Nu ezitati

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde ProoFf » 17 Iul 2011 08:23

Am observat ca raspundeti cam greu daca pun intrebari scurte si de multe ori.
Asa ca va spun cate intrebati am eu in minte sa nu deschid topic pt. fiecare
Cand raspundeti puneti cifra intrebari in fata.

1.Exista montura care sa ridice doar carligul in sus la lansare (sa nu stea culcat pe fundul malos de exemplu) . Daca da , spunetimi-o va rog cu explicati. -- Daca nu atunci cum as putea sa se ridice doar carligul.

2.Am o lanseta de 1,80 ce spuneti as putea sa ii pun o pluta si sa pescuiesc cu ea la 35 m. (Asta as face-o mai mult ca sa scap de pamantul cu fundul malos doar ca ar trebui sa stiu inaltimea apei ...)

3.De cate grame sa pun o pluta la batul de 6m ?

4.Daca raspunsul este da la intrebarea nr.2 atunci de cate grame sa fie pluta sau cat de mare(Daca raspunsul e nu atunci ignorati aceasta intrebare)

5.Ce carlig sa folosesc la cea de 6m (ce nr.)?

Cam atat am in minte acum.
Daca ajuta prima intrebare este despre lanseta de 3,60 nu tot cea de 1,80

Multumesc
ProoFf
junior member

Mesajde Jonny Leordean » 17 Iul 2011 09:50

ProoFf scrie:Am observat ca raspundeti cam greu daca pun intrebari scurte si de multe ori.
Asa ca va spun cate intrebati am eu in minte sa nu deschid topic pt. fiecare
Cand raspundeti puneti cifra intrebari in fata.

1.Exista montura care sa ridice doar carligul in sus la lansare (sa nu stea culcat pe fundul malos de exemplu) . Daca da , spunetimi-o va rog cu explicati. -- Daca nu atunci cum as putea sa se ridice doar carligul.

2.Am o lanseta de 1,80 ce spuneti as putea sa ii pun o pluta si sa pescuiesc cu ea la 35 m. (Asta as face-o mai mult ca sa scap de pamantul cu fundul malos doar ca ar trebui sa stiu inaltimea apei ...)

3.De cate grame sa pun o pluta la batul de 6m ?

4.Daca raspunsul este da la intrebarea nr.2 atunci de cate grame sa fie pluta sau cat de mare(Daca raspunsul e nu atunci ignorati aceasta intrebare)

5.Ce carlig sa folosesc la cea de 6m (ce nr.)?

Cam atat am in minte acum.
Daca ajuta prima intrebare este despre lanseta de 3,60 nu tot cea de 1,80

Multumesc

1. Exista astfel de montura, nu una ci mai multe, sunt monturile facute cu popup.de exemlplu daca ai mal cum zici tu atunci pe montura inline care o folosesti , elicopter sau oricare alta, ii adaugi un popup si il echilibrezi cu o alica de plumb pentru a nu ridica popupul decat cat trebuie.
2. In primul rand este un bat neadecvat pentru asa ceva, fiind scurt te va dezavantaja la lanseuri, in al doilea rand totusi pentru a reusi sa dai pana la 35 de m cu ea, ai nevoie de un fir f subtire pe tambur si o pluta destul de grea.Adancimea apei o cauti prima data cu un marker sau prin alta metoda si abia apoi reglezi pluta.
3. Poti pune ce pluta vrei tu,in functie de apa pe care pescuiesti, balta rau insa dupa mine la un bat fin merge o pluta fina de mic gramaj pana in 1,5 g.
4. Ti-am raspuns in raspunsul 2
5. Banuiesc ca dai la caras cu ea , un carlig de la 12 - 18 e bun.
Emotion, passion, la peche c'est tous ça
Imagine
Joo Carp Team - 0637872536
Jonny Leordean
member

Mesajde ProoFf » 17 Iul 2011 11:24

1.Da am inteles dar eu as vrea sa se ridice cu o boaba de porumb de exemplu (Pe lacul unde pescuiesc in principal pesti nu trag la boiles sau poate putin dar cel mai mult la porumb) , Dar mersi de sfat.

2.M-a lamurit careva ca sa ma mut pe Match cu fir scufundabil.
Apoi pot sa dau si mai departe cu ea dar nu am fir pe tambur (numa 50m :P)

3.Pana acum am folosit de 2g. Am sa incerc si mai mica.

5.Eu am folosit 12 pana acum si am scos 7 carasi de 15 cm :P pescuind la o distanta de 11 m (cu batul de 6 m)

Multumesc ca ai raspuns.

Ce zici e bine ce fac pana aici macar ?
Daca e ceva ce nu crezi ca e bun zi-mi.
Apoi sa imi dai un site de unde sa iau montura elicopter.
ProoFf
junior member

Mesajde Jonny Leordean » 17 Iul 2011 15:47

ProoFf scrie:1.Da am inteles dar eu as vrea sa se ridice cu o boaba de porumb de exemplu (Pe lacul unde pescuiesc in principal pesti nu trag la boiles sau poate putin dar cel mai mult la porumb) , Dar mersi de sfat.

2.M-a lamurit careva ca sa ma mut pe Match cu fir scufundabil.
Apoi pot sa dau si mai departe cu ea dar nu am fir pe tambur (numa 50m :P)

3.Pana acum am folosit de 2g. Am sa incerc si mai mica.

5.Eu am folosit 12 pana acum si am scos 7 carasi de 15 cm :P pescuind la o distanta de 11 m (cu batul de 6 m)

Multumesc ca ai raspuns.

Ce zici e bine ce fac pana aici macar ?
Daca e ceva ce nu crezi ca e bun zi-mi.
Apoi sa imi dai un site de unde sa iau montura elicopter.

Daca vrei sa folosesti porumb si nu boiles nicio problema, pui intre doua bobe de porumb spuma flotanta si gata, ai montura plutitoare. In rest daca tu esti multumit de rezultate nu am ce comenta cu exceptia firului de pe tambur, trebuie neaparat sa pui fir pe tambur pt ca cu 50 de metri de fir nu faci nimic, nu sti niciodata cand intra ,,ala mare " si daca nu ai fir pe tambur risti sa il pierzi.Numa bine si fir intins!
Imagine
Jonny Leordean
member

Mesajde ProoFf » 17 Iul 2011 17:36

Firul aveam in plan sa il schimb mai de mult dar tot uitam .

4 intrebari mai am : Cum aplic aceasta spuma flotanta ? (Montura mea nu e cu fir de par , montura fir de par necesita fir de forfac iar la magazin zice ca nu a auzit de el)
Daca as aplica montura fir de par fac vartejul si apoi pun un plumb culisant de 40gr. ar fi buna montura ?

Care e diferenta intre fir de forfac sau fir textil ?

Nu se dizolva aceasta spuma flotanta ?
ProoFf
junior member

Mesajde Dan Cristian » 18 Iul 2011 11:46

Fa-ti timp sa vezi filmul de mai jos, o sa gasesti o gramada de raspunsuri si idei noi, legate de nelamuririle tale. Si vezi ca s-a lansat si partea a doua a filmului.

Vizionare placuta.

http://www.crap.ro/forum/phpBB2/viewtop ... ul+tuturor
Dan Cristian
veteran

Mesajde ProoFf » 18 Iul 2011 13:18

Bun lasa am luat legautra intr-un fel cu un pescar bun .

Am sa pun niste bilute plutitoare (flotante) dar cred ca voi face din lanseta de 1,80 in match.

Am mai vazut filmul 1 data nu prea ma intereseaza pe mine de boiles-uri .

Eu voi pescuit cat de cat clasic : Am 3 bete : Lanseta de 3,60 : Carlig (fara fir de par)plumb 40 gr. , bilute flotante (Doar porumb si viermi o sa pun pe ea asa sunt obisnuiti pesti de aici ,Oradea, din cate stiu eu)
Lanseta de 1,80 : O fac match sau aceasi varianta ca mai sus
Varga de 6 metri : Carlig si pluta , eventual cativa plumbi alice

Asta e primul an al meu in care pescuiesc pe balti,crisuri,lacuri.
ProoFf
junior member

Mesajde Jonny Leordean » 18 Iul 2011 19:13

ProoFf scrie:Firul aveam in plan sa il schimb mai de mult dar tot uitam .

4 intrebari mai am : Cum aplic aceasta spuma flotanta ? (Montura mea nu e cu fir de par , montura fir de par necesita fir de forfac iar la magazin zice ca nu a auzit de el)
Daca as aplica montura fir de par fac vartejul si apoi pun un plumb culisant de 40gr. ar fi buna montura ?

Care e diferenta intre fir de forfac sau fir textil ?

Nu se dizolva aceasta spuma flotanta ?

Man, deci tu trebuie sa intelegi ca forfacul e una si firul cu care se face forfacul e alta.Forfacul defapt e acel fir cu lungimea intre 6-30 cm (depinde de montura) de care se leaga carligul.Acesta se poate face din fir textil, monofilment flurocarbon etc,aici depinde de montura pe care vrei s-o faci,de locul unde pescuiesti si de multi alti factori.In legatura cu spuma flotanta, o folosesti pe firul de par neaparat .Aceasta spuma o gasesti in slapii de plaja ai nevestei/prietenei,daca nu,poti sa o achizitionezi de la magazinul de pescuit, si apropo nu se dizolva.In legatura cu montura ta, te-as sfatuii sa te uiti pe forum ca gasesti destule monturi usoare de facut si practice, pe care te poti baza.Asa cum zicea si Dan incearca sa vezi filmul lui M@trix, o sa ai raspuns la toate intrebarile tale.;)
Imagine
Jonny Leordean
member

Mesajde ProoFf » 19 Iul 2011 07:58

Montura ar fi FIR DE PAR.

Iar dupa vartej un simplu plumb culisant de 40 gr. si inca un stopper din alice de plumb. De aceea am intrebat

Dar am sa trec probabil de la spuma flotanta la bilute flotante.
ProoFf
junior member

Mesajde toni » 28 Iul 2011 12:29

jonny, iti bati gura degeaba ... sau iti pierzi timpul cu un pacalici ...

tot aia e ...
toni
member

Înapoi la Discutii generale