Salut-Lansete crap/somn

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde mihaiqq » 04 Aug 2011 18:00

Salutare.....tuturor

Ma indruma si pe mine careva spre niste lansete pentru crap 3.6 M din 2 tronsoane de preferat.Tin sa precizez ca merg la pescuit numai pe dunare si vreu sa le asociez cu 2 mulinete okuma axeon 65, ar fi perfect daca le-as putea folosii si la somn dar daca nu e bine si asa. Astept raspunsul vostru si sper sa raspunda cei care au deja ce recomanda sau au folosit si mai ales cei care dau pe dunare ca aici pescuitul este altul fata de balta/lac.
Multumesc si astept ceva raspunsuri ...sa vedem
mihaiqq
new member

Mesajde Darius_Tm » 04 Aug 2011 21:59

De ce vrei neaparat lansete de crap, pentru Dunare?La Dunare se recomanda lansete de 2.70-3.00 m, din fibra de sticla, rezistente la tavaleala.Nu ai nevoie de lansete de carbon, de 3.60-3.90.Daca stai prost cu finantele si vrei sa pescuiesti si la crap pe balta si la Dunare cu acelasi echipament, poti sa faci un compromis si sa cumperi ceea ce doresti tu, dar numai pentru Dunare, nu recomand asa ceva.Daca insisti si vrei neaparat sa fie din carbon, de 3.60...cumpara ceva mai rigide, poti sa mergi chiar pe spoduri, daca nu, macar 3.5 lb.Repet, nu recomand asa ceva pentru pescuitul la Dunare.Daca vrei ceva mai de calitate poti sa mergi pe astea http://www.totalfishing.ro/lanseta-sert ... 12791.html .Iti faci treaba foarte bine si cu astea http://www.totalfishing.ro/lanseta-shak ... 11167.html sau astea http://www.totalfishing.ro/lanseta-ener ... 11848.html .Pentru crap, merg foarte bine astea http://www.totalfishing.ro/lanseta-ron- ... 11667.html Si mai sunt multe modele, totul in functie de buget.Ca o idee, pentru crap iti trebuie ceva cu o putere de lansare de minim 80-100 si pentru somn, ceva de minim 150-200.Mulinetele sunt bune, le poti folosi si la Dunare si la crap pe balti.Mai ai o solutie, sa cumperi 2-3 lansete din carbon de 3.60 pentru balti si 2-3 lansete din cele enumerate mai sus, pentru Dunare.Eu am bete din fibra, de 3 m, din piata, cu 40-50 lei bucata si fac fatza cu brio, pescuitului in conditii grele, la Dunare.In primul rand, lungimea de 3.60-3.90 te poate incurca atunci cand pescuiesti in locuri cu pomi pe mal sau in locuri unde nu ai loc sa lansezi si de obicei, acolo stau mustaciosii.Carbonul este mai sensibil la tavaleala decat fibra de sticla.Pescuitul la Dunare este unul in forta, in coditii dificile unde uzura sculelor este mult mai mare ca si la pescuitul crapului pe balti,etc.Decizia iti apartine...
Ultima oară modificat de Darius_Tm pe 04 Aug 2011 22:47, modificat 1 dată în total.
Darius_Tm
senior member

Mesajde mihaiqq » 04 Aug 2011 22:44

Deci dintre cele enumerate de tine cred ca Ron Thompson ar fi cea mai potrivita.
Vreau sa trec pe 3.60m doarece is foarte multe agataturi pe dunare butuci scoici praguri ...altfel salti plumbul de pe fund cu o lanseta mai lunga...plus lansare este mult mai lunga daca ai nevoie de asa ceva ...plus pestele il manevrezi altfel.Cam astea is motivele pentru care as vrea sa schimb.Poate m`am gandit prost dar inca nu sunt convins, mai astept si alte pareri..
Ms frumos pentru raspuns

ps:As merge si la balta dar nu prea ma incanta ideea am auzit tot felul de chestii parca tot pe dunare ii mai frumos:|
mihaiqq
new member

Mesajde toni » 05 Aug 2011 06:46

salut mihai, uite si asta este o lanseta super ok pentru ce vrei tu :

http://www.totalfishing.ro/lanseta-jaxo ... -9845.html

vorbesc din proprie experienta, nu din carti ...

varf blectorizat foarte sensibil, vezi orice binganeala, foarte puternica in ultimele 2 treimi, as avea curaj sa trag de un somn de 50 de kg cu ea fara probleme ...

la 2.70 este pretabila si din barca si de pe mal ...
toni
member

Mesajde mihaiqq » 05 Aug 2011 12:14

Vad ce e interzis sa dai cu 3.60 m toata lumea rocomanda 2.70-3 m:) bine multumesc de sfat probabil m`am gandit eu gresit sa schimb.....si lansete ca aia am cred ca vreo 6-7 prin garaj plus astea cu care dau acu ....dar 3.60 nu ...si asta vroiam sa stiu cum se comporta la dunare....dar se pare ca nimeni nu stie nimeni nu da asa....cu toate ca eu am vazut pescari...!
mihaiqq
new member

Mesajde Darius_Tm » 05 Aug 2011 12:30

Si eu mai dau cu lansetele de crap la Dunare deoarece nu imi permit un echipament de crap si separat, altul de Dunare.Merg foarte rar la Dunare si atunci nu imi pot permite sa am alt echipament, special pentru asta.Nu a zis nimeni ca nu poti prinde si asa, dar pescarii de Dunare, dau numai cu lansete mai scurte, in general din fibra de sticla.Repet,pescuitul la Dunare, este unul dificil, in fortza, unde uzura este mare.Daca pescuiesti in locuri usor accesibile, fara pomi pe mal, poti sa mergi si cu lansete de 3.60, dar sa nu iti para rau de uzura lor.La balta ,este altceva.....lansetele le pui frumos pe rod pod sau picheti, conditile de pescuit sunt altele si nu iti para rau dupa o lanseta din carbon.Fibra de sticla este mai rezistenta si nu este asa pretentiosa ca si carbonul.Daca in continuare vrei neaparat bete din carbon, de 3.60 care sa le folosesti numai la Dunare, cumpara niste spod-uri de 4-5 lb si nu ai treaba nici la crap nici la somn.Majoritatea pescarilor de Dunare, pun betele cu varful cat mai in sus si folosesc clopotei.Daca tu ai de gand sa folosesti lansete de 3.60, sa le pui pe picheti sau rod pod cu avertizori, poti face treaba.....dar o poti face doar in locuri usor accesibile, fara pomi pe mal, curentul apei sa fie slab, ceea ce este cam greu la Dunare.Singurul avantaj al unei lansete lungi, te ajuta in drill sa controlezi pestele mai bine.De aruncat departe, oricum nu se pune problema la Dunare, unde nu ai nevoie de distanta.In rest, numai dezavantaje.Decizia iti apartine, faci cum vrei.
Ultima oară modificat de Darius_Tm pe 05 Aug 2011 14:36, modificat 1 dată în total.
Darius_Tm
senior member

Mesajde Darius_Tm » 05 Aug 2011 12:48

Scuze pentru dublu post.Rog moderatorii sa stearga acest post.
Ultima oară modificat de Darius_Tm pe 05 Aug 2011 14:37, modificat 1 dată în total.
Darius_Tm
senior member

Mesajde mihaiqq » 05 Aug 2011 13:02

da ai dreptate o sa raman pe varianta asta nu prea se merita sa aduci carbonul pe dunare.
Multumesc ca nu m`ati lasat sa fac o prostie:))
mihaiqq
new member

Înapoi la Discutii generale