perioada acomodare pesti intr-o balta noua.

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde peter_pescar » 01 Mai 2012 13:14

stie cineva cam cat dureaza perioada de acomodare a crapului intr-o balta noua dupa ce a fost transportat si mutat din alta?patronul baltii sustine ca balta s-a populat anul asata cu cten,crap si salonta intre 2-9kg dar la pescuit pestele se lasa asteptat.nici o miscare la nici o nada si momeala cat de performanta ar fi ea.ar mai fi si ipoteza ca este o strategie de marketing pentru a atrage naivii si sa nu fie nici un peste bagat.multumesc
peter_pescar
new member

Mesajde rapy » 01 Mai 2012 14:34

Daca patronul nu are dovezi ca ar fi bagat peste, poze, filmari; s-ar putea si doar sa fi zis. Dar cred ca ar fi mult prea riscant pt el. Adica pacalesti cativa pescari, dar acestea pot face o publicitate negativa baltii respective si numai de pierdut ar avea pe termen lung. Conteaza de unde au fost adusi pestii, crescatorie sau alta balta pescuita anterior.
De obicei pe cei de crescatorie ii peinzi relativ repede la porumb. E vorba de cateva zile 3-4, cei adusi de pe alta balta pescuita conteaza daca balta a fost pescuita mai mult cu boilies sau seminte. Oricum, pestii proaspeti bagati intr-o balta stau in acea zona 2-3 saptamani, dupa care incep sa se imprastie.
Cosmin Nistea
Xtreme Carp Team
rapy
veteran

Mesajde rapy » 01 Mai 2012 14:42

Si mai depinde ce cantitate de peste a bagat si ce suprafata are balta. Plus inca cateva chestiuni. Dar fara prea multe detalii nu am cum sa imi dau cu parerea.
Cosmin Nistea
Xtreme Carp Team
rapy
veteran

Mesajde peter_pescar » 01 Mai 2012 14:51

este vorba despre balta Movileni(Malina)-Galati care are aprox 35-40 hectare.se vorbeste despre 2 populari in primavara devreme de 2 tone si una ceva mai recent de 4-5 t.ideea e ca de vreo 2 saptamani se pescuieste acolo si rezultatele sunt surprinzator de proaste fata de reclama facuta.filmari ,poze nu sunt momentan desi paznicii baltii si unii pescari apropiati administratorului sustin ca exista.balta nu are un fund foarte malos,malurile au vegetatie si adancimea medie este 2-3 m cu unele zone mai adanci(gropi).ultima populare de 4-5 t a fost facuta cu peste adus din Ungaria.
peter_pescar
new member

Mesajde Cucu Ionel » 01 Mai 2012 15:10

Din experienta avuta cu balti populate cu peste din Ungaria, si nu numai, cam la 3-4 zile de la populare, se poate pescui linistit, cel putin la porumb, pestele mananca f. bine. La cele 35-40 Ha., asta-i tot pestele bagat s-au mai exista si de anul trecut? Mi se pare destul de putin peste ptr. aceste dimensiuni a baltii. Ca o idee, incearca sa pescuiesti, ptr. inceput, cu porumb dulce gen bonduelle; crapul s-ar putea sa inceapa bataia asa ca trebuie sa-l cauti pe langa vegetatie, daca exista in balta asa ceva.
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru
Cucu Ionel
senior member

Mesajde peter_pescar » 01 Mai 2012 15:21

am incercat la bonduelle rezultat 0.un singur peste in jur de 2,5kg am prins la viermusi pe carlig de 10.am incercat si la porumb pe fir,rama groasa rosie,in rest nimic .ma gandesc sa incerc la o solubila de exemplu senzor talente care mi se pare interesanta.din pacate nu se stie ce peste a fost bagat doar zvonuri asa ca e posibil sa fie o mare teapa.oricum mai incerc odata peste vreo 10-15 zile si daca rezultatele sunt proaste nu mai calc acolo.
peter_pescar
new member

Mesajde rapy » 01 Mai 2012 15:29

La Cetariu de exemplu cand s-a populat acu 3 ani cu 4 tone de crap adus din Ungaria prindea toata lumea crap in apropierea malului. Chiar si astea cu bat fix prindeau 8-9 bucati in 12 ore. Si intr-adevar porumbul de conserva facea minuni. :D
Cosmin Nistea
Xtreme Carp Team
rapy
veteran

Mesajde Laur » 01 Mai 2012 17:35

Eu pescuiesc foarte mult pe balti populate saptamanal cu ciortan si crap intre 1,5 si 4 kg.
Ce a spus Cucu Ionel este adevarat ca in maxim 3-4 zile incep sa manance. De obicei in 24 de ore isi intra in ciclu normal de hranire. Deja in 3-4 zile daca afla pescarii de populare, nu mai e nimic. :lol:
Laur
senior member

Mesajde peter_pescar » 02 Mai 2012 15:46

am o noua informatie.ieri si azi s-au vazut aproape toata ziua carduri de crapi la suprafata apei si in zonele cu stuf se vedea ceva activitate.e posibil ca pestele sa fie ocupat doar cu depunerea icrelor iar "dragostea"sa ii taie pofta de mancare total?
peter_pescar
new member

Mesajde Cucu Ionel » 02 Mai 2012 16:08

Daca pescuiesti in acea zona s-ar putea sa ai sansa sa muste cativa care nu sant prea "indragostiti". Este adevarat ca in perioada cand crapul depune icre nu are chef de mancare, dar mereu s-au gasit cativa care sa muste chiar si-n aceste conditii, asa ca incearca! ;-) :D
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru
Cucu Ionel
senior member

Înapoi la Discutii generale