Pescuit pe rau la crap

Discutii libere, pe teme de pescuit la crap.
Puteti purta orice fel de polemici in limitele unui limbaj civilizat.
Sunt permise orice subiecte legate de pescuitul crapului.
Vor fi sterse anunturile agresive sau obscene.

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde Frredom » 04 Iul 2014 20:15

Buna ziua as dorii niste informatii despre pescuitul crapului pe raul ( Raul Mures ) deoarece sunt incepator !

1. Cum se localizeaza un loc bun unde ar putea sa stea crapul .
2. Ce nada sa folosesc sa fie eficienta
3. Montura si grosimea firului
4. Momeala care ar merge sau momelile care trebue incercate !

Raman recunoscator ! :shoot:
Frredom
new member

Mesajde Neamtul » 22 Iul 2014 22:39

Cauta locurile cu apa adanca, daca se poate dupa un copac cazut in apa, ori alte obstacole, in general locuri cu un curent mai slab si protejate. In aceste locuri ar trebui sa dai de ei.
Ca nada poti sa folosesti porumb(uscat, inmuiat, fiert, incoltit, de conserva, etc), grau fiert, paine, mamaliga, tot felu de sroturi, nada cumparata amestecata cu porumb sau seminte), corcoduse, prune(in zonele unde pestele e invatat la asa ceva).
Despre montura nu stiu ce sa zic. Unii folosesc momitoare si forfacuri scurte, altii dau numai cu plumb si forfac lung.(asa pescuiesc si eu pe Mures ;-) ).
Despre grosimea firului....greu de spus, depinde de situatie, de loc, de curent, daca ai agataturi in apropiere. Eu in general daca dau dupa peste mare pe Mures, folosesc un 0,38-0,40 si cred ca anul acesta o sa pun pe fiecare mulineta si 100m de fir textil de 0,20 sau 0,25. Sunt situatii cand cu un mono de 0,40 nu esti stapan pe situatie. Numai cine nu a patit-o poate sa sustina altceva. ;-)
Momelile cele mai utilizate la noi in zona e porumbul, pruna, corcoduse, carne de scoica, rame groase dar ramele au inconvenientul ca nu prea selecteaza capturile. Poti prinde si somn mic, fusar, mreana sau caras si platica.

Incearca sa-ti faci un loc pe care sa-l momesti macar o saptamana zi de zi si sa ai grija sa nu-l gaseasca nimeni macar pana apuci sa pescuiesti pe el de cateva ori ca dupa aia sansele sa-l gasesti liber sunt foarte mici.=> va trebui sa-ti faci altul si s-o iei de la capat sau sa stai la panda sa prinzi un loc liber si 2-3 zile nu mai pleci de acolo. :mrgreen:

Sper ca am putut sa te ajut !
:bere:
Pescuitul este o arta...dar si un hobby foarte scump.
Neamtul
maniac

Mesajde waleedijaz » 15 Sep 2014 15:02

Primul pas, trebuie sa-l faci tu, ce iti recomand eu, sa iti achizitionezi 2-3 saltele de primire si spray-uri antiseptic, pentru siguranta pestilor tai si protectia lor.
waleedijaz
new member

Mesajde wajahat30 » 20 Sep 2014 12:38

Incearca sa-ti faci un loc pe care sa-l momesti macar o saptamana zi de zi si sa ai grija sa nu-l gaseasca nimeni macar pana apuci sa pescuiesti pe el de cateva ori ca dupa aia sansele sa-l gasesti liber sunt foarte mici.=> va trebui sa-ti faci altul si s-o iei de la capat sau sa stai la panda sa prinzi un loc liber si 2-3 zile nu mai pleci de acolo. :mrgreen: :shoot:
Unlock the key of your success by pass4sure and College of Saint Rose.
wajahat30
new member

Mesajde Neamtul » 05 Oct 2014 19:51

waleedijaz scrie:Primul pas, trebuie sa-l faci tu, ce iti recomand eu, sa iti achizitionezi 2-3 saltele de primire si spray-uri antiseptic, pentru siguranta pestilor tai si protectia lor.

Ce legatura are asta cu subiectul topicului ?
Pescuitul este o arta...dar si un hobby foarte scump.
Neamtul
maniac

Mesajde tzu_tzu_rel » 07 Oct 2014 07:35

La mine in zona, dau exclusiv numai in cioate. Ele nu se vad dar sub apa este o perdea.. cu locuri limitate. Aici il gasesti mereu...cum dai intr-o zona libera si nu fortezi montura sa cada macar la 5 cm de cioata, nu faci nimic ! Montura este una tip culisanta, greutatea plumbului depinde de curent, forfac scurt in momentele cand este mofturos. Firul..a`pai duminica trecuta la fir de 0.45 mi-a intrat un purcel mare de tot, mi-a luat fir cu frana stransa aproape maxim + cu degetele franam tamburul la limita ruperii firul..de mi-a facut o basica mica..l-am mai plimbat putin, simteam cum s-a bagat pe dupa o creanga, in casa lui..ce sa vezi.. mi-a taiat firul la scoica..dar daca aveam un 0.6? Cine stie..
Iar cu naditul este o alta poveste, iti trebuie timp, sa sondezi locul, sa iti stea acolo nada, nu sa se duca de-a lungul pragului la vale, macar 3 locuri sa le nadesti, unu pe groapa, unu mai spre apa mica si unul dupa o cioata ceva..Sa-l nadesti macar o saptamana si apoi vii sa-ti gasesti locul ocupat :)) :-):
student in timpul liber
tzu_tzu_rel
junior member

Mesajde smithcarlos » 10 Aug 2017 15:25

hi friends
i love fishing:
You can also reduce the belly fat through the ab workouts.
smithcarlos
new member

Înapoi la Discutii generale