Crapi morti dupa prindere si eliberare

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde rednicalin » 16 Iun 2014 22:59

Buna ziua , sunt proprietarul unui domeniu de pescuit nu foarte mare , de vreo ~1500 m2 de luciu de apa , si m am intalnit cu o problema destul de incomoda in legatura cu Crapii pe care ii am in balta.
Zilele trecute am avut cativa pescari la balta care au pescuit mai multe ore prinzand mai multi crapi pe care i au eliberat inapoi in balta . Surpriza neplacuta a fost ca a doua zi sa gasesc in apa 5 crapi morti ,avand in jur de vreo 3-4 kg fiecare . Am mai avut aceasta problema si anul trecut , dar atunci au pescuit niste prieteni si tot asa a doua zi am gasit vreo 12 crapi morti , intradevar nu asa mari ci in jur de vreo 1-2 kg fiecare, dar am considerat ca probabil au murit deoarece era apa cam mica si nu era foarte bine oxigenata ( parerea mea de la acea vreme ) , dar vazand ca si acum cand apa este mare dau de aceeasi problema si anume pesti morti a doua zi dupa ce s a pescuit pe balta imi pun un semn mare de intrebare.
Tin sa mentionez ca nu mi au mai murit pesti deloc in perioada cuprinsa intre momentul cand au pescuit prietenii mei ( urmarea 12 pesti morti ) si momentul cand am avut acesti pescari la balta ( urmarea 5 pesti morti ) , ceea ce ma face sa cred ca activitatea aceasta , pescuitul, ii afecteaza si nu inteleg de ce .
Astept sfaturi , pareri , opinii !
O zi buna !
rednicalin
new member

Mesajde Cucu Ionel » 17 Iun 2014 12:58

Pot fi mai multe cauze, de la manevrarea gresita pe malul apei a crapilor (trantiri de pamant, bagarea degetelor in branhii si ruperea acestora, apasarea prea puternica ptr. imobilizare, etc), pescuirea cu momeli vii si inghitirea carligelor de catre pesti si ranirea lor in gat in momentul in care se chinuie sa scoata carligul si pana la sedinta foto prea lunga pe timp calduros dupa driluri lungite excesiv ... Inclusiv modalitatea de eliberare poate fi o cauza, aruncarea pestilor in apa de la o inaltime prea mare si aterizarea lor pe o parte sau pe burta este un alt motiv de deces. Pacat de pesti, pe viitor ar trebui sa verifici conditiile in care pescuiesc si manevreaza pestii cei care au acces pe balta si remedierea tuturor neajunsurilor enumerate mai sus.
A, era sa uit, atentie si la nada folosita, semintele neprelucrate (ca de ex. porumbul uscat) sant un alt motiv de deces dupa cateva zile de la ingerare de catre crap.
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru
Cucu Ionel
senior member

Mesajde Claudiu Garlea » 17 Iun 2014 22:54

Daca prieteni tai n-au fost foarte atenti cu crapii, exista n motive pentru moartea acestora, acestea sunt scrise de Cucu Ionel mai sus, dar este bine sa-ti inveti prieteni sa protejeze crapii si sa fie foarte atenti cu ei.

Primul pas, trebuie sa-l faci tu, ce iti recomand eu, sa iti achizitionezi 2-3 saltele de primire si spray-uri antiseptic, pentru siguranta pestilor tai si protectia lor.

O saltea foarte buna, acceptata pe majoritatea lacurilor din lume, este salteau de tip cradle (cadita), protejeaza foarte bine pestele, vine si intr-o husa de transport.
http://www.totalfishing.ro/saltea-primi ... 32638.html

Alta saltea ok, ar fi cea de la Shimano, ceva mai ieftina, la fel vine cu o husa pentru transport, fundul saltelei este destul de gros, insa trebuie avut foarte mare grija cu pestii, iar saltea sa fie uda, pentru protectia crapului (solzi, aripioare)

http://www.totalfishing.ro/saltea-primi ... 28033.html

Apoi ceva mult mai ieftin, cea de la Senzor, la fel groasa, dar trebuie avut grija cu crapi, mai ales cand acestia sunt pusi pe saltea, pot sari de pe saltea pe mal si de aici apar iarasi problemele.

http://www.totalfishing.ro/saltea-primi ... 33993.html

Pentru protectie, e indicat sa folosesti si spray-ul antiseptic: pe rani, acolo unde a fost intepat, unde are solzi sariti. Spray-urile antiseptic, nu sunt foarte scumpe, insa sunt foarte folositoare.

http://www.totalfishing.ro/antiseptic-m ... 29558.html
http://www.totalfishing.ro/antiseptic-k ... 19463.html
http://www.totalfishing.ro/antiseptic-s ... -6686.html
Imagine
Claudiu Garlea
junior member

Mesajde negru » 03 Ian 2015 22:58

asa am lasat si eu la pescuit si a doua zi am avut 6 crapi morti toti au fost dati cu albastru de metil in gura care a ajuns pe branhii asta a fost singura explicatie sau poate solutia albastru de metil a fost prea concentrata singura explicatie
negru
new member

Mesajde Sigi » 06 Ian 2015 10:50

Sunt de acord cu salteaua de primire dar total impotriva datului cu orice spray in botul pestelui. Carligul odata ce a ajuns in apa nu mai are corpi straini pe el care ar putea provoca infectii crapului. Trebuie sa fii naiv sa crezi ca in timp ce se hraneste, crapul nu se raneste in bot. Spini, pietre ascutite, cioburi de scoica - asta ca sa nu mai vorbim de mizeriile aruncate in apa de om - toate astea se depun in mâlul de pe fundul apei si "incurca" crapul la hranire. Stiind ca pestele se "ingroapa" in mâl aproape complet cautand hrana este clar ca nu are cum sa evite corpii straini care sunt acolo. Sunt sigur ca pestele are un sistem imunitar bine pus la punct care-l protejeaza eficient.
De ce oare ne-a dat Dumnezeu suficienta minte ca sa ne putem da seama ca suntem singurii in plus pe acest Pamant?
Sigi
member

Înapoi la Discutii generale