper ca ti-am putut fii de ajutor,Fir intins si cat mai multe Beeeep-uri :p http://www.horcarp.ro/monturi/52-montura-in-line
Emotion, passion, la peche c'est tous ça
Imagine
Joo Carp Team - 0637872536
Jonny Leordean
member

Mesajde Ioan Daniel » 09 Mai 2011 07:48

Acum trebuie sa trimiti berea in Paris se pare :-)
Nu vreau sa am bani cu carul... vreau un crap..cam cât...mâgarul:P
Ioan Daniel
junior member

Anterior

Înapoi la Discutii generale