De unde imi cumpar lanseta...si care isi merita pretul!

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde Ioan Daniel » 18 Feb 2011 14:24

Acum ...toata lumea vb frumos ..ba de o lanseta..ba de un ansamblu anume..Parerea mea ca ca tine 90 % de indemanare..poti sa ai orice bat daca nu stii..degeaba.Nu il cunosc pe Silviu dar as paria ca arunca cu orice bat distante foarte mari.Nu poti sa iti cumperi un Century si sa speri ca in cateva luni de antrenament arunci asa departe.Ma uitam la un magazin din anglia..un greys...380 de lire..aceiasi lanseta in spania...doua sute si ceva de euro...pe aceiasi pagina in anglia o lanseta x xx..in spania 460euro......http://www.chronocarpe.com/canas-c-22.h ... ...Torsion 469 de euro...free spirit hi-s 200 449...(ce dreq are noul torsion?).Ar trebuii sa ma gandesc ca fiind la un pret apropiat de free spirit...au cam aceleasi caracteristici(calitati)?
Toti isi lauda marfa....a lui e mai buna..a lui e asa si pe dincolo.Cine recunoaste ca a dat o gramada de bani pe o lanseta care de fapt ..e doar un bat de clasa medie..Nimeni!
Inteleg ca sunt interese...afaceri...dar oare nu ar trebuii sa fii cinstit si sa ..prefer sa ma opresc aici...
Stiu ca sa discutat de foarte multe ori pe tema asta...am vazut vazut un material legat de firele de pescuit...foarte interesant si zic eu de foarte mare ajutor pentru pescarii de crap... "Fire de crap" de Vlad Pavlovici...
pe care tin sa il salut si sa i multumesc pe aceasta cale.
Nu vreau sa am bani cu carul... vreau un crap..cam cât...mâgarul:P
Ioan Daniel
junior member

Mesajde maiden » 18 Feb 2011 16:34

Domnule, e ca in orice domeniu, asa-i si cu masinile, asa-i si cu boxele audiofile, cu amplificatoarele, cu armele de foc, cu bricegele, cu bicicletele, cu femeile...etc.

Depinde de unde le iei, cat iti plac, cat te tin, cat te satisfac...da de cat le satisfaci tu....si evident, de cat de repede te plictisesti de ele!! :lol:

La asa intrebare, asa raspuns!! Sanatate maxima!!
Daca peşte nu e, nimic nu e !!! :))

Multe sfaturi utile cu privire la forum, si nu numai, găsiţi AICI
maiden
Moderator

Mesajde Ioan Daniel » 18 Feb 2011 19:15

Nu era o intrebare...vroiam doar sa dezvolt un subiect...si asteptam pe altcineva sa ma completeze. :D
Sa`mi fie iertata indrazneala de a deschide acest subiect...asa ca se poate inchide.
Nu vreau sa am bani cu carul... vreau un crap..cam cât...mâgarul:P
Ioan Daniel
junior member

Mesajde vulc ovidiu » 09 Mar 2011 00:29

Ioan Daniel scrie:Nu era o intrebare...vroiam doar sa dezvolt un subiect...si asteptam pe altcineva sa ma completeze. :D
Sa`mi fie iertata indrazneala de a deschide acest subiect...asa ca se poate inchide.

Salut Daniel
Nu trebuie sa te superi pe rapunsurile la chestiunea pusa de tine. Nu sunt de acord cu astfel de raspunsuri "in raspar" si cred ca de fapt ai ridicat o problema serioasa, aceea a preturilor corecte pe tehnologia de pescuit. Daca unii se sifoneaza e problema lor. Cred ca sunt multi pescari buni (nu ma consider un pescar bun) care nu dispun de sume mari si nu isi permit sa risipeasca banii pe care ii au.
Nu, pretul nu reflecta intotdeauna calitatile reale ale unei lansete de pilda. Nu orice lanseta de 20 de milioane lei vechi isi merita banii. Un Hi-S sau un FMJ probabil ca isi merita banii, dar un Torsion nu prea cred. Da o cautare pe acest forum, pe undeva explica foarte clar Vlad Pavlovici relatia dintre pretul de vazare si valoarea reala a unei lansete. Vlad e un tip ok, stie ce vorbeste si nu vorbeste din auzite.
Numai bine
Ovidiu
vulc ovidiu
member

Mesajde msimarian » 10 Mar 2011 09:45

Pretul unei lansete nu poate garanta calitatea,cum spune si colegul Ovidiu.De multe ori se plateste firma si multi dau o gramada de bani pe anumite lansete,numai pentru a fi " la moda ",iar dupa o anumita perioada ajung la concluzia ca nu este ceea ce asteptau de la acestea.Consider ca inainte de a achizitiona o lanseta trebuie incercata iar cea care corespunde si satisface asteptarile pescarului trebuie achizitionata,chiar daca nu este nu stiu ce marca sau nu stiu cate sute de euro.
FIR INTINS!
msimarian
junior member

Mesajde filica » 10 Mar 2011 18:50

nu-s de acord--cred ca se justifica parte din pret in calitate si invers
niciodata n-am vazut unul c-un infinity akn sa vina la altul cu "d carp"sa-i propuna ranjind un schimb prietenesc!!cum n-am vazut inca cu torsion sa le schimbe pe prodigiy,,...sau chiar Tsi (care nu-s asa cunoscute),sa fie schimbate pe"litle speed"--astea ultimile in cazul Tfg!!
cred ca cine-ar face asta ar fi un fel de Danila Prepeleag--pt ca doar ala a dat vaca si s-a ales c-o punga!! ;-)
filica
veteran

Înapoi la Discutii generale