permis pescuit

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde boris21 » 23 Noi 2011 10:52

Ajutatima va rog cu o problema legata de permisul de pescuit.
La noi in oras daca vrei sa iti vizezi permisul te costa circa 270 de ron,am vazut ca in alte judete tariful e mult mai mic in comparatie cu ce e la noi.
Intrebarea mea este,cum pot sa fac sa nu ma coste asa mult si daca este legal ce fac membrii asociatiei de aici.
Poate aveti voi niste raspunsuri.Va multumesc
il prinzi dar scapa
boris21
member

Mesajde Dan Cristian » 23 Noi 2011 17:42

270 lei, e permis de vanatoare la caprior ?!?! Asta-i japca totala ! Macar daca ai primi ceva de banii astia, partide de pescuit la o balta administrata de ei sau ceva de genul asta. Practic valoarea cotizatiei este formata din taxa pentru permisul eliberat de anpa si taxa asociatiei care elibereaza permisul ...

Eu unul am platit ~ 65 lei, am lasat permisul la sediul asociatiei si l-am luat peste o saptamana vizat si insotit de pg (pentru a pescui in apele de frontiera).
Dan Cristian
veteran

Mesajde boris21 » 23 Noi 2011 18:14

din pacate nu stiu ce sa fac si la cine sa apelez ,de acea va intreb pe voi,ce solutii a-si avea ?
il prinzi dar scapa
boris21
member

Mesajde Albert » 23 Noi 2011 20:08

http://www.anpa.ro/index.php/pescuit-/sportiv.html
Ai un tabel acolo..descarca-l si vezi adresa si nr. de telefon de la sucursala A.N.P.A cea mai apropiata de tine. Suna si vezi ce tre' sa faci sa platesti permisul de pescuit direct la ei.
Fir intins.
Albert
senior member

Mesajde boris21 » 24 Noi 2011 09:05

ms mult ,am sa revin sa va spun daca am rezolvat ceva
il prinzi dar scapa
boris21
member

Mesajde boris21 » 25 Noi 2011 11:29

din pacate nu am rezolvat nimica,am sunat la nr. acela dar domnul respectiv nu m-a putut ajuta .Nu stiu la cine sa mai apelez!
il prinzi dar scapa
boris21
member

Mesajde Albert » 25 Noi 2011 16:28

Cum adica nu te-a putu ajuta?! A.N.P.A e singura care poate elibera permise de pescuit. Asa-i legea.Si cei din asociatii tot de-acolo le iau. Intra pe site-ul ala si vezi detalii.
Uite aici: http://www.anpa.ro/index.php/pescuit-/sportiv/49-programul-de-eliberare-permise-de-pescuit-recreativsportiv.html
Daca tu nu vrei sa platesti taxa de asoicatie poti sa-ti iei permisul singur-singurel..pe persoana fizica. Ia orice numar de contact de pe site sau din pdf-ul ala si lamureste-te.
Spor.
Albert
senior member

Mesajde boris21 » 26 Noi 2011 09:10

dar domnul acela s spus ca e valabil doar pe dunare si marea neagra :-(
il prinzi dar scapa
boris21
member

Mesajde aleco » 11 Apr 2012 14:31

eu am facut permisul la mures, asociatia sovata 2008, 45 ron, nu stiu ce sa spun, vroiam sa vin la ighis la o partida de pescuit dar am inteles ca nu am voie sa pescuiesc acolo cu permisul meu, nu inteleg de ce pt ca nu e lac privat. la asociatie la mine am intrebat de 2 ori daca pot pescui la ighis si mi sa spus ca pot. am fost la bezid la pescuit si nu au fost probleme, nu stiu ce se intampla la voi la asociatie. mi sa spus ca daca nu este panou de avertizare la intrarea pe lac pot pescui linistit si daca este sunt obligati sa vina ei pe lac cu casa de marcat. am ceva prieteni la medias si as vrea sa vin la o partida acolo dar sincer nu vreau sa ajung acolo si sa se ia vreun neicanimemi de mine ca is de la alta asociatie si nu pot pescui acolo. ceva nu e in regula acolo permisul anpa costa 30 ron iar diferenta e cea ce cotizezi la asociatie, este enorm ceea ce pretind cei de acolo
aleco
new member

Înapoi la Discutii generale