UN alt fel de a povesti o zi de pescuit.

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde bogdanov » 06 Apr 2011 09:22

zenhor scrie:Superba povestire!

Mai ales cand esti plecat prin alte tari si Delta e atat de departe.
Mi-am jurat de cand am fost prima data in Delta ca voi merge minimum o data pe an acolo...am cam fost de 3 ori pe an de-atunci. Sper sa fac cumva sa reusesc si ajung si anul asta.

Momentele banale dar pe care le-ai punctat atat de bine imi creeaza in dor enorm de un pescuit in Delta.
Sunt sigur ca senzatia pe care o am acolo nu o pot avea pe niciun alt lac, oricat de celebru din lume.
Mi-e dor de linistea de-acolo, de emotia pe care o ai la fiecare trasatura(de cele mai multe ori e un caras sau un biban dar poate fi si captura vietii), de adunatul de lemne pentru foc, de tuciul pentru mamaliga, de cautarea unei zone propice pentru baie(anul trecut pe 26 septembrie faceam baie in Dunare), de explorarea locurilor de pescuit, de alternarea momelilor sau a modurilor de recuperare a nalucilor, de bucataria de campanie si de spritul pe malul Dunarii la orice ora din zi si din noapte(in special noaptea, mai ales in cele cu luna plina).
Nu ma mai gandesc ca ma ia disperarea.

@bogdanov: incearca sa mai pui pe forum amintiri de genul asta. Spatiu e destul si mi se pare ca ai gasit si combinat destul de bine cuvintele pentru a reproduce o stare atat de greu de reprodus.

Felicitari!

Iti multumesc Zenhor pentru aprecieri
Da, Delta e un loc special. Merg acolo de mai bine de 30 de ani cu regularitate. E ca un pelerinaj la Mecca, pe care trebuie sa-l fac sa-mi incarc bateriile, sa ma "desprafuiesc" de Bucuresti. Pot spune ca in toata perioada asta am strabatut-o-n lung si-n lat, in crucis si-n ras crucis. Dar, de fiecare data spectacolul oferit de batranul Danubiu e unul nou, mai e ceva de vazut, de descoperit. Daca ar fi sa insir toate locurile de tabara, canalele pe care am fost, locurile, intamplarile, ar iesi un mic roman.
Si da, serile de la tabara, cu un spritz sau cu o tarie pe dinainte, sporovaiala de langa foc, sunt de ne uitat. Sau veghea lansetelor pana noaptea tarziu, cand ai impresia ca Luna sta sa se pravaleasca peste tine tragand dupa ea intreaga Cale Lactee.
Poate am sa mai asez aici ateva din amintiri, dar, asa cum am spus mai sus, sunt cam lenes cu condeiul, in fine, cu tastatura.
Anyway, tinem aproape.[/quote]
bogdanov
new member

Mesajde andita66 » 23 Aug 2011 10:48

Felicitarile mele ,ai un talent extraordinar domn'le,parca am fost implicat in actiune,mai mai ca am gustat si din cafea.Sper sa mai postati asemenea povesti care sunt cu adevarat frumoase. Respect si fire intinse
prindeti si eliberati,si nu o sa regretati!!!
andita66
junior member

Mesajde marian.c » 23 Aug 2011 18:50

Poate margi cu noi pe 17 septembrie. S a vezi dupa o saptamana ce roman iese. Vb la telefon.
marian.c
senior member

Mesajde bogdanov » 26 Sep 2011 12:37

marian.c scrie:Poate margi cu noi pe 17 septembrie. S a vezi dupa o saptamana ce roman iese. Vb la telefon.

Marinica tata, da, cred ca voi merge cu voi pe 17. He, he he da ce spun eu ca voi merge, cred ca tot vodka aia e de vina ca am si mers si ne-am si intors. Si.... L-am RUPT ca sa zic asa pe mustacios, Mai ales matale. A fost o saptamana pe cinste, o partida de pescuit formidabila . Capturi multe si mai ales MARI. Ei, si acum nu mai spun nimic. Da, va iesi si povestea acelei saptamani frumoase, da' tre' sa se "coaca". Acum nici macar "in parg" nu e. Inca "diger" momentele de saptamana trecuta, drilurile, si serile la gura sobei (a se citi focul de langa corturi) cu vodka, tzuica sau sucul (bleah) lui Adrian pe dinainte.
O zi minunata stimabile! :D
bogdanov
new member

Mesajde marian.c » 27 Sep 2011 19:56

Inca mai aud statia piuind pe muzica lui George Nicolescu http://www.youtube.com/watch?v=VUOmvW25OIk
O saptamina de vis si asteptam povestea.
Povestea cu 4 nebuni in Cetalghioi.
marian.c
senior member

Mesajde bogdanov » 27 Sep 2011 21:44

marian.c scrie:Inca mai aud statia piuind pe muzica lui George Nicolescu http://www.youtube.com/watch?v=VUOmvW25OIk
O saptamina de vis si asteptam povestea.
Povestea cu 4 nebuni in Cetalghioi.

Marinica tata, vad ca vrei cu tot dinadinsul vrei sa te fac vedeta.
O sa vina si povestea, deja s-a creionat asa, cate ceva, incepe sa se vada luminita de la capatul tunelului. Da deh, scrisul e ca, constipatia. Cand crezi ca te trece, nu mai vine. Asa ca, purintica rabdare mon cher. Si, fire-ntinse!
bogdanov
new member

Anterior

Înapoi la Discutii generale