Pagina incepatorilor

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde tacuc » 27 Feb 2012 19:20

Cel ce va veni va fi primul meu sezon de pescuit la crap. Pana acum am pescuit ocazional, iar in toamna am fost la crap de vreo 2 ori, cum s-ar spune la plesneala si mi-a placut. Apoi a venit iarna și am citit tot ce mi-a picat în mână despre crap. Totuși vine noul sezon și am tot mai multe situații neclare, chiar mai multe dacât atunci când nu știam nimic. Am deschis acest topic fiindca sunt convins ca sunt multi incepători care au multe intrebări de pus asemeni mie....
tacuc
new member

Mesajde tacuc » 27 Feb 2012 19:23

Ce moneli dau rezultate în Deltă și cum se face nădirea ținând cont de curentul mare?
tacuc
new member

Mesajde Jonny Leordean » 27 Feb 2012 20:46

tacuc scrie:Ce moneli dau rezultate în Deltă și cum se face nădirea ținând cont de curentul mare?
In general in ape salbatice trebuie sa folosesti nade si momeli cat mai naturale.De la rame , viermi , scoci, uneori si pestisori pana la porumb, grau si eventual boilesuri (insa nu-ti recomand, daca pestele nu e invatat cu bile nu are rost, tinand cont ca majoritatea pescuisc pe Dunare cu orice altceva decat boilesuri , parerea mea e ca nu merita, plus de aia e si f costisitor).Nu am pescuit niciodata pe Dunare, insa pot sa-ti dau niste informatii, care sunt caracteristice tuturor apelor curgatoare.Pescuiesc pe cateva rauri asemanatoare Dunarii ( Sena, Marna, Loire) si rezultate foarte bune am avut utilizand boilesuri pe baza de fishmeal si de destule ori pop-upuri verzi de ananas.Lasand la o parte boilesul cred ca pe ape cum e Dunarea , mamaliga sau porumbul preparat face legea, nu stiu nu am pescuit niciodata cu mamaliga sa pot sa iti spun sigur ..ce si cum.. insa poti intra in rubrica ,,Locuri de Pescuit" sa cauti ,,Dunarea" si acolo sigur vei gasi informatii despre ce merge si ce nu merge la Dunare.Sunt pescari pe forum care pescuiesc foarte des acolo!Pe rau am mai prins crap atat la rama groasa cat si la viermusi si porumb, insa totusi raman la parerea ca porumbul pe rau e momeala numarul unu, poate combinat cu viermusi, insa dezavantajul e ca nu e selectiv deloc!
Naditul dupa ce il stapanesti, e foarte simplu.Pe rau e putin diferit fata de lacuri insa e acelasi lucru, trebuie sa aduci pestele in zona carligului.Dupa ce ai ales locul de pescuit , prepari nada si peste nada adaugi la fiecare 2 kg de nada ,unul de pamant, pamantul d musuroaie e ideal.Astfel va face nada mai grea si va sta pe fundul apei.In functie de curentul apei, vei nadi mai sus de locul de pescuit, de la 5 m pana 50 daca e cazul, depinde cat de tare e curentul in zona respectiva.O alta metoda des folosita , e metoda ,,ciorapului" nada o bagi intr-un ciorap , legi ciorapul apoi de ciorap legi un bolovan, suficient de greu cat sa nu lase curentul sa miste nada de pe loc.Dupa ce faci 5-10 saci de genu' ii arunci in apa mai sus de locul de pescuit cu 2,3 m si carligul cu momeala il asezi in spatele lor.Dezavantajul acestei metode e ca odata aruncati, ciorapii nu-i mai recuperezi si poate data viitoare pot devenii acataturi pentru un pescar care nu cunoaste locul.Mai stiu o metoda buna , descoperita de mine anul trecut, si utilizata cu destul de mare succes.In general pescuiesc cu mancare de caini ( Frolic, sunt niste crochete rotunde, asemeni unor roti cu un mic orificiu la mijloc) pe o bucata de textil insir intre 30 poate 40 de frolicuri iar apoi unesc capetele firului facand un nod, astfel va devenii un fel de colier de nada.Inainte de a face nodul pe fir, trebuie atasata o agrafa , gen cele pentru atasarea , twisterelor, oscilantelor etc.Dupa ce pui agrafa pe fir intre frolicuri , faci nodul unind cele doua capete ale firului.Colierul il atasezi apoi de montura principala legandul cu agrafa de ochetul de la vartej ( vartejul ce leaga forfacul de inaintas) sau de clipsul unde atasesi plumbul.O sama intrebi in cazul acesta dc nu folosesc in loc de fir textil , un solubil? Pentru faptul ca nu vreau ca firul sa se dizolve in apa si curentul sa imprastie nada departe de carlig.Cu firul textil nada va ramane langa carlig in ciuda curentului, astfel crapul cand vine si trage de nada si nu o poate lua, gaseste in zona acesteia si carligul cu momeala care totusi e ,, disponibila " .Am folosit metodata aceasta cu mare succes anul trecut, deci pot sa iti garantez pentru ea.Nu stiu insa cum functioneaza in cazul alor nade insa cred ca poti sa o utilizezi si cu porumb , mai ales cu porumb semiuscat, acela nu se va sfarma in curent, la fel de bine, sau cu boliesuri!Sper ca ti-am putut fi de folos, daca mai ai ceva nelamuriri, nu ezita sa intrebi, insa inainte, vezi ca sunt multe alte topicuri pe forum unde poti sa gasesti aproape orice te-ar interesa, Fir intins si spor la citit ;)
Emotion, passion, la peche c'est tous ça
Imagine
Joo Carp Team - 0637872536
Jonny Leordean
member

Înapoi la Discutii generale