Nadire

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde Gabyytzzu » 01 Mai 2013 09:30

Buna ziua.Revin cu o mica intrebare,peste vreo 2 sapt o sa particip la un concurs de crap de 36 de ore si e primul meu concurs si primul an in care pescuiesc cu o baterie completa de crap.Vreau sa va rog sa imi dati niste sugestii in legatura nadirii in special ma intereseaza cantitatea pentru 36 de ore.
Multumesc frumos!
Gabyytzzu
new member

Mesajde Cucu Ionel » 01 Mai 2013 18:25

Trebuie sa dai mai multe amanunte, in primul rand pe care balta-i concursul, cam ce fel de crap exista si in ce cantatitate, daca se poate pescui si nadi si cu seminte si groundbait sau este strict pe bile, etc ...
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru
Cucu Ionel
senior member

Mesajde Gabyytzzu » 01 Mai 2013 21:17

Pai lacul este Iaz Augustin in judetul suceava,Manastioara.
Este populat cu Crap comun si oglinda,e primul concurs de pe iaz iar singurele restricti sunt de a nu pescui si nadii cu momeli vi atat.in rest este permis pescuitul si nadire cu orice vrea concurentul.Vreau sa precizez ca am mai pescuit pe iazul respectiv si din cate nade am incercat a dat rezultate bune doar benzar amestecat cu porumb dar recunosc ca nu am incercat cu groundbait.
Gabyytzzu
new member

Mesajde Cucu Ionel » 02 Mai 2013 19:00

Nada Benzar este tot un groundbait. Din cate am vazut pe net, lacul este destul de bine populat cu ciortan adus din Ungaria. Daca nu vrei sa investesti prea mult in acest concurs, sfatul meu ar fi sa mergi tot pe groundbait si porumb, iar la carlig ceva porumb artificial floating Enterprise. Cantitatea pe care as merge eu ptr. un concurs de 36 ore ar fi de 9 kg. nada Benzar turbo capsuni/betain, 3 kg. de spartura mare de porumb si 6 kg. de porumb muiat si fiert. La inceputul concursului nadesti jumatate din cantitate si cealalta jumatate o dai pe la ora 17. Pescuiesti cu momitor pe care-l incarci cu aceeasi nada iar carligul de 6 il echilibrezi cu doua boabe de porumb artificial astfel incat sa stea "in coada", ceva de genul asta
http://www.infopescar.tv/forum/monturi/ ... 34-15.html
Daca vrei sa bagi mai multi bani in concurs, atunci ar trebui sa pescuiesti si cu bile, mai ales solubile, ti-ar trebui o cantitate de cam 15 kg. Stabilesti cam in cat timp se dizolva solubilele, adica scoti din ora in ora un bat pe care ai pus solubila si vezi cat mai este din ea, astfel iti faci o parere de timpul de dizolvare si nadesti la intervale regulate cu cate o mana sau doua de solubile astfel incat pestele sa aiba in orice moment solubile de mancat, intregi sau dizolvate pe jumatate.
Cel mai important lucru este insa sa stabilesti o zona buna de pescuit, nu stiu daca fundul este regulat sau cu agatatori, sa ai acces la acel loc indiferent de schimbarile de vant ce vor surveni in perioada concursului si sa arunci cat mai constant pe locul nadit.
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru
Cucu Ionel
senior member

Mesajde Gabyytzzu » 02 Mai 2013 23:41

Multumesc din tot sufletul meu pentru toate informatiile oferite...o sa tin cont de tot ce ati spus..MULTUMESC MULT inca odata
Gabyytzzu
new member

Mesajde atb333atb » 10 Mai 2013 08:57

Daca nu o sa ajunga prea tarziu raspunsul. Si eu am mai pescuit pe augustin. Pe lacul asta cat le dai sa manance atata manaca... Poti incerca sa nadesti cu bulgari care sa contina : seminte de toate felurile, benzar sau orice groundbait, pelete, boilies sparte si intregi. Pe 36 de ore as nadi cam 5-10 kg de nada plus 4-5 kg de solubile si bile fierte cu cobra. Nu ai nevoie de distanta mai mare de 70 de metri. Incepe partida la porumb dupa care treci pe bile solubile iar noapte bile pop-up fluo porumb flotant. Pregateste monturi si bete de rezerva ca o sa pierzi cateva in agatatura pe la 30m de mal. Nu schimba foarte des momealea numai daca nu ai trasaturi mai mult de o ora.
Carlige marimea 4 sau 6 daca pestele e mofturos.
Daca nu ai multe trasaturi noaptea conserva-ti energia, nu fa lucruri inutile, incearca sa dormi putin. Ziua e rupere.
Spune-mi cum a fost, daca ai net pe balta poti sa-mi pui intrebari la atb333atb@yahoo.com sper sa am si eu net.
atb333atb
new member

Mesajde Gabyytzzu » 10 Mai 2013 12:17

maine dimineatza incepe concursul.multumesc foarte foarte mult pentru raspuns ...pe net nu este semnal mai deloc abia orange ce isi gaseste semnal o sa revin pe duminica seara cu un raspuns despre cum a decurs concursul..multumesc inca odata pentru ajutor
Gabyytzzu
new member

Mesajde atb333atb » 10 Mai 2013 14:07

Daca ai o prastie cat de cat buna, nu ezita sa pescuiesti cu unul din bete pe un pat de nada aproape (20-30m) este usor si poate fi productiv. Grija numai sa fie dincoace de agataturi.
Sper sa nu pici la devesor ca am avut o partida destul de proasta acolo (3buc in 24h de 1 mai) dupa aceea am ales sa stau pe apa mica la o saptaman si in 24 de ore am luat 15 buc (am stat pe primul loc care se pescuieste pe malul fara pontoane, langa podu ala lung)
Succes!

Ps. Daca ai timp spunei lui nea Viorel ca-l saluta Flaviu de la Cluj:P
atb333atb
new member

Mesajde Gabyytzzu » 10 Mai 2013 18:08

O sa il salut idn partea ta.o sa tin cont de toate cele spuse de voi ..multumesc inca odata
Gabyytzzu
new member

Mesajde Gabyytzzu » 24 Mai 2013 16:34

Salut..multumesc tuturor care m`au ajutat si m`au indrumat in nedumeririle mele....Am reusit sa iau locul 5 din 17 echipe.Un rezultat foarte multumitor echipei mele,tinand cont ca este primul concurs la care participam si este primul an in care am pescuit cu o baterie completa de crap...
Locul 1 a avut 80 de kg de peste prins , iar captura cea mai mare a fost un cteno de 10 kg prins la boilies cu aroma de usturoi.
[/img]
Gabyytzzu
new member

Următorul

Înapoi la Discutii generale