"Belgianu"cucereste Franta!!!

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde mario_kempes10 » 25 Apr 2011 12:09

O partida de vis realizata de Razvan "belgianul" in Franta.
Mai jos aveti povestirea lui, asortata cu superbele exemplare de crap puse pe saltea.
Felicitari Razvane !!! ;-) :D

Nu stiu cum sa incep sa va povestesc ,sincer ,inca sant socat dupa partida avuta .Sincer ,cred ca nici un pescar de crap nu putea sa viseze la o asemenea partida ,nici eu nu m-am asteptat la asa ceva mai ales ca anu trecut am fost pe acelasi loc si exact in aceeasi perioada ca si acum si atunci am avut doar 25 de trasaturi iar cel mai mare crap atunci a fost de 18 kg cu diferenta ca atunci dupa 3 zile de pescuit au inceput sa depuna .
De data asta cand am plecat la drum speram sa ajung macar la cca 35-40 de trasaturi si dupa 2 telefoane date la patronul baltii in decursul a doua saptamani sperantele cresteau pe zi ce trece pt ca se prindea prost,odata ajuns la balta dupa o noapte intreaga de condus (650km) constat ca pescarul care a pescuit in saptamana premergatoare plecase acasa cu o zi inainte ,acum ,nu stiam la ce sa ma astept pana cand a venit patronul si mi-a zis ca omu ce abea plecase avusese 48 de runuri cu cel mai mare peste prins de 22kg si ca a trebuit sa plece acasa,pt mine a contat mult ca omu a plecat cu o zi inainte deoarece zona in care se pescuieste de pe acel loc a fost linistita timp de 24 de ore .Asa ca m-am apucat de treaba sa descarc camioneta.

Imagine

Dupa cca 4-5 ore de munca de instalat am decis sa intru pe lac cu barca sa nadesc masiv si sa instalez markerele dupa care am decis sa ma odihnesc 2-3 ore dupa amiaza si sa incep pescuiala pe la 7-8 seara !

Imagine

Am decis sa nadesc pe 3 linii continue dintr-un mal in altul cu distante de 10 m intre linii astfel incat noaptea cand plantam cu barca tele sa nu am probleme ca m-am pacalit cu distanta ,doar ziua sau seara intram cu barca mare pt a nadi !
La nada m-am hotarat sa iau bile si o amestecatura de porumb cu orez, tiger nuts si pelete de canepa ,cand am fiert porumbul si orezul i-am adaugat pt indulcire nu zahar ,ci bomboane de supt de portocale !! :D ,hmmmm,cand am deschis capacul avea un miros superrrrrr !!! De altfel am mai adaugat ulei de canepa ,o aroma de squid si inca ceva melasa si pe langa toate astea am mai adaugat ceva pasta de mix solubila ramasa din mixul cu care facusem bilele si din toate astea a iesit ce a iesit pe parcursul partidei ! 8)
Imagine
Imagine
Primii pesti au inceput sa apara la nici o jumatate de ora dupa ce terminasem cu plantatul lansetelor ,am inceput cu unu de 5kg dupa care la nici o jumatate de ora a intrat primul de 19.2 kg,pt mine un lucru foarte important a fost ca locul a stat mai mult de 24 de ore linistit dupa care nadirea facuta pe la pranz de mine + alte cateva ore am lasat locul linistit pt a da incredere pestelui !

Imagine

In prima noapte nu am reusit sa intru in cort nici macar 2 minute ,la fiecare 30-45 de min trasatura,abea terminam sa duc lanseta cu barca tele ca hop tragea la alt bat ,foarte important a fost ca nu am intrat cu barca mare pe lac altfel deranjam pestii pe cand cu barcuta tele a mers snur si discret !!
Deci de sambata seara si pana luni spre marti noapte nu am dormit deloc ,intre timp vecinul pescar nu-i venea sa creada ce vede ,un pescar constant al baltii care vine de 2-3 ori pe an a spus ca nu a vazut asa ceva de cand vine el aici ,mai in gluma mai in serios vazand ca se ingroasa gluma pe partea mea si ca incetul cu incetul nu pot face fata l-am invitat sa vina sa stea cu mine si asa ne ajutam unu pe altul ,omu nu a stat pe ganduri si in mijlocul noptii(duminca noapte) si-a mutat tabara langa mine avand deschidere destul de mare de pe locul meu pt a putea pescui pe locul lui .
Abea spre marti la pranz sau potolit lucrurile si am hotarat sa ma odihnesc ,intre timp vecinul incepuse sa prinda si el dar pana atunci a fost aproape liniste pe locul lui din cauza trasoarelor de nadire care le-am facut sambata :D ,a reusit sa prinda un 18.5 si un 18.9 kg si inca cativa intre 5 si 15 kg .Dupa ce m-am odihnit pana marti seara pe la ora 18.00 vine si ma intreaba ,ce faci? Iar te duci sa tragi niste trasoare? :roll: sigur ca da i-am raspuns ,pusese botul dar ii trecuse repede pt ca stia ca i-am oferit sansa de a prinde in prealabil cand am stat sa ma odihnesc si ca sa ma potoleasca dupa ce am terminat cu naditul pe locul meu el prinde unu de 21.3 kg pe locul lui :lol: :lol: ,sincer va spun ca dupa ce a prins pestele asta in noaptea urmatoare a mai prins doar 4 crapi pe locul lui dupa care i-am pus capacul final pana sambata ,in fiecare zi constant am tras 3 linii de nadire si el a mai prins exact o.........peste ! :) .
Per ansamblu am avut o partida de poveste ,am avut in 2 cazuri odata triple run si inca odata 4 lansete toate plecate ,a venit vecinul sa ajute dar cat........la cele 4 plecari odata (nu toate odata) in interval de 5-8 minute au fost dupa ce eram amundoi in apa ocupati au plecat si celelalte 2 bete ,la 2 din 4 plecari au fost dusi pestii ,este imposibil sa faci fata la asa ceva :shock:

Iata cateva poze cu capturi si alte poze !

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Uffff,in sfarsit si un comun :D :D

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Luna plina

Imagine

Imagine
Imagine
In continuare poze

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Poze,seria a3a :)

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Oooops,inca un comun :D

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Pestele asta l-am mai prins si anu trecut ,atunci avea 17.8 kg,acum doar 16.9 kg !!
Imagine

Imagine

Imagine

iar asta a fost ultimul crap mai mare ,vineri spre seara

Imagine

Va urez tuturor un paste fericit si capturi cat mai mari !!
Imagine "TAURUS CARP TEAM"
mario_kempes10
senior member

Mesajde DODO27 » 25 Apr 2011 18:43

Felicitari Razvane!
Asta da!
Pestele care lupta impotriva curentului, moare electrocutat!
DODO27
member

Mesajde Jonny Leordean » 25 Apr 2011 19:05

Bv Razvane, felicitari.....in zilele alea cu luna plina au mancat f bine, si eu am avut cateva partide insa scurte, da cu multa activitate.Cand mai treci pe la ,,noi" anunta-ma,nu vreau sa iti mai faci de cap doar de unul singur :))
Emotion, passion, la peche c'est tous ça
Imagine
Joo Carp Team - 0637872536
Jonny Leordean
member

Mesajde tudor oprescu » 26 Apr 2011 11:28

Wow, incepe bine sezonul asta. Bravo Razvane.
tudor oprescu
Moderator

Mesajde chiqui2k4 » 26 Apr 2011 19:04

Felicitari Razvane.A iesit super saptmana pe bellebouche.Roberto nu a mai venit.
Cristi.
chiqui2k4
member

Mesajde ochirosii » 26 Apr 2011 20:24

chiqui2k4 scrie:Felicitari Razvane.A iesit super saptmana pe bellebouche.Roberto nu a mai venit.
Cristi.

Salut,din pacate nu a mai venit ,apropo,ti-am luat eu locul in iunie :mrgreen: ,pacat ca nu poti merge din cauza serviciului dar te asigur ca pierzi o super partida ;-)
ochirosii
veteran

Mesajde chiqui2k4 » 26 Apr 2011 20:35

Foarte bine Razvane.Tot singur o sa mergi?Poate am mai mult noroc anul ce vine.
chiqui2k4
member

Mesajde chiqui2k4 » 26 Apr 2011 20:50

Dar cu batul ala siguratecce faceai cu el :mrgreen: ? Dupa cum pare indreptat...direct in rezervatie :lol:
chiqui2k4
member

Mesajde ochirosii » 26 Apr 2011 21:10

chiqui2k4 scrie:Dar cu batul ala siguratec ce faceai cu el :mrgreen: ? Dupa cum pare indreptat...direct in rezervatie :lol:

Am dat pe partea mea la 0.6 cm adancime la cca 80 m distanta ,nu am avut cum sa ma duc mai departe pt ca nu aveam nailon de ajuns pe mulineta :mrgreen: + vecinul de stand, un francez .......nu m-am putut misca in libertate ! :D
ochirosii
veteran

Mesajde Marcosar » 27 Mai 2011 20:16

heel mooi.Felicitari
Marcosar
junior member

Următorul

Înapoi la Discutii generale