Fir de par ?

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde ProoFf » 22 Sep 2011 12:24

nu am inteles johhny ce propui eu am un varnis micut acolo. (e aproape transparent)
Sau propui sa il scot ?
Sau sa ii modific pozitia ?
ProoFf
junior member

Mesajde Jonny Leordean » 22 Sep 2011 18:58

ProoFf scrie:nu am inteles johhny ce propui eu am un varnis micut acolo. (e aproape transparent)
Sau propui sa il scot ?
Sau sa ii modific pozitia ?
Cum sa il scoti? Mai sus am zis ca isi are locul lui, inbunatateste montura, ce trebuie sa faci e doar sa-l tragi mai sus pe tija carligului.Acum il ai acolo aproape pe curbura, el trebuie sa fie undeva mai sus unde incepe acea curbura, partea terminala a tijei deci ..... rezolvi asta si ai un rig cu mecanica buna, daca vrei sa fie si prinzator, vezi ce pui la ac. Fir intins !
Emotion, passion, la peche c'est tous ça
Imagine
Joo Carp Team - 0637872536
Jonny Leordean
member

Mesajde ProoFf » 22 Sep 2011 19:15

O sa modific.
Toamna asta o sa folosesc numai porumb insa inca nu stiu sigur ce aroma.

Si o curiozitate:
Momitorul se afla la 20 cm fata de carlig(tubul 17 cm)
Presupun ca l-as putea ridica pana la maxim 31 cm .

Care ar fi distanta cea mai potrivita ?
Nu care aduce cel mai mult crap,cea care aduce cel mai mult peste .
ProoFf
junior member

Mesajde Jonny Leordean » 22 Sep 2011 20:38

ProoFf scrie:O sa modific.
Toamna asta o sa folosesc numai porumb insa inca nu stiu sigur ce aroma
Daca folosesti porumb , am sa-ti dau un pont bun : cei mai multi crapi care i-am prins la porumb ( desi pescuiesc f rar la porumb datorita maruntisului ) i-am prins la porumb din conserva, tinut in palinca cateva zile inainte de partida.Sincer asta e un mic mare secret , o bila buna de fructe preferabil, tinuta in palinca cat de mult, poate face mari diferente , si adevarate surprize, eu anul asta cei mai mari crapi i-am luat toti la bila galbena de 20 aroma banana tinuta in palinca si cateva luni inainte.Se pare ca anul asta ,, batranii mustaciosi " adora alcolul :))cel putin aici unde pescuiesc eu , o astfel de bila a facut diferenta de f multe ori .De obicei nu spun momeala la care prind bine, insa cred ca vrei sa aduci si tu la minciog ceva anul asta, mai ales ca ziceai ca esti si la inceput! Deci sa ai numai fire intise si vezi.. palinca e pt pesti nu pt tine , sa nu te atingi :)) Numai bine!
Imagine
Jonny Leordean
member

Mesajde Jonny Leordean » 22 Sep 2011 20:44

Am scris deodata cred si nu am observat ca intrebai si de momitor, am vazut doar partea cu momeala.Sincer la capitolul asta nu stiu ce sa-ti raspund.....Aici pe forum se vb despre pescuitul la crap, sau cel putin in acet topic, daca u vrei sa dai la caras , babusca etc... nu te pot ajuta.In schjmb daca vrei sa dai dupa crap cu momitor, alegerea cea mai buna ar fii, carligul sa fie cat mai aproape de momitor, un forfac de maxim 15 cm.Teoretic pestele va veni la nada de pe momitor si va iontalnii si momeala ta, fiind f aproape de el.Numa' bine!
Imagine
Jonny Leordean
member

Mesajde livulik » 22 Sep 2011 20:58

...Sincer la capitolul asta nu stiu ce sa-ti raspund.....Aici pe forum se vb despre pescuitul la crap, sau cel putin in acet topic, daca u vrei sa dai la caras , babusca etc... nu te pot ajuta

Jonny, fara urma de ironie, iti spun ca app. 75% din pescarii (de top) la crap de pe la noi pescuiesc cu momitor...cel putin atunci cand vor sa aiba prezentari mai dese!
Orice problema rezolvata genereaza (cel putin) o problema nerezolvata!!!
livulik
junior member

Mesajde Jonny Leordean » 22 Sep 2011 22:38

livulik scrie:
...Sincer la capitolul asta nu stiu ce sa-ti raspund.....Aici pe forum se vb despre pescuitul la crap, sau cel putin in acet topic, daca u vrei sa dai la caras , babusca etc... nu te pot ajuta

Jonny, fara urma de ironie, iti spun ca app. 75% din pescarii (de top) la crap de pe la noi pescuiesc cu momitor...cel putin atunci cand vor sa aiba prezentari mai dese!
Cand am zis ca nu stiu sa-i raspund la subiectul asta ma refeream la ceea ce zice el aici : ,,Care ar fi distanta cea mai potrivita ?
Nu care aduce cel mai mult crap,cea care aduce cel mai mult peste ." Deci el clar cauta nu neaparat crap ci si alte specii, peste sa fie...
Iar in ccea ce spui tu, nu pot fi de acord cu tine intrutotul ... Posibil ca majoritatea pescarilir de ,,top " cum zici tu din romania pescuiesc la momitor , nu zic ca nu, insa una e sa dai la crap si una la cirotan.In concursuri merge , sau la partide scurte unde ai nevoie de raspuns rapid, situatia se schimba cand cauti crapi capitali sau cel putin nu ciortan.Momitotrul va adunca intodeauna in jurul sau maruntis, reducand astfel sansele unui crap mare..Daca stam si ne uitam la adevaratii maestri ai carpfishingului vom vedea ca momitoarele is ,,inutile" practic nici nu le gasesti in trusa unuia dintre ei, bine sunt si exceptii insa cand dai dupa crap de talie pot sa spun sunt inutile! Cu respect, numai bine!
Imagine
Jonny Leordean
member

Mesajde livulik » 23 Sep 2011 06:37

Jonny, asa cum am mai precizat, nu vreau sa fac o polemica pe tema asta...sunt destule! in mintea mea vedeam lucrurile exact ca tine in privinta momitorului...

P.S.
insa cand dai dupa crap de talie pot sa spun sunt inutile!

Tata Nitu a ocupat locul 3 la WCC Madine cu o medie de peste 20kg...pot paria ca nu a lipsit momitorul din trusa lui
;-)
Orice problema rezolvata genereaza (cel putin) o problema nerezolvata!!!
livulik
junior member

Mesajde ProoFf » 23 Sep 2011 13:16

cand am zis sa prind peste
ma refeream la crap si caras.
dar m-am razgandit, sa fie numai la crap .
Adica sa prind crap , dar nu caut doar exemplare mari , ci pana in 10 kg
ProoFf
junior member

Mesajde ProoFf » 26 Sep 2011 20:13

nimeni nu mai stie nimic ?
ProoFf
junior member

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Discutii generale