Locuri de pescuit in delta?!?

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Gabii
new member
Mesaje: 7
Membru din: 21 Iul 2003 08:44
Localitate: Arad

Locuri de pescuit in delta?!?

Mesaj de Gabii » 21 Iul 2003 09:53

Salutare!

Haideti sa va povestesc o intamplare de-a mea: Anul trecut am fost pentru trei zile in delta la Mila 23. Ma asteptam sa gasesc acolo un peisaj mirific, pasari, plante etc- asa cum vazusem io la tv, si sa prind captura vietii mele. Nu a fost deloc asa! Am intalnit tot felul de oameni, marea majoritate nu incercau decat sa ia cat mai multi bani de pe mine si atat! M-am dus la un localnic si i-am dat 2 l de tuica dublu-rafinat i-am zis ca il platesc, numai sa ma duca intr-un loc de unde sa nu plec fara peste! ... si m-a dus cu barca vre-o 40 de minute, m-a lasat intr-un loc si a venit seara dupa mine. Rezultatul: eu- vre-o 5-6 somotei, in total max 2,5 kg de peste, El-vre- 12-13 kg de crap si somn!
Am ramas cu un gust amar... Daca as fi fost unul din aia care merg tot timpul la pescuit atunci as fi inteles de ce nu vrea mul sa-mi arate locuri bune, dar avand in vedere ca io vin poate o data pe an in delta, si ca il mai si platisem, atunci mi se pare totusi lipsita de sens atitudinea lui...
Anul asta mi-am propus sa mai incerc o data sa ma duc in delta, dar nu acolo unde am fost anul trecut! Am citit pe net ca cica se poate ajunge cu masina spre satul Dunavatul, dinspre tulcea... Mi-am luat cort, asa ca problema cazarii este ca si rezolvata, mai ramane gasirea unui loc bun de pescuit... Daca exista cineva pe acest forum, care ar putea sa ma indrume si pe mine exact, catre un astfel de loc, il rog sa imi trimita si mie un mail sau sa scrie pe acest forum.

Multumesc, Gabi ionita 0721.364982
gabriel.ionita@eu.takata.com

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 21 Iul 2003 13:35

ia-ti un sonar portabil, un humminbird smartcast de exemplu, il poti folosi si de pe mal
si-ti cauti singur locul , cauti locuri bune cu gropi sau structuri si peste pe acolo
depinde de cati bani ai, desigur, dar parerea mea este ca vor fi cei mai bine investiti 7 milioane juma in pescuit, mult mai bine decat cine stie ce alte scule desigur, ma refer la pescuit pe dunare, delta, olt, etc

daca te duci in dunavatul de jos, ia-o pe canalul dunavat in jos, cu barca, spre holbina, si-ti cauti locul cu sonarul
mai sunt kilometrii buni pe canalul dunavat unde poti ajunge cu masina, intre dunare si canalul care face intrarea in sat

in lipoveni sau haholi sau ce-or fi nu poti sa ai incredere, nu or sa te duca niciodata pe locul lor bun de pescuit
cu sonarul iei singur decizia, si ai sansa sa gasesti locuri pe unii dintre ei poate nu le stiu

Gabii
new member
Mesaje: 7
Membru din: 21 Iul 2003 08:44
Localitate: Arad

Mesaj de Gabii » 22 Iul 2003 08:22

Salutare!

Danr, spui ca e bine sa ai sonar... de acord, dar cat costa unul? si de unde pot face rost de un sonar? La ce trebuie sa fiu atent cand il cumpar- ca sa nu ma trezesc ca dau o gramada de bani pe nu'sce kkt de doi bani de care sa nu ma pot folosi... Poate da cineva mai multe detalii tehnice despre un asemenea sonar? Ca mi s-a intamplat sa ma duc intr-un magazin si sa-l intreb pe vanzator de sonare, si atunci, cu o voce foarte aroganta (dupa ce m-a masurat cu privirea din cap pana in picioare si s-a uitat pe geam sa vada cu ce masina am venit :evil: :evil: ) mi-a aratat u cutiuta si mi-a spu sec doar atat: "480 de Euro! ai bani?" atunci io ce drak sa mai spun... Va dati seama ca tipul, cand m-a vazut cum eram imbracat (veneam de la pescuit) si ca umblu cu oltcit (mai am si un ford mondeo- pe care insa nu-l folosesc atunci cand merg la pescuit!)- probabil ca s-a gandit ca sunt un "terchea-berchea" sau un "pierde-vara" care oricum nu are de gand sa cumpere nimic, si asa ca nu are rost sa-si piarda timpul cu mine cu explicatii filozofice, pe care cred ca nici el nu prea le intelege... Si am aflat dupa un timp ca tipul chiar m-a aburit, ka kestia aia nu costa atat...
De aceea, sper sa-mi spuna cineva mai multe detalii tehnice despre sonare, eventual si o plaja de preturi, si modul de folosire!!!

Gabii
gabriel.ionita@eu.takata.com

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 22 Iul 2003 12:25

pai ti-am zis, al meu a costat 7 milioane si jumatate

il gasesti la link-ul de mai jos
http://www.cabelas.com/cabelas/en/templ ... atcat21276


teoria sonarelor s-a mai facut peste tot, si pe listele de disucutii, si pe site-urile de web, si prin aventuri la pescuit
ai doua posibilitati: mergi pe o recomandare sau te apuci sa citesti tot ce s-a scris, studiezi toate modelele de la cabelas si iti alegi ce vrei sau ce-ti permiti
ti-l comanzi din state, sau vorbesti cu cineva care aduce de la cabelas
lasa sonarele din magzine, ca " e scumpe"

Gabii
new member
Mesaje: 7
Membru din: 21 Iul 2003 08:44
Localitate: Arad

Mesaj de Gabii » 23 Iul 2003 15:03

Salutare!

Danr, multumesc pt raspuns... dar mai am cateva nelamuriri: Tu ce model de sonar folosesti? Este bun si pt pescuitul stationar (de pe mal)? ..ca io am gasit o oferta de la o firma din bucuresti cica ei sunt unici iportatori de sonare de la firma Carmin- au un model mai simplu, la 5.200.000 (aproximativ) dar care nu poate fi folosit decat din barca. Eu vreau unul pe care sa-l pot folosi si de pe mal- al tau de care e?
Cum poti face comanda la firma asta, adica ei cum iti trimit aparatul?- prin posta? Care e modalitatea de plata?etc Daca ai timp si poti sa-mi dai astfel de detalii m-as bucura foarte mult!

Numai bine,
Gabii

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 23 Iul 2003 15:12

fratioare, te rog frumos citeste cu atentie ce ti se raspunde
in primul post ti-am spus ca poate fi folosit si de pe mal
in al doi-lea ti-am dat link-ul cu adresa de web unde poti vedea modelul, pretul, detaliile tehnice, etc

pentru livrare din state poti comanda prin pescarclub.ro sau mai bine prin Bogdan Vasilescu - bogdanv@transilvae.ro, discutii cu ei detaliile: comanda, plata, adaos, etc

si probabil sonarul vazut de tine este Garmin, nu Carmin
citeste si documenteaza-te, altfel nu o sa intelegi nimic despre sonare
dupa aceea iti povestesc despre sonarul meu, altfel nu poti face comparatie

Gabii
new member
Mesaje: 7
Membru din: 21 Iul 2003 08:44
Localitate: Arad

Mesaj de Gabii » 23 Iul 2003 15:29

...aaaah :oops: ai dreptate! - Garmin- asa se cheama... ma voi documenta mai mult... pana acum am priceput ca imi trebuie unul cu Unghi (sau raza) de 20 de grade, frecventa intre 200 si 450 kHz... si cam atat. Sper sa gasesc informatii mai multe pe net.. :cry: Din pacate, la multe site-uri NU am acces :shock: (deh!- politica firmei: acces restrictionat pt unele site-uri!), asa ca trebuie sa caut mai mult...

Multumesc pt. sfaturi!
Gabii

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 23 Iul 2003 15:34

frecventa sau unghiul de con sunt importante in functie de ce anume vrei de la sonar
o frecventa mare iti aduce un unghi de con ingust, corelat cu o rezolutie buna la ecran ( minim 160/160 pixeli ) - un sonar bun pentru a detalia fundul apei, acoperire mica insa pe fundul apei
frecventa mica, unghi mare de acoperire - detalii slabe ale fundului apei, reversul medaliei deci
ce vrei sa ai: sonar pe care il poti folosi de pe mal ? un singur model recomandat
din barca ? zeci

mai vorbim

Gabii
new member
Mesaje: 7
Membru din: 21 Iul 2003 08:44
Localitate: Arad

Mesaj de Gabii » 31 Iul 2003 09:46

Salutare!

O.K. deci cu sonarul m-am hotarat sa astept pana dupa concediu- oricum, ar dura in jur de 6 saptamani din momentul comenzii pana l-as primi...
Ramane insa cealalta problema: :? unde drakkk merg?!? Ca io vreau sa plec maine seara (pe 1.08) si nui mai am acces la internet incepand de maine... iar luni vreau sa fiu in delta... :? pana acum nu mi-a zis nimeni nimic concret :cry: :cry: sper sa nu iau tzeapa ca anul trecut. Cred ca o sa merg cu masina pana la Murghiol si de-acolo...
Daca cumva are cineva o idee mai buna pt mine, il rog sa ma sune la 0721.364982

Multumesc!
Gabii

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 31 Iul 2003 11:50

cum nu ti-am zis frate ?

" daca te duci in dunavatul de jos, ia-o pe canalul dunavat in jos, cu barca, spre holbina, si-ti cauti locul cu sonarul
mai sunt kilometrii buni pe canalul dunavat unde poti ajunge cu masina, intre dunare si canalul care face intrarea in sat "

vorbesti cu un lipovean, il intrebi cat vrea sa te duca pe acolo pe un loc meserias
si ii spui ca daca prinzi peste ii dai in plus, cand vine sa te ia

Scrie răspuns