salut,un raspuns sincer fox sky pod 4 rod sau daiwa infinity

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde chiorean alin » 30 Ian 2011 11:02

Pai la sky tre sa iei unu si de rezerva, sa fie de piese :lol:
chiorean alin
senior member

Mesajde mosharu » 30 Ian 2011 13:43

tibi micu scrie:
chiorean alin scrie::mrgreen:

Argumente ?

Are 2!!! 8)

deci...fiecare cu pasarica lui, Ghiti are 2 :lol:

in topic: sky pod indiscutabil!
mosharu
maniac

Mesajde DOEAT-KR » 30 Ian 2011 22:55

@Alin
detalii in legatura cu "angulatoarele pentru a putea modifica unghiul picioarelor din fata" te rog... ca as fi si eu interesat sa inalt rod-podul in unele situatii

votez cu Daiwa infinity ... mult mai stabil din cauza greutatii si parca arata mai bine estetic vorbind(nu ca ar conta), parere personala
Roland K.
Member of CS CRAP ARAD
DOEAT CARP FISHING
www.carplove.ro
DOEAT-KR
member

Mesajde ghitighiusan » 30 Ian 2011 23:35

chiorean alin scrie::mrgreen:

Argumente ?

1. Greutatea mai mare la Daiwa
2. La Daiwa esti limitat la doar cateva pozitii de montare (sa nu imi spui ca mai poti sa-ti iei nush ce kit si picioare separat, ca dupaia o sa-ti trebuiasca remorca numai sa-ti cari rodpodu :D )
3. Pana si stabilitatea e mai buna la sky, poate n-ai auzit de...anchors ;-)
4. Lungimea maxima de montare...pentru mine e un factor important ;-)
5. Hai sa punem la dezavantaje materialul de fabricatie, desi eu am o buc de vreo 3 ani, am avut intre timp si daiwa, l-am vandut si am mai luat un sky si niciunul din ele nu da nici cel mai mic semn de oboseala. ;-)

Suficient domnu ? :roll:
ghitighiusan
veteran

Mesajde chiorean alin » 31 Ian 2011 10:26

Daiwa:

1. Volum la transport mai mic
2. Mult mai robust , decat tzeava aia vopsita de la sky prefer un inox desi destul de prost ca si calitate.
3.Lipsa oricarui plastic,suruburi, sisteme de ghidaj, totul de inox
4.Adaptabilitatea rapida la 3 sau 4 lansete ( posturile de la suporti culiseaza pe bara, usor se poate scoate unul si astfel se transforma in unul cu 3 posturi din 4)
5.Unul foarte important: in cazul in care se pescuieste cu 3 lansete swingerul, hangerul de pe mijloc nu cade pe bara de centru ca si la sky ( o chestie foarte enervanta )
6.Stabilitatea:la ridicarea unei lansete de pe rodpod nu caraie toti senzorii ca se dezechilibreaza rodpodul
7. Pretul
8.Arata mai bine ;)

Am prins o furtuna la unguri...singurele rodpoduri care au ramas in picioare pe ponton (unde nu se pot prinde tot felul de cuie de cort la rodpod ;),gen ,,anchors'') au fost Daiwa ;)
chiorean alin
senior member

Mesajde ghitighiusan » 31 Ian 2011 16:40

chiorean alin scrie:Daiwa:

1. Volum la transport mai mic
2. Mult mai robust , decat tzeava aia vopsita de la sky prefer un inox desi destul de prost ca si calitate.
3.Lipsa oricarui plastic,suruburi, sisteme de ghidaj, totul de inox
4.Adaptabilitatea rapida la 3 sau 4 lansete ( posturile de la suporti culiseaza pe bara, usor se poate scoate unul si astfel se transforma in unul cu 3 posturi din 4)
5.Unul foarte important: in cazul in care se pescuieste cu 3 lansete swingerul, hangerul de pe mijloc nu cade pe bara de centru ca si la sky ( o chestie foarte enervanta )
6.Stabilitatea:la ridicarea unei lansete de pe rodpod nu caraie toti senzorii ca se dezechilibreaza rodpodul
7. Pretul
8.Arata mai bine ;)

Am prins o furtuna la unguri...singurele rodpoduri care au ramas in picioare pe ponton (unde nu se pot prinde tot felul de cuie de cort la rodpod ;),gen ,,anchors'') au fost Daiwa ;)

1.Si 1 kg d mercur are volum mai mic la transport. :D
2.Ei uite ca eu prefer o tzeava de calitate in locul unui inox de proasta calitate. :D
3.Toate plasticaraiele alea, la o exploatare normala si de bun simt, rezista cat inoxul tau. ;-)
4. Daca voiam un puzzle, imi luam asa ceva. :D
5. Aici esti restrictiv, ideea este ca majoritatea prefera varianta cu 4 posturi. ;-)
6.Renuntza la zurgalai si clopotzei, ia niste avertizori de calitate, un set de butt rest pe masura si nu o sa mai aceasta problema. ;-)
7.Si-aici e simplu, n-ai bani de sky...te multumesti cu daiwa. ;-) Apropos...o stii pe-aia cu strugurii acrii ? :D
8.Nu intotdeauna ceva ce luceste e mai valoros,mai frumos sau mai bun.Dupa cum te vad de inamorat de el, te si vad cu el breloc la chei. :D

Am prins si eu furtuni puternice si nu am avut nici cea mai mica problema. ;-)
Iti dau un pont cum sa-l folosesti pe ponton pentru partidele in care prinzi vreme nasoala.Anchors, 4 holsuruburi si 4 saibe nu te costa mai nika. ;-)
ghitighiusan
veteran

Mesajde marius.tim » 31 Ian 2011 19:22

Eu sint cu inoxurile si de aceea am luat modelul din inox.Nu am nimic cu restul de rod-poduri,cred ca este o chestie de gust.Nu se poate compara cu sky,ca nu face parte din aceeasi gama.Ca stabilitate,cum zice Alin am luat doua furtuni cu el,care mi-au maturat lansetele de pe rod-pod care a ramas bine merci in picioare pe ponton.L-am dat, pentru alt model tot din inox,foarte asemenator cu Solar. ;-) asa ca pentru unii inox,pentru altii plastic si aluminiu,fac amandoua cam aceesi treaba foarte bine. :lol:
Team Select Bait Romania
marius.tim
veteran

Mesajde chiorean alin » 31 Ian 2011 20:00

ghitighiusan scrie:
chiorean alin scrie:Am prins si eu furtuni puternice si nu am avut nici cea mai mica problema. ;-)
Iti dau un pont cum sa-l folosesti pe ponton pentru partidele in care prinzi vreme nasoala.Anchors, 4 holsuruburi si 4 saibe nu te costa mai nika. ;-)

Acuma decat sa ma plimb si cu masina de gaurit sa dau holsuruburi prin pontoane ...

:roll:
chiorean alin
senior member

Mesajde ghitighiusan » 31 Ian 2011 20:52

Ajunge si o surubelnitza daca e prea mare deranjul. :D
ghitighiusan
veteran

Mesajde marius.tim » 31 Ian 2011 21:11

Daca-i pana acolo,rezolvi usor shi cu patru prapadite de cuie,care le arunci dup-aia,dar nu asta este ideea. :lol: dupa mine ca si calitate,stau amandoua bine merci,dar cu utilitatea e un mare plus la Sky ca e mai versatil.la stabilitate Daiwa are alt plus,asa ca what a fuck,nu-s la fel ,dar fac treaba buna amandoua.
Team Select Bait Romania
marius.tim
veteran

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Discutii generale