Exista vreo explicatie logica...?

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde gby_c-ta » 29 Mar 2011 22:38

Domnilor pescari,
Incep prin a-mi cere scuze daca s-a mai discutat despre subiect deoarece am vazut ca daca un incepator sau nu numai, pune o intrebare " de gradinita"..., vine imediat cel putin un "profesionist" care ii da "raspunsul " :"vezi ca s-a mai discutat..., urmareste in cele 150 - 200 de pagini ale acestui forum,... si nu ne mai plictisi pe noi cu amanunte despre acest lucru.." Noroc ca mai sunt administratorii forumului si alti pescari de bun simt care, asa cum ii sta bine unui "invatator" ,au rabdare cu toti elevii...
As vrea sa va supun atentiei un subiect, care pe mine ma pasioneaza de ceva vreme, si anume boilles-urile, sau mai bine zis pescuitul cu bile.
De obicei merg pe o balta in care porumbul este no.1. Alta posibilitate nu am.Se nadeste cu sacii... Doua zile de pescuit, inseamna cel putin UN SAC, ( vorbesc serios) de boabe de porumb arucate din barca. Regulamentul baltii permite acest lucru, contra unei sume de 10 ron.Balta are foarte mult kteno,( este foarte mult stuf), dar are si romanesc. Sunt pescari care de doi ani se chinuie sa invete crapul la bile... unii dintre ei au magazine de pescuit si folosesc bile adevarate de la firme consacrate, dar... pana in prezent nu am auzit ca vreunul sa prinda la bile. Acelas lucru l-am incercat si eu, cu toate tipurile de bile de pe piata.De ce tin neaparat sa prind la bile...? pentru ca foarte rar se prinde un peste peste 10 kg. Stiu ca, crapii mari se prind in general la bile. Am inteles ca asta este momeala care face diferenta, si va cred pe cuvant.Anul trecut aproape ca am renuntat. De obicei nadesc si cu bile, pentru ca o lanseta o am tot timpul pe boilles, dar degeaba... Care sa fie explicatia acestui fapt ? Daca o avea vreo explicatie logica...???!!! Se poate oare ca pestele sa fie invatat numai pe hrana naturala si porumb si sa ignore in totalitate, delicioasele bile..Unele sunt atat de bune ca imi vine sa musc si eu din ele...
Sunt foarte inversunat pe acest subiect, pentru ca am vazut tot felul de personaje, care cu doua amarate de boabe de porumb inmuiate in apa, reusesc sa-si umple portbagajele, si unul care sta noptile facand tot felul de calcule de continut proteic ale bilelor, si weekend-urile in bucatarie, se uita neputincios cum se goleste balta de peste, fara ca personajele respective sa depuna vreun minim de efort,... si nu vorbesc din invidie pentru ca am prins si eu, dar doar la porumb... [/b]
gby_c-ta
junior member

Mesajde dan-h » 29 Mar 2011 23:23

Am fost si eu pe o balta unde nu se prindea niciodata crap la boiles iar eu se pare ca am avut boilesul care trebuia si am reusit sa prind un crap . Uneori si norocul conteaza , dar pt. a avea rezultate nu doar un peste prins la intamplare eu iti fac cateva recomandari . Boilesurile Fresh de la Dynamite , in special cele pe baza de peste sau squid dau rezultate foarte bune . Cel mai important lucru in cazul tau este sa stai cel putin 2-3 zile pe balta si sa nadesti periodic dimineata si seara cu boilesuri . Abia dupa 2-3 zile vei prinde crap garantat de pe acel loc la boilesuri . Trebuie mult timp si rabdare dar rezultatele nu vor intarzia sa apara . Alte boilesuri cu care am prins bine pe balti unde se pescuia mai rar pe bile au fost Senzor 1016 si Impactul - solubile . Incercarile care s-au facut pana acum pe bile probabil au fost facute razlet si sporadic , au fost ca o picatura de apa intr-un ocean . Interesant ca pe baltile obisnuite la porumb am prins cu boiles de peste sau squid , nu pe arome de porumb sau capsuna cum probabil se asteapta multi pescari si probabil fac marea greseala de a nu incerca si boilesurile pe baza de fishmeal .
Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii
dan-h
senior member

Mesajde udvarhely » 30 Mar 2011 08:35

incerca ,la prima nadire cu porumb si cateva bile sparte,pelete,in a doua zi mareste cantitatea de boiles,si asa mai departe pana nadesti numai cu boiles dar sa NU PESCUIEST PE LOCUL NADIT in acele zile cand obisnuiesti crapul la bile, si o sa vezi diferenta, spun asta din experienta asa am procedat pe o acumulare unde nimeni nu pescuia la boiles,dupa ce sa obisnuit, prindem constant in fiecare saptamina si numai la bile,sa intamplat ca sau asezat pe locul meu si nu prindeau nimic cu porumb , numai sa ai timp sa faci lucrul asta :D si spor la treaba
udvarhely
senior member

Mesajde rapy » 30 Mar 2011 09:44

Poti incerca sa pui la carlig un pop-up mic galben langa o bila botom (snowman) sa-i maresti flotabilitatea si sa file mai ridicata putin decat restu nadei de pe patul de nada. Ai zis ca este mult ten asa ca teoretic ar trebui sa o ia pe asta prima.
Cosmin Nistea
Xtreme Carp Team
rapy
veteran

Mesajde gby_c-ta » 31 Mar 2011 13:01

V-as ruga, daca se poate sa-mi spuneti si mie, cam cat lichid se pune la un kg de mix, la fabricarea boilles-urilor solubile si tari ? ... Si daca laptele de porumb si SPD-ul se impaca cu faina de peste, in compozitie ?Cu scuzele de rigoare pentru administratorii forumului, pentru ca se pare ca discutia se refera la o alta sectiune. Va multumesc!
gby_c-ta
junior member

Mesajde Cucu Ionel » 31 Mar 2011 17:23

La solubile, cam 400 ml. La tari intra cam 8 oua. Spd si laptele de porumb (multi carcotasi zic ca-i unu' si acelasi lucru de fapt ;-) :lol: ) se impaca bine cu faina de peste! ;-) :D
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru
Cucu Ionel
senior member

Mesajde odoctee » 31 Mar 2011 21:14

balta de care vorbesti este cumva topraichioi?
odoctee
veteran

Mesajde gby_c-ta » 01 Apr 2011 18:07

Da Sa nu zici ca si tu ai prins acolo la bile de i-ai rupt gura ....????? Eu ma refer la un pescuit exclusiv la bile, in care si nadirea sa se faca cu bile si nu sa nadesti 100 kg de porumb, iar la una din cele 3 sau 4 lansete intamplator sa reusesti sa scoti un crap. Accidental si eu am prins inclusiv la Dunare, cu niste bile facute de mine la inceput, cand le faceam cu apa iar mai apoi le fierbeam :).... Cica eu faceam boillesuri.... sa nu radeti dar acum vreo doi ani asa incercam sa le fac...Multumesc pentru raspuns.
gby_c-ta
junior member

Mesajde odoctee » 01 Apr 2011 21:54

l-am omorat la bile, genocid curat, luat tot acasa, 100 - 150 kile numai crap pe aroma de s&o cate 5,6 kg de solubile..... no comment
odoctee
veteran

Mesajde odoctee » 01 Apr 2011 22:01

e inca 1 aprilie...... no offence :lol:

topraichioi-ul e o balta f dificila ( si din prisma milului) sa faci un pat de bile nu e greu distanta nefiind o problema insa nadirea excesiva cu porumb si in cantitati industriale + omniprezenta tenului ingreuneaza o partida asa cum vrei tu (care trebuie sa fie musai de macar 72 ore)
nu am prins crap la bile , la pop up da (insa castraveti)
cred ca ceea ce vrei tu este realizabil insa trebuie ales f atent locul ;-)
o seara placuta, din tulcea, adrian.
odoctee
veteran

Următorul

Înapoi la Discutii generale