Solunarele. adevar-neadevar

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Deltistu'
new member
Mesaje: 2
Membru din: 03 Feb 2008 11:01

un solunar profesional?

Mesaj de Deltistu' » 03 Feb 2008 11:14

Stiu ca s-au discutat multe despre solunare (pro si contra) si ca sunt tot felul de versiuni prin reviste dar exista o versiune calculata de un profesionist, Michael Brandt, un pescar australian.
E prima postare pe acest forum si va invit sa va dati cu parerea la solunarul pe 2008 (e numai pentru Delta Dunarii calculat) http://delta-dunarii.blogspot.com/2008/ ... delta.html
Merita sau nu merita incercat?

oanavictor
veteran
Mesaje: 720
Membru din: 25 Ian 2005 22:42
Contact:

Mesaj de oanavictor » 03 Feb 2008 19:52

Putem fi noi siguri ca la o anumita ora din zi sau din noapte [ORA SOLUNARELOR]SE DECLANSEAZA SEMAFORUL VERDE SI ROSU ,ACEL START SI STOP JUR IMPREJURUL GLOBULUI ,LA ORA FIXA ,IN TOATE LACURILE ,RAURILE ,MARILE SI OCEANELE LUMII ,PENTRU CA ASA AU DECRETAT MAREELE SI COMANDANTA LOR SUPREMA ''MADAM'SELENA :!: :!:

Pentru mine ,intotdeauna cand mi-am luat ca punct de reper solunarele ,au iesit EXACT INVERS . :lol: :lol:
www.darvari.ro
Clubul de Pescuit Crap Pelicanul
Cea mai mare realizare a diavolului a fost accea ca a convins lumea ca nu exista!

Avatar utilizator
boosterman
veteran
Mesaje: 740
Membru din: 28 Iun 2006 22:02
Localitate: Suceava
Contact:

Mesaj de boosterman » 03 Feb 2008 20:16

Pentru mine ,intotdeauna cand mi-am luat ca punct de reper solunarele ,au iesit EXACT INVERS . :lol: :lol:[/quote]
Idem :mrgreen:
Nimeni nu moare virgin. Viata i-o trage fiecaruia cel putin o data.

cipibm
senior member
Mesaje: 333
Membru din: 19 Mai 2007 20:13
Localitate: baia mare
Contact:

Mesaj de cipibm » 03 Feb 2008 20:31

Atunci folositi-va de chestia asta!Macar sinteti siguri de ceva! :lol:

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 04 Feb 2008 07:26

cipibm scrie:Atunci folositi-va de chestia asta!Macar sinteti siguri de ceva! :lol:
Mda :mrgreen: Cica marele Moisil ii intreaba pe meteorologi:
" Cu ce precizie se adeveresc previziunile vostre?"
"Pai, cam in 30% din cazuri se potrivesc, domnule academician!"
"Ce nu pricep eu, e de ce nu ziceti invers, c-ati avea 70%!!!" :D :D :D

Personal, in ultimii ani, nu am vazut NICI o influenta a ciclului lunii, poate si datorita nadirii intense pe baltile unde pescuiesc.
In tinerete insa, stiu sigur ca "chinezul" mergea noaptea numai pe intuneric (Luna Noua, sau cand nu era luna mare, in orice faza, pe cer). Atunci aveam timp de observatii din astea, stateam 3-4 luni pe an pe balta, non-stop.
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Deltistu'
new member
Mesaje: 2
Membru din: 03 Feb 2008 11:01

Mesaj de Deltistu' » 04 Feb 2008 11:27

teacher64 scrie: http://delta-dunarii.blogspot.com/2008/ ... delta.html
Personal, in ultimii ani, nu am vazut NICI o influenta a ciclului lunii, poate si datorita nadirii intense pe baltile unde pescuiesc.
Nu sunt deloc un expert in ale pescuitului, din contra. :-) dar tipul care a facut programul de calcul, (Michael Brandt) e de meserie si e destul de laudat in comunitatile de pescari din afara tarisoarei noastre.

Eu nu zic, or fi multe solunare facute dupa ureche dar nici n-am prezis vitorul pestelui pe planeta. Intrebarea era simpla:
e de incercat sau nu.

Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa » 10 Feb 2008 19:11

oanavictor scrie:Putem fi noi siguri ca la o anumita ora din zi sau din noapte SE DECLANSEAZA SEMAFORUL VERDE SI ROSU ,ACEL START SI STOP JUR IMPREJURUL GLOBULUI ,LA ORA FIXA ,IN TOATE LACURILE...
NU!
Luna influenteaza mareele in toata lumea. Calculul de maree se face separat pentru latitudine si longitudine si zi/ora/minut etc. Orele de incepere si terminare ale fluxului sau refluxului (inclusiv efectele) nu sunt general valabile pentru toate regiunile globului. Calculul solunarelor (daca e facut precum calculul mareelor) ar trebui sa fie facut pentru fiecare locatie in parte. Un solunar valabil la Peris nu va mai fi valabil la Oradea. Ma rog, poate fi diferenta de cateva minute in timp.

N-am urmarit efectele mareelor, sau ma rog, a solunarelor in pescuitul crapului pe balti. Si nici nu cred ca o sa o fac.
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

Avatar utilizator
boosterman
veteran
Mesaje: 740
Membru din: 28 Iun 2006 22:02
Localitate: Suceava
Contact:

Mesaj de boosterman » 11 Feb 2008 01:13

Am comparat solunarele pe 2008 ale revistelor Aventuri la pescuit si Pescar modern sunt ...... DIFERITE :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Nimeni nu moare virgin. Viata i-o trage fiecaruia cel putin o data.

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 11 Feb 2008 07:51

boosterman scrie:Am comparat solunarele pe 2008 ale revistelor Aventuri la pescuit si Pescar modern sunt ...... DIFERITE :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Pai e clar: unii le au de la americani, ceilalti de la rusi! :mrgreen: :D :D
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
Vlasin Florin
maniac
Mesaje: 1131
Membru din: 10 Mai 2005 14:29
Localitate: TIMISOARA

Mesaj de Vlasin Florin » 11 Feb 2008 10:57

Eu nu dau 2 bani pe solunare :lol: ma intereseaza mai mult,nada,montura,localizarea,si daca ploua sa mai pot iesi de pe balta :lol:

Scrie răspuns