Problema la lansare si o nelamurire

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde ProoFf » 24 Iul 2011 12:07

Buna ziua,

Am fost la o partida de crap,caras cu 2 lansete si un bat fix pentru caras ...

Pe amandoua lansete am folosit un fir Jaxon Satori Premium de 0,14 cu rezistenta la 5 kg.

Pe cea de 3,60 am folosit montura un plumb cu tub in interior ... toate bune,apoi cand am lansat vad ca se rupe firul si cade plumbul in apa (cam la 30-45 m) si carligul. (Am uitat sa mentionez , plumbul era de 60gr)
Apoi la cealalta am folosit un simplu plumb culisant (15 gr) si aici se rupe firul si pleaca plumbul si carligul .

Firul s-a rupt pentru ca nu e destul de rezistent sau am gresit eu la lansare ? (Apoi am incercat cu 3 plumbi alice fara probleme , doar ca ducea curentul apei)

Daca tot am deschis topicul vreau sa intreb ceva :

Montura Pop Up Rig ridica carligul de pe fund automat sau trebuie sa pun ceva flotant sau altceva...mai exact sa pun doar porumb pe carlig si sa se ridice

(Pana acum am mai folosit montura simpla cu biluta flotanta , fara probleme dar nu am avut trasaturi si cred ca crapilor si carasilor nu le place aceasta biluta flotanta)
ProoFf
junior member

Mesajde Jonny Leordean » 24 Iul 2011 12:48

ProoFf scrie:Buna ziua,

Am fost la o partida de crap,caras cu 2 lansete si un bat fix pentru caras ...

Pe amandoua lansete am folosit un fir Jaxon Satori Premium de 0,14 cu rezistenta la 5 kg.

Pe cea de 3,60 am folosit montura un plumb cu tub in interior ... toate bune,apoi cand am lansat vad ca se rupe firul si cade plumbul in apa (cam la 30-45 m) si carligul. (Am uitat sa mentionez , plumbul era de 60gr)
Apoi la cealalta am folosit un simplu plumb culisant (15 gr) si aici se rupe firul si pleaca plumbul si carligul .

Firul s-a rupt pentru ca nu e destul de rezistent sau am gresit eu la lansare ? (Apoi am incercat cu 3 plumbi alice fara probleme , doar ca ducea curentul apei)

Daca tot am deschis topicul vreau sa intreb ceva :

Montura Pop Up Rig ridica carligul de pe fund automat sau trebuie sa pun ceva flotant sau altceva...mai exact sa pun doar porumb pe carlig si sa se ridice

(Pana acum am mai folosit montura simpla cu biluta flotanta , fara probleme dar nu am avut trasaturi si cred ca crapilor si carasilor nu le place aceasta biluta flotanta)

Man nu pot decat sa iti recomand filmul lui matrix, care daca in caz ca nu stii sa-l descarci de pê net, il gasesti pe youtube : Pescuitul crapului o enigma pe intelesul tuturor. Ai prea multe nelamuriri si daca nu vezi in fata sau cel putin o imagine ceva, degeaba ne chinuim noi aici sa-ti raspundem pentru ca e in zadar.Spre folosul tau urmareste acest film si toate raspunsurile tale vor prinde raspuns.Spor la vizionat : http://youtu.be/cgI6_tVml1w
Emotion, passion, la peche c'est tous ça
Imagine
Joo Carp Team - 0637872536
Jonny Leordean
member

Mesajde ProoFf » 24 Iul 2011 12:56

Am vazut filmul 1 data acum 1 an dar ma mai uit la el inca 1 data si de 2 ori dar nu cred ca o sa fie toate raspunsurile mele,cateva trebuie dar nu toate...
ProoFf
junior member

Mesajde toni » 28 Iul 2011 12:23

pietene prooff, fara a incerca sa te iau in bascalie, cati ani ai ?
toni
member

Mesajde Darius_Tm » 29 Iul 2011 19:54

Crezi ca noi putem sa visam ce stil de aruncare ai tu si ce gresesti acolo?In lansare, firul se poate rupe din mai multe motive: plumbul prea greu pentru firul folosit(foloseste inaintas), firul este vechi si putred, nu dai drumul la pick-up, firul este rasucit dupa inel, carligul se agata in lansare si multe alte greseli in lansare.Acel fir de care zici tu, nu este un fir de pus pe mulineta si este pentru legarea carligelor.Tu vrei ca un fir de 0.14, fara inaintas, sa iti reziste in lansare la un plumb de 60 grame?Cine sa iti ridice carligul de pe fund(momeala), daca nu folosesti ceva flotant.De aia ii si spune pop up.Tu ori iti bati joc de noi, ori nu intelegi nimic din acest hobby, pescuitul.Nimeni nu s-a nascut direct priceput, dar am incercat sa intelegem cat mai multe singuri, sa vizionam cat mai multe filme, sa citim cat mai multe forumuri si dupa aia, daca am avut nelamuriri....sa intrebam.Dar tu ai numai nelamuriri si este o varza la tine in cap si nici nu pare ca vei intelege prea multe.Ori este prea greu pescuitul pentru tine, ori limba romana nu o intelegi cand cineva iti explica ceva, ori iti bati joc de noi.
Darius_Tm
senior member

Mesajde thunder » 29 Iul 2011 20:52

Darius_Tm scrie:Crezi ca noi putem sa visam ce stil de aruncare ai tu si ce gresesti acolo?In lansare, firul se poate rupe din mai multe motive: plumbul prea greu pentru firul folosit(foloseste inaintas), firul este vechi si putred, nu dai drumul la pick-up, firul este rasucit dupa inel, carligul se agata in lansare si multe alte greseli in lansare.Acel fir de care zici tu, nu este un fir de pus pe mulineta si este pentru legarea carligelor.Tu vrei ca un fir de 0.14, fara inaintas, sa iti reziste in lansare la un plumb de 60 grame?Cine sa iti ridice carligul de pe fund(momeala), daca nu folosesti ceva flotant.De aia ii si spune pop up.Tu ori iti bati joc de noi, ori nu intelegi nimic din acest hobby, pescuitul.Nimeni nu s-a nascut direct priceput, dar am incercat sa intelegem cat mai multe singuri, sa vizionam cat mai multe filme, sa citim cat mai multe forumuri si dupa aia, daca am avut nelamuriri....sa intrebam.Dar tu ai numai nelamuriri si este o varza la tine in cap si nici nu pare ca vei intelege prea multe.Ori este prea greu pescuitul pentru tine, ori limba romana nu o intelegi cand cineva iti explica ceva, ori iti bati joc de noi.

+1
thunder
junior member

Mesajde ProoFf » 30 Iul 2011 13:12

Bun sti ceva ...

Daca as fi uitat sa fac ceva de ex :
Cod: Selectaţi tot
sa  ridic pick-up ul sau altceva
As fi zis in primul post sau imi dadeam singur seama , dar din moment ce nu am zis absolut nik inafara ca sa rupt firul atunci asa este !
Banuiam eu ca e prea subtire firul dar am vrut sa fiu sigur 100% .
Apoi il legatura cu "rig-ul pop up daca ridica carligul automat" eram cu capul in nori.
Pescuitul e greu pentru mine ? Nu mi-e deloc dificil doar ca nu prea am rabdare , limba romana ? deja ai intrecut limita.

OffTopic : Raspundeti dupa 1 saptamana ? Deja crezi ca nu fac rost de raspunsuri ...

Imi fine cu asa membri ai forumului doar ultima data am sa apelez la voi.
ProoFf
junior member

Mesajde Hotea Dragos » 30 Iul 2011 20:53

A zis cineva ca nu poti sa intrebi?Membrii forumului au dreptate...in primul rand de ce faci 10 topicuri cu aceleasi intrebari?Daca te documentezi destul nu mai ai nevoie de atatea explicatii.
Nu imi place sa pescuiesc decat in weekend si in zilele care se termina cu "i"
Hotea Dragos
junior member

Mesajde ProoFf » 31 Iul 2011 07:19

Pai asa am facut , prima data am cautat pe net raspunsurile si in film am gasit cateva utile iar celorlalte nu le-am gasit raspunsul . Am creat mai multe : - ma grabeam
- majoritatea raspundeti dupa 3 zile
ProoFf
junior member

Mesajde Albert » 01 Aug 2011 12:35

ProoFf scrie: - ma grabeam - majoritatea raspundeti dupa 3 zile

Ei ia grabeste-te tu pe bloguletul din semnatura ta ca aici vaz ca faci varza tot forumul(btw, unde-s moderatorii sa faca putina curatenie).
Daca nu esti in stare sa structurezi un post cu "problemele" tale apuca-te de altceva.
Ca un sfat: acorda-ti o saptamana in care sa citesti forumul asta apoi cateva luni in care sa aplici ce-ai citit aici si deabia apoi hai si mai pune intrebari cretine.
Albert
senior member

Următorul

Înapoi la Discutii generale