sonar

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde morun » 25 Iul 2011 15:36

Va salut! Intentionez sa cumpar un sonar pe care sa-l pot pune pe o barca de nadit. Sonarul ar trebui sa fie unul wireless, deci eu sa stau pe mal si sa pot urmari(pe monitor) bancurile de pesti. Exista pe piata asa ceva? Daca nu exista se poate modifica vreunul? multumesc
morun
junior member

Mesajde Jonny Leordean » 25 Iul 2011 22:44

morun scrie:Va salut! Intentionez sa cumpar un sonar pe care sa-l pot pune pe o barca de nadit. Sonarul ar trebui sa fie unul wireless, deci eu sa stau pe mal si sa pot urmari(pe monitor) bancurile de pesti. Exista pe piata asa ceva? Daca nu exista se poate modifica vreunul? multumesc
Nu e nevoie de modificat pentru ca sunt pe piata o gramada de sonare acceptabile ca pret si bune ,wireless.Ar fi culmea sa fie barcuta cu firul dupa ea, pe o mulineta sa ai monofilamentul si pe alta firul de la sonar :)) uite ceva ieftin si din cate am auzit de la un prieten, si bun! http://avantajulpescarului.ro/sonare/sonar-wireless-jaf
Emotion, passion, la peche c'est tous ça
Imagine
Joo Carp Team - 0637872536
Jonny Leordean
member

Mesajde morun » 26 Iul 2011 13:46

Multumesc, este foarte interesant sonarul pe care il propuneti, am vazut si eu ceva sonare pe net insa mult mai scumpe(intre 230-600 euro)
morun
junior member

Mesajde teacher64 » 31 Oct 2011 12:19

Scuze, acum am vazut topicul. Daca nu e tarziu deja, cateva informatii: toate sonarele astea cu "ratusca" au o raza de actiune de maxim 25-30 m, asta pentru a nu interfera cu cele ale vecinilor. E total insuficient pentru o barcuta de nadit.
Eu am un Humminbird RF15 la care a trebuit sa fac ceva modificari pentru a-i mari raza de actiune la 250-300m : antena de la emitator ( ratusca) lungita in lambda/4 si la receptie o antena Yagi mica cu 5-6 elementi e ok. Te ajuta orice prieten electronist sa faci modificarile.
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))
teacher64
veteran

Mesajde boris21 » 17 Noi 2011 08:34

il prinzi dar scapa
boris21
member

Înapoi la Discutii generale