Fir de par ?

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde ProoFf » 18 Sep 2011 15:42

Este mai eficient daca pui momeala pe fir de par decat sa pui normal pe carlig ?

Adica daca pun porumb pe fir de par sunt sanse mai mari sau e un avantaj mai mare daca pun pe carlig ?

Argumentati va rog
ProoFf
junior member

Mesajde Dan Cristian » 18 Sep 2011 19:14

ProoFf scrie:Este mai eficient daca pui momeala pe fir de par decat sa pui normal pe carlig ?

Daca pescuiesti dupa caras, mergi cu momeala direct pe carlig. In schimb la crap este alta poveste, momeala pe firul de par este adaptata la tipul de hranire a crapului (el aspira momeala, o degusta putin, si poi se decide daca o mananca sau nu). Avand carligul liber, si o mecanica buna a monturii, ai sanse mari sa-l agati mult mai usor, decat daca ai avea momeala direct pe carlig. De chestia asta si-au dat seama acum mult timp in urma, pescari mult mai dedicati ca noi ....

Un material educativ : http://www.youtube.com/watch?v=-Hx4hB7ZPHQ
Dan Cristian
veteran

Mesajde ProoFf » 18 Sep 2011 19:47

Am mai vazut videoclipul si este foarte interesant.

Eu pot sa zic ca are o mecanica buna montura caci am facut "testul"
Am pus forfacul peste deget si am tras incet si carligul s-a intors si m-a intepat in deget.

Am deschis topicul si pentru altceva
Am auzit candva ca daca porumbul e pe carlig crapul se sperie uneori iar pe fir de par nu reactioneaza
E adevarat ?

Mai astept pareri
ProoFf
junior member

Mesajde Jonny Leordean » 18 Sep 2011 22:41

ProoFf scrie:Am mai vazut videoclipul si este foarte interesant.

Eu pot sa zic ca are o mecanica buna montura caci am facut "testul"
Am pus forfacul peste deget si am tras incet si carligul s-a intors si m-a intepat in deget.

Am deschis topicul si pentru altceva
Am auzit candva ca daca porumbul e pe carlig crapul se sperie uneori iar pe fir de par nu reactioneaza
E adevarat ?

Mai astept pareri

Adevarat e faptul ca in majoritatea cazurilor crapul se sperie ORICUM, singura diferenta este ca atunci cand el isi da seama ca in gura lui ,,se plimba" un ac gol , e prea tarziu si incercand sa elimine pericolul se inteapa singur datorita mecanici rigului . Asta e avantajul, gandeste-te si tu , cum va avea sanse mai mari un crap sa se acate, cand carligul este gol complect sau cand el in loc sa fie gol sa poata intepa bine, are pe el cateva boabe de porumb care impiedica inteparea? Acum stiu ca o sa apara multi care o sa spuna ca au prins cu boabele puse pe carlig si etc... insa daca se incearca pescuitul cu porumb pe un pat de nada cu doua monturi; unul fir de par altul ,,montura carasar" cu boabele pe carlig, in orice circumstante , boabele pe firul de par vor castiga, si asta nu datorita noua celor care ne place sa ne ,,complicam" si sa punem momeala pe firul de par, ci datorita anumitor ani de studii, si timpului acordat de marii pescari ,in testarea , conceperea si reinoirea a tot ceea ce tine de carpfishing! inclusiv eliminarea momelii de pe carlig si trecerea acesteia pe firul de par, La fel cum zicea si Albert, datorita modului de hranire al crapului.
Emotion, passion, la peche c'est tous ça
Imagine
Joo Carp Team - 0637872536
Jonny Leordean
member

Mesajde ProoFf » 19 Sep 2011 14:01

Multumesc de raspunsuri.

Mai am 1 intrebare totusi :

Este bine distanta a 0,5 cm a momeli fata de carlig ?
Mai exact un pelete de 1,5 cm este la 0,5 cm de carlig. Este buna lungimea ?

Sa vedem,poate vorbesc pozele mai bine :

Imagine
Imagine

Daca tot am ajuns pana aici sa va arat toata montura :

Imagine
ProoFf
junior member

Mesajde livulik » 19 Sep 2011 15:37

offtopic: scoate agrafa aia ca daca se rupe firul principal...nu mai scapa pestele de montura ta!
Ultima oară modificat de livulik pe 19 Sep 2011 18:35, modificat 1 dată în total.
Orice problema rezolvata genereaza (cel putin) o problema nerezolvata!!!
livulik
junior member

Mesajde Hotea Cristian » 19 Sep 2011 17:54

banuiesc ca ala e vartej mai slabut...cumpara de la korda sau cormoran ,sunt mai rezistente si nu mai infasura firul de par pe dupa carlig ca isi pierde mecanica de intepare
Toti avem nevoie sa credem in ceva...eu cred ca am sa mai beau o bere!
Hotea Cristian
junior member

Mesajde ProoFf » 19 Sep 2011 19:04

Sincer sa fiu asa ziceam si eu Cristi dar se poare ca functioneaza ok din cate am vazut , citeste 1 din mesajele de mai sus am explicat cum functioneaza acesta.

Si eu nu caut crapi mari sau cel putin nu inca ... sunt in perioada de incepator momentan
ProoFf
junior member

Mesajde Jonny Leordean » 19 Sep 2011 21:26

In primul si primul rand, inainte sa trec sa-ti raspund la intrebarea ta, vreau sa-ti spun din start ca acel nod fara nod care apare in poza este gresit facut, din pricina acelui carlig legat astfel vei sta probabil ore intregi cu montura in apa si nu vei avea nici macar trasatura.In primul rand pentru a avea capturi si rezultate cat mai bune pe langa o momeala buna la ac, conteaza zic eu mai bine de 70 % carligul, calitatea acestuia si modul in care legi carligul, mecanica acelui carlig.Am observat ca tu dupa ce ai facut nodul , ai rasucit firul de par pe tija carligului in jos, pana la curbura acestuia, E total gresit, mecanica acelui carlig practic nu va mai exista, posibil sa prini si asa, nu spun ca nu insa vei avea multe rateuri, si aici ma refer la faptul ca acel carlig pote fi aspirat de o multime de crapi si sa fie scuipat fara ca tu sa ai nici cel mai slab BIPP.Pentru a remedia situatia iti recomand ca dupa ce faci nodul fara nod, corect, pe firul de par trage un varnis de silicon, apoi introduci varful carligului prin acel varnis si il ridici pana pe tija carligului ( uite si un exemplu mai jos ) sau daca ti se pare greu sau inutil, lasa pur si simplu tija carligului libera , nu rasucii firul duipa ea.
Imagine

1. Distanta dintre boiles si carlig, sau orice alta momeala trasa pe firul de par variaza de la caz la caz, poti incepe de la 0,05 cm si sa ajungi undeva la 5 cm poate si mai bine, conteaza ce momeala folosesti si ce pesti vizezi. Eu de exemplu in majoritatea cazurilor pentru capturile mari folosesc boilesul sub carlig undeva la 4-5 cm. Aceasta metoda e f buna mai ales in apele suprapopulate cu ciortan, in rest totul tine de bunul tau plac , oricum cauta sa incepi de fiecare data macar de la cel putin 1 cm. Numa bine prietene, fir intins !
Emotion, passion, la peche c'est tous ça
Imagine
Joo Carp Team - 0637872536
Jonny Leordean
member

Mesajde Albert » 20 Sep 2011 09:37

livulik scrie:offtopic: scoate agrafa aia ca daca se rupe firul principal...nu mai scapa pestele de montura ta!

Ba e on-topic so..."scoate agrafa aia ca daca se rupe firul principal...nu mai scapa pestele de montura ta!" :!:
Albert
senior member

Următorul

Înapoi la Discutii generale